Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Liek izlīdzināt nodevas starp viendzimuma un tradicionālajiem pāriem

Panorāma

Arheologi Ēģiptē atklāj 3000 gadus senu pilsētu

Eiropā samazinājies paredzamais dzīves ilgums

Eiropā samazinājies paredzamais dzīves ilgums

Teju visā Eiropā aizvadītajā gadā ir samazinājies paredzamais cilvēku dzīves ilgums. Tā ir neparasta tendence, jo saskaņā ar oficiālo statistiku kopš 20. gadsimta 60. gadiem šis rādītājs katru desmitgadi pieaudzis vidēji par vairāk nekā diviem gadiem. Tagad pandēmija šo tendenci apturējusi.  

Paredzamais dzīves ilgums ir vidējais gadu skaits, kādu dzīvotu jaundzimis bērns, ja visu atlikušo mūžu būtu pakļauts pašreizējiem mirstības apstākļiem. Tāpēc šis dzīves ilgums pēc būtības ir attiecīgā perioda mirstības rādītājs. 

Jaunākie pieejamie dati liecina, ka jau pēdējos gados paredzamais dzīves ilgums vairākās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs ir stagnējis vai pat samazinājies.

Un pandēmija šajā tendencē ienesusi vēl lielākas izmaiņas – 2020.gadā vidējais paredzamais dzīves ilgums samazinājās vēl vairāk un nu jau lielākajā daļā ES dalībvalstu. 

Vislielākais samazinājums konstatēts Spānijā, kuru smagi skāra pandēmija un kur tradicionāli ir viens no lielākajiem dzīves ilgumiem – tur tas gada laikā samazinājies par 1,6 gadiem – un aizvadītajā gadā bija 82,4. Bulgārijā, kur jau tā ir vismazākais dzīves ilgums visā ES – tas samazinājies vēl par 1,5 gadu – līdz 73,6. Par 1,4 gadiem dzīves ilgums samazinājies arī Lietuvā, Polijā un Rumānijā. Arī Beļģija un Itālija ir šī saraksta augšdaļā. 

Paredzamais dzīves ilgums vislielākais samazinājums
1. grafiks

Avots: Eurostat

Vienīgās divas valstis visā ES, kur aizvadītajā gadā konstatēts paredzamās dzīves ilguma pieaugums, ir divas ziemeļvalstis – Dānijā un Somijā dzīvildze pieaugusi par gada desmitdaļu. Savukārt Zviedrijā, kas pandēmijas apkarošanai izvēlējās atšķirīgu pieeju no citām Ziemeļvalstīm – dzīves ilgums samazinājies par 0,8 gadiem.


Paredzamais dzīves ilgums Ziemeļvalstīs 
2. grafiks

Avots: Eurostat

Latvija, kas ir starp ES dalībvalstīm ar mazāko dzīves ilgumu – pagājušajā gadā lielas izmaiņas nav piedzīvojusi. Vīriešu vidējais dzīves ilgums ir  70,9 gadi, bet sieviešu par 10 gadiem vairāk – 80,1 gads. 

Paredzamais dzīves ilgums Latvijā
3. grafiks

Avots: Eurostat

Bet kopumā ņemot – Eiropā tieši vīriešu dzīves ilgums ir piedzīvojis lielāku kritumu nekā sieviešu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt