Panorāma

Rīgā protestē pret Covid-19 politiku

Panorāma

Panorāma

Dāņi bauda ikdienu bez ierobežojumiem

Dānijā pēc trīs ceturtdaļu iedzīvotāju vakcinācijas ikdienu bauda bez ierobežojumiem

Jau nedēļu Dānijas iedzīvotāji dzīvo tā, it kā pandēmija būtu pagātnē. Kopš 10. septembra praktiski visi ierobežojumi ir atcelti. Cilvēki sejas maskas ir nolikuši malā, bet, apmeklējot pasākumus, sertifikātus vairs neuzrāda. Tas tāpēc, ka Dānijā no 5,8 miljoniem iedzīvotāju pilnībā vakcinējušies aptuveni 75 procenti, bet vecumā virs 65 gadiem – vairāk nekā 95 procenti.

Kopenhāgenas centrā masku var likt kabatā, jo tā vairs nav nepieciešama praktiski nekur. Norit masu pasākumi, iespējams baudīt maltītes restorānos, un visur citur nav nekāda cilvēku skaita ierobežojuma. Tas ir saistīts ar to, ka vecumā virs 12 gadiem pilnu vakcinācijas kursu ir izgājuši vairāk nekā 80 procenti iedzīvotāju.

Dānijā ierobežojumus sāka mīkstināt jau kopš marta. Toreiz ieviesa digitālo sertifikātu un dažviet ieeja bija ļauta tikai vakcinētajiem, izslimojušajiem vai testētajiem.

Bet līdz ar septembra sākumu sertifikāts bija jāuzrāda tikai dodoties uz naktsklubu. Savukārt kopš 10. septembra ikviens var brīvi pārvietoties, neņemot līdzi ne Covid-19 sertifikātu, ne sejas masku. Jau nākamajā dienā pēc ierobežojumu atcelšanas Kopenhāgenā noritēja koncerts, kuru apmeklēja aptuveni 50 tūkstoši cilvēku. Tas tādēļ, ka vairākums Dānijas iedzīvotāju ir vakcinējušies.

Valdība Covid-19 vairs neuzskata par kritisku draudu sabiedrības veselībai un arī iedzīvotāji priecājas, ka var baudīt ikdienu, nesatraucoties par pandēmiju.

Vietējais iedzīvotājs Masuds jūtas ļoti atvieglots, jo ierobežojumi bija ilgu laiku.

"Sevišķi mēs, jaunieši, ļoti to gaidījām," teica Masuds. "Ir bijis grūti atrasties iekštelpās un visu laiku satraukties par tiem, kurus vīruss varētu skart smagi. Tagad ir ļoti labi."

Kopenhāgenā no Jitlandes atbraukušais Kurts Jensens uzskata, ka atvieglojumi nāk tieši laikā, un par to priecājas. Maskas trūkumu viņš neizjūt. 

"Tas kļuva normāli jau pēc kādas nedēļas. Nedaudz baidāmies, ka varētu nākties atgriezties pie ierobežojumiem, bet ļoti ceram, ka tā nebūs," pastāstīja Kurts Jensens. "Dānijā tagad vairs nav daudz inficēto, bet daži ierodas no ārzemēm. Tā ir lielākā problēma, kas būtu jārisina."

Arī no Ārhusas Kopenhāgenā ieradusies Līna nebaidās, ka situācija atkal kļūs sliktāka.

"Liekas, ka viss ir labi. Domāju, ka cilvēki vēl joprojām ir uzmanīgi un rūpējas cits par citu, atceras mazgāt rokas un tamlīdzīgi," teica Līna. "Es domāju, ka daži cilvēki vēl nedaudz baidās un tāpēc sēž mājās. Vienlaikus te, Kopenhāgenā, bija liels koncerts pagājušajā nedēļā, un tur bija ļoti daudz cilvēku. Jāsecina, ka lielākā daļa Dānijas iedzīvotāju vairs nebaidās."

Kristens ir bērnu ar īpašām vajadzībām skolotājs Kopenhāgenā, un viņš priecājas, ka visi atkal var iziet ārā kā pirms Covid-19.

"Ir bijis grūts gads. Es pats esmu skolotājs, tāpēc priecājos, ka varu iet ar bērniem ārā, apskatīt ko jaunu un ka viņi var būt kopā ar cilvēkiem," uzsvēra Kristens. "Jauki, ka varam vairs tik ļoti nesatraukties. Protams, cenšamies vēl joprojām ieturēt distanci, bet ir jauki vienkārši būt brīvākiem."

Vairākums satikto dāņu apgalvo, ka atzinīgi vērtē valdības rīcību pandēmijas laikā un uzticas savu pārstāvju lēmumiem. Eksperti arī spriež, ka tas veicinājis sabiedrības uzticēšanos vakcīnām un ļāvis Dānijai ātrāk izķepuroties no šīs krīzes. Vienlaikus gan valdība, gan sabiedrība labi apzinās, ka modrību zaudēt nedrīkst un nepieciešamības gadījumā varētu nākties atgriezties atkal pie stingrākiem ierobežojumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt