Drošības eksperts: Terora riski Eiropā nāk no pašu atvērtas «Pandoras lādes»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Drošības riskus Eiropā rada asiņainais haoss Tuvējos Austrumos un Ziemeļāfrika, kuru zināmā mērā veicināja arī rietumvalstu iesaistīšanās konfliktos dažās valstīs, un tagad Eiropas Savienības (ES) politiķiem trūkst izlēmības un viņi turpina cīnīties ar sekām, nevis cēloņiem, intervijā LTV “Rīta panorāma” pauda drošības eksperts, bijušais prezidenta drošības dienesta vadītājs, atvaļinātais pulkvedis Raimonds Rublovskis.

Viņš atzina, ka kopumā Eiropā drošības situācija turpina pasliktināties un var sagaidīt jaunus teroraktus, jo 100% drošību garantēt nevar neviens. Viņš arī pauda, ka pēdējo mēnešu notikumi liecina, ka Eiropas drošības struktūrām jāuzlabo darbs.

Drošības situāciju Eiropā ietekmē vairāki neatrisināti konflikti Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā, kā arī bēgļu krīze, un zināmā mērā terorakti un draudi drošībai Eiropā ir   rietumvalstu politikas kļūdu sekas.

Pēdējo 25 gadu laikā rietumvalstis iesaistījās konfliktā Irākā, Francija un ASV iesaistījās Lībijas diktatora Muamara Kadafi gāšanā, bet jāsecina, ka šī iesaistīšanās “rezultējās ar asiņainu haosu”, kas tagad rada problēmas arī Eiropai.

Iesaistīšanās konfliktos nepalīdzēja izveidot demokrātiskās iekārtas ne Lībijā, ne Sīrijā, kur valda pilsoņu karš un haoss un nav skaidrs, kā šīs valstis var atkal nostāties uz normalizācijas ceļa, jo vara ir dažādu bruņoto grupējumu rokās un valstiskums ir sagrauts.

Pie tā, pēc eksperta domām, noveda rietumvalstu kļūdas un nepietiekama izpratne par to, ka ir darīšana ar citu kultūru, citu civilizāciju. Cerības, ka tā dēvētais arābu pavasaris nesīs demokrātiju,  nav piepildījušās.

Tagad “šis pretrunu maiss ar konfliktiem atsiets vaļā tā kā Pandoras lāde” sacīja Rublovskis.

Eksperts arī uzskata, ka pēc 13.novembra terora aktiem Parīzē ES politiķu rīcība nebija pietiekami izlēmīga, jo viņi psiholoģiski tam nav gatavi, un šobrīd ES cīnās ar problēmas sekām, nevis cēloņiem.  

Arī iecere nākamgad izveidot vienotu ES robežapsardzi, pēc Rublovska domām, ir novēlota, tādam dienestam  bija efektīvi jāstrādā jau iepriekš, lai ES “nenonāktu tādā situācijā, kādā esam šobrīd”. 

Jau ziņots, ka pēc 13.novembra teroraktiem Parīzē, kur dzīvību zaudēja 132 cilvēki un 350 ievainoti, vairākās rietumvalstīs ticis paaugstināts terorisma draudu līmenis.

Izmeklētāji noskaidroja, ka uzbrukumus īstenoja trīs savstarpēji saistīti un koordinēti grupējumi, tie gatavoti ārvalstīs ar atbalstu no personām Francijā un Beļģijā. Atbildību par uzbrukumiem uzņēmies grupējums "Daīš" jeb tā sauktā “Islāma valsts".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti