Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Eiropā pieaug saslimstība ar Covid-19

Polijas valdībā krīze Dzīvnieku tiesību likuma dēļ

Dzīvnieku tiesību likuma pieņemšana izsauc krīzi Polijas valdošajā koalīcijā

Dzīvnieku tiesību likums, kuru Polijas parlaments apstiprinājis agrā piektdienas rītā, izraisījis krīzi valdošajā koalīcijā. Gan valdības pārstāvis, gan nacionālkonservatīvās partijas "Likums un taisnīgums" pārstāvji neslēpa, ka sarežģītā situācija var novest pie pirmstermiņa vēlēšanām, ja domstarpības neizdosies atrisināt.

Dzīvnieku tiesību likuma pieņemšana izsauc krīzi Polijas valdošajā koalīcijā
00:00 / 02:37
Lejuplādēt

Spriedze, kas jau ilgu laiku valda nacionālkonservatīvās partijas "Likums un taisnīgums" (PiS) vadītajā koalīcijā, kļuva atklāti redzama, kad šīs partijas koalīcijas partneri atteicās balsot par Dzīvnieku tiesību likumu. Galu galā tas šorīt tika pieņemts ar opozīcijas atbalstu.

Pret likumu, kas aizliedz kažokzvēru audzēšanu un ierobežo rituālo dzīvnieku kaušanu, balsoja visi galēji konservatīvās partijas "Solidārā Polija" (SP – "Solidarna Polska") deputāti, bet vairums liberāli konservatīvās partijas "Vienošanās" ("Porozumienie") deputātu balsojumā atturējās. Arī lauksaimniecības ministrs Jans Kšištofs Ardanovskis, kas pārstāv partiju "Likums un taisnīgums" un likumu atklāti kritizējis, balsoja "pret". Likuma pretinieki valdošajā koalīcijā norāda, ka tas kaitēs zemniekiem un atsvešinās no konservatīvajiem lauciniekus, kas ir to galvenais elektorāts.

Dzīvnieku tiesību likums tiek uzskatīts par mēģinājumu uzrunāt gados jaunākos vēlētājus. Šobrīd starp koalīcijas partneriem norisinās sarunas par ministriju skaita samazināšanu, kas varētu novest pie varas lielāka koncentrācijas partijas "Likums un taisnīgums" rokās.

Domstarpības par šo likumu novedušas pie sarunu apturēšanas par valdības reorganizāciju, un tās draud izraisīt vēl lielākas nesaskaņas valdošajā koalīcijā. Partiju "Likums un taisnīgums" pārstāvošais spīkera vietnieks Rišards Terleckis sacīja, ka mazākuma valdības scenārijs neesot iespējams. Viedokli Polijas radio sniedza šīs partijas pārstāvis, Iekšlietu un administrācijas ministra vietnieks Macijs Vasiks.

Viņu māc šaubas, vai valdošā koalīcija vispār spēs turpināt darbu. Lai notiktu pozitīvas izmaiņas, daudzas lietas koalīcijas partneru vidū esot nepieciešams radikāli mainīt. Vasiks sacīja – vai nu partijas “Likums un taisnīgums” līderis Jaroslavs Kačiņskis atrisinās krīzi, vai arī būs jaunas vēlēšanas, un tajās partija startēšot atsevišķi. Par to deputātu likteni, kas balsoja “pret” Dzīvnieku tiesību likumu, vēl tikšot lemts.

Tikmēr valdības runasvīrs Pjotrs Millers šodien paziņojis, ka iespējamas vai nu pirmstermiņa vēlēšanas, vai arī partijas “Likums un taisnīgums” izveidota mazākuma valdība. Raidorganizācijas “Polsat” ziņu raidījumam viņš norādījis: “Jebkurš scenārijs ir iespējams – gan mazākuma valdība, gan pirmstermiņa vēlēšanas. Neviens nevar pieļaut, ka apvienoto labējo nometne pastāvīgi tiek satricināta, un alternatīva ir mazākuma valdība vai pirmstermiņa vēlēšanas”.

Polijas kažokādu ražošanas nozarē nodarbināti aptuveni 50 000 cilvēku. Polija ir arī viena no lielākajiem “halal” gaļas eksportētājiem Eiropā, un 2017. gadā šīs produkcijas eksports pārsniedza 70 000 tonnu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt