Čehijas prezidents: Valstij vajadzētu atsaukt Kosovas neatkarības atzīšanu

Čehijas prezidents Milošs Zemans ir paziņojis, ka viņa valstij vajadzētu atsaukt lēmumu par Kosovas neatkarības atzīšanu. Ar šādiem izteikumiem Zemans ir nācis klajā, apmeklējot Serbiju, kuras sastāvā agrāk bija Kosova. Tomēr diez vai aiz šiem paziņojumiem sekos kādi reāli soļi.

Čehijas prezidents: Valstij vajadzētu atsaukt Kosovas neatkarības atzīšanu
00:00 / 02:32
Lejuplādēt
Zemans uzskata, ka Kosova nevar atrasties demokrātisko valstu saimē, jo to pārvalda kara noziegumos apsūdzētie cilvēki. Tādēļ, viņaprāt, Čehijai vajadzētu atsaukt lēmumu par šīs Balkānu valsts neatkarības atzīšanu.

“Kad es apmeklēju Izraēlas parlamentu, es jau sacīju, ka diemžēl es neesmu diktators. Tādēļ es varu tikai aktualizēt šo jautājumu valsts augstāko amatpersonu sanāksmē, kas notiks aptuveni pēc mēneša. Aizsardzības ministrs jau ir izteicies, ka Kosovas neatkarības atzīšana bija kļūda. Tādēļ vismaz viņš būs manā pusē. Un to, kuri nostāsies pretējā pusē, mēs redzēsim pēc mēneša,” sacīja Zemans.

Zemans atzīmēja, ka tas ir tikai viņa personīgais viedoklis. Tomēr prezidenta preses sekretārs vēlāk apstiprināja, ka valsts galva patiešām gatavojas apspriest šo ieceri ar Čehijas valdību.  

Savu nostāju Čehijas prezidents pamatoja ar neseno Hāgas kara noziegumu tribunāla paziņojumu. Šovasar tribunāls izteica vēlmi iztaujāt Kosovas premjeru Ramušu Haradinaju par Kosovas Atbrīvošanas armijas pastrādātajiem noziegumiem pirms aptuveni 20 gadiem.

Lai nemestu ēnu uz savu valsti, Haradinajs paziņoja par atkāpšanos no premjera amata. Tomēr tā kā jauna valdība vēl nav izveidota, viņš turpina pildīt premjera pienākumus.  

Haradinajs jau iepriekš ir ticis apsūdzēts kara noziegumos, tomēr tika divreiz attaisnots Hāgas tribunālā.

Čehijas prezidents ar savu paziņojumu ir nācis klajā oficiālās vizītes laikā Serbijā, kopīgajā preses konferencē ar šīs valsts prezidentu Aleksandru Vučiču.

Attiecības starp Serbiju un Kosovu joprojām ir ļoti sarežģītas, un Belgrada neatzīst Kosovas atdalīšanos.

Uz Zemana izteikumiem jau ir reaģējis Čehijas Senāta priekšsēdētājs Jaroslavs Kubera. Viņš ir sacījis, ka prezidenta vēlme pārskatīt Kosovas neatkarības atzīšanas lēmumu esot nereālistiska. Kubera pieļāva, ka Zemans varētu būt šo sacījis, lai izdabātu serbiem. Tomēr prezidentam neesot nekādu pilnvaru, lai pieņemtu šādu lēmumu.

2008. gadā pasludināto Kosovas neatkarību ir atzinis vairums Eiropas Savienības valstu, bet ne visas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt