Brunejas jaunie šariata likumi izpelnās plašu nosodījumu pasaulē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 6 mēnešiem.

Bruneja trešdien, 3. aprīlī, ieviesusi jaunus šariata likumus, kas paredz nāvessodu par iesaistīšanos viendzimuma attiecībās, notiesātos sitot ar pletnēm vai nomētājot ar akmeņiem līdz nāvei. Jaunie likumi, kas paredz sodīt ar nāvi arī laulības pārkāpējus, izpelnījušies plašu nosodījumu visā pasaulē. Neapmierinātību paudušas gan dažādu valstu valdības un politiķi, gan cilvēktiesību aktīvisti un slavenības.

Brunejas jaunie šariata likumi izpelnās plašu nosodījumu pasaulē
00:00 / 03:00
Lejuplādēt
Bruneja, kurā pie varas jau 51 gadu atrodas sultāns Hasanals Bolkija, 2013. gadā bija pirmā Austrumāzijas valsts, kas šariata likumus ieviesa valsts mērogā. Ar šo likumu saistītos tiesību aktus un sankcijas ieviesa pakāpeniski, līdz tie šodien stājušies spēkā.

 

Pašreiz tikai Saūda Arābijā, Irānā, Sudānā un Mauritānijā ir spēkā likumi, kas paredz nāvessodu par homoseksuālismu, lai gan pēdējos gados šādi nāvessodi izpildīti reti.

Bruneja ir izdarījusi izmaiņas savā kriminālkodeksā, paplašinot nāvessoda piemērošanu.

Brunejas jaunie likumi paredz nāvessodu par iesaistīšanos viendzimuma attiecībās, notiesātos sitot ar pletnēm vai nomētājot ar akmeņiem līdz nāvei. Nāvessods paredzēts arī par laulības pārkāpšanu, izvarošanu, laupīšanu un pravieša Muhameda apvainošanu. Savukārt zagļiem paredzēts amputēt rokas vai pēdas.

Homoseksualitāte bija aizliegta jau pirms jaunā likuma stāšanās spēkā, un par to draudēja sods līdz desmit gadiem cietumā. Ar sodu līdz 15 gadiem cietumā turpmāk sodīt varēs arī grūtnieces, kuras būs veikušas abortu. Savukārt par ārpuslaulības grūtniecību cietumā var nākties pavadīt divus gadus. Soda apmērs varēs atšķirties atkarībā no pierādījumu daudzuma, kā arī no tā, vai apsūdzētais ir musulmanis un vai apsūdzētais ir precējies.

Ar naftas atradnēm bagātās Brunejas lēmums ieviest stingros likumus izraisījis plašu nosodījumu.

Jaunos šariata likumus nosodījusi Eiropas Savienība (ES), norādot, ka daļa no Brunejas kriminālkodeksā paredzētajiem sodiem atbilst spīdzināšanai, nežēlīgai, nehumānai vai degradējošai attieksmei pret cilvēkiem. Tāpat ES uzsvērusi, ka sodi ir pretrunā ANO konvencijai, kas vērsta pret spīdzināšanu un ko Bruneja parakstīja 2015. gadā. Šādam viedoklim pievienojies arī ASV Valsts departaments.

ANO augstā cilvēktiesību komisāre Mičela Bačeleta jauno nāvessodu politiku nodēvējusi par drakonisku, aicinot Bruneju saglabāt faktisko nāvessoda moratoriju.

Likumus kritizējis arī Holivudas aktieris Džordžs Klūnijs, aicinot boikotēt Brunejas sultānam piederošās luksusa klases viesnīcas vairākās Eiropas valstīs un ASV. Kritiku paudis arī mūziķis Eltons Džons un biznesa magnāts Ričards Brensons.

Uzrunā tautai 72 gadus vecais Brunejas sultāns uzsvēris, ka vēlas, lai islāma mācība šajā valstī kļūst spēcīgāka.  Viņš norādījis, ka visiem, kas ieradīsies apmeklēt Bruneju, tā būs jauka pieredze, un viņi varēs izbaudīt drošo un harmonisko vidi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti