Dienas notikumu apskats

Divas nedēļas pēc apšaudes Floridas štata vidusskola atvērta skolniekiem

Dienas notikumu apskats

Putins: Krievija izstrādājusi jaunus kodolieročus

Lielbritānija noraida Briseles pievādāto "Brexit" līguma priekšlikumu

Briti noraida Briseles ideju Ziemeļīriju atstāt kā daļu no ES

Lielbritānijas valdība noraidījusi trešdien, 28. februārī, Briselē publicēto Izstāšanās līguma priekšlikumu. Eiropas Komisijas sagatavotais dokuments satur ideju, ka Ziemeļīrijai no muitas un likumu viedokļa būtu jāpaliek par daļu no Eiropas Savienības (ES). Tas ir nepieciešams, lai nevajadzētu atjaunot robežkontroli starp Ziemeļīriju un Īriju. Tomēr oficiālā Londona uzskata, ka šī norma apdraudēs Apvienotās Karalistes teritoriālo nedalāmību.

Lai gan Eiropas Komisijas galvenais sarunvedējs Mišels Barnjē, publicējot Izstāšanās līguma projektu, sacīja, ka šajā tekstā nevajadzētu būt nekādiem pārsteigumiem, daudziem radās iespaids, ka patiesībā viņš apzināti mēģina provocēt Londonu. Barnjē to noliedz. Tomēr atzīst, ka viņu kaitina tas, cik lēni virzās Lielbritānijas izstāšanās sarunas.

Vispretrunīgākais Izstāšanās līguma punkts ir priekšlikums iekļaut Ziemeļīriju Eiropas muitas savienībā un saglabāt spēkā Eiropas likumus tās teritorijā.

Barnjē saka, ka tas ir nepieciešams, lai nebūtu jāatjauno robežkontrole starp Īrijas salas ziemeļiem un dienvidiem. “Mūsu teksts satur garantijas, kas ir nepieciešamas, lai pasargātu indivīdu tiesības un vienoto pārvietošanās telpu,” sacīja Barnjē. “Par šiem punktiem jau ir panākta vienošanās starp ES un Lielbritāniju. Izstāšanās vienošanās tekstā būtu arī jābūt risinājumam, kā izvairīties no robežkontroles atjaunošanas un kā saglabāt Lielās piektdienas līguma nosacījumus. Tā ir Lielbritānijas un ES kopējā apņemšanās,” pauda Eiropas komisārs.

Tomēr Lielbritānijas premjere Terēza Meja, uzstājoties britu parlamentā, sacīja, ka šāds risinājums Londonai nav pieņemams.

“Ja šīs juridiskās vienošanās teksts tiktu ieviests dzīvē, tas apdraudētu Lielbritānijas vienoto tirgu un Apvienotās Karalistes konstitucionālo nedalāmību, jo tas radītu robežu Īrijas jūrā,” pauda Meja.

“Un neviens britu premjerministrs nekad nevarētu tam piekrist. Es skaidri pateikšu priekšsēdētājam Junkeram un pārējiem, ka mēs nekad tam nepiekritīsim. Mēs joprojām vēlamies panākt, ka starp Ziemeļīriju un Īriju netiek atjaunota robežkontrole. Bet decembra vienošanās teksts arī skaidri pasaka, ka tirdzniecībai starp Ziemeļīriju un pārējo Lielbritānijas teritoriju būtu jāturpinās kā līdz šim,” sacīja Meja.

Barnjē mudināja Meju nākt ar alternatīviem risinājumiem, ja viņai nepatīk Briseles priekšlikums. Tomēr pagaidām nekādu konkrētu priekšlikumu no Londonas nav. Meja vien atkārtoti uzsver, ka sarunvedēju komanda turpina darbu. Arī britu opozīcija mudināja valdību pārtraukt apmaiņu ar asiem izteikumiem un beidzot piedāvāt dzīvotspējīgu risinājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti