Rīta Panorāma

Intervija ar LNKC tautas lietišķās mākslas eksperti Lindu Rubenu

Rīta Panorāma

Pabeigts Igaunijas – Somijas gāzes vada remonts

Turpinās Ukrainas lauksaimniecības zemju atmīnēšana

Turpinās Ukrainas lauksaimniecības zemju atmīnēšana

Krievijas agresijas un atstāto mīnu dēļ Ukrainā nav iespējams izmantot vairāk nekā 20 000 kvadrātkilometrus lauksaimniecības zemes. Atmīnēšana ir sarežģīta pat ar specializētās rietumvalstīs ražotās tehnikas palīdzību.

Tehnisku palīdzību, tai skaitā 18 tonnu smagu atmīnēšanas iekārtu, Ukrainai nosūtījusi arī Dānija. Uz mašīnas ir rotējošas ķēdes, ar kuru palīdzību iespējams detonēt vai sabojāt mīnas, un tā jau veiksmīgi izmantota Balkānu valstīs un Afganistānā.  

Atmīnētājs ar segvārdu "Baikeris" norādīja, ka Ukrainas augsne ir lipīga, un tas sarežģī mašīnas izmantošanu: "Smilšainā augsnē tā var pārvietoties ar ātrumu 1,4 kilometri stundā, bet šeit ātrums ir līdz vienam kilometram stundā. Mašīna nepārtraukti strādā, un metāla ķēdes viena otru slīpē."

Mašīnu vada attālināti, izmantojot dronu, taču problēmas var radīt rezerves daļu trūkums.

Zemnieks Oleksandrs Proškins atmīnēšanā izmanto arī citu tehniku, taču visi lauki vēl nav droši. Esot arī briesmīgi iedomāties, cik cilvēku  sakropļojušas kājnieku mīnas. Tomēr vēlmi strādāt arī turpmāk veicina graudu eksporta plūsmas atjaunošana.

Šonedēļ Ukrainas ekspeditoru pārstāvis intervijā izdevumam "Foreign policy" norādīja, ka Odesā un pie tās veiksmīgi darbojas trīs brīvostas, un kopējais labības eksports sasniedzis pirmskara līmeni.

To izdevies panākt, arī pateicoties veiksmīgai cīņai pret Krievijas floti Melnajā jūrā.

KONTEKSTS:

Krievijas nepamatotais un neizprovocētais plaša mēroga iebrukums Ukrainā sākās 2022. gada 24. februārī, Kremļa propaganda bravūrīgi solīja ieņemt Kijivu trīs dienās, taču ukraiņu pašaizliedzīga un spēcīga pretestība neļāva Kremlim realizēt savus plānus.

Pēc neveiksmēm Kremlis izveda armiju no Kijivas apgabala, bet turpināja ofensīvu citos reģionos. 2022. gada rudenī ukraiņu armijai izdevās veiksmīgajās operācijās atbrīvot Harkivas apgabalu un daļu Hersonas apgabala, vairojot cerības uz iespēju sakaut pretinieku.

Taču 2023. gada vasarā sāktais Ukrainas pretuzbrukums nebija tik veiksmīgs, ko Ukrainas armija skaidro gan ar nepietiekamu ieroču nodrošinājumu no Rietumu sabiedrotajiem, gan ar Krievijas armijas izveidoto pamatīgo aizsardzības līniju un plašajiem mīnu laukiem. Tagad izskan atziņas, ka frontē sācies pozīciju karš ar nogurdinošajām kaujām un jāgatavojas ilgstošam atbalstam Ukrainai.

Tikmēr Krievija regulāri uzbrūk civilajiem objektiem un paredzams, ka tāpat kā pērn tā mērķtiecīgi vērsīs triecienus pret enerģētikas infrastruktūru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti