ĪSUMĀ:
- Pagaidām nav zināms, kas ir izraisījis Brumadinju dambja pārrāvumu.
- Dambis pieder Brazīlijā lielākajai kalnrūpniecības kompānijai "Vale".
- Tajā norāda, ka visus tai piederošos dambjus nesen pārbaudīja vācu uzņēmums.
- Pēc pārbaudes dambji esot atzīti par drošiem un stabiliem.
- Neoficiāli avoti vēsta, ka esot bijuši brīdinājumi, ka Brumadinju dambis varot sabrukt.
Amatpersonas norāda, ka šobrīd tiek meklēti vismaz 300 cilvēki. Un pagaidām ir atrasti vien mazāk nekā 10 bojāgājušie. Video kadros var redzēt, kā glābēji stiepjas no helikoptera, lai izviltu dažus izdzīvojušos no brūngano dubļu upes. Tomēr štata gubernators Romeu Zema jau ir atzinis, ka izredzes atrast izdzīvojušos ir visai nelielas.
Pagaidām nav skaidrs, kas ir izraisījis dambja pārrāvumu. Tas pieder lielākajai Brazīlijas kalnrūpniecības kompānijai ar nosaukumu "Vale".
Dambis tika izmantots, lai saturētu dubļus, kas rodas no dzelzsrūdas iegūšanas tuvējā raktuvē. Tas ir celts 1976. gadā un ir daļa no vairākiem norobežojumiem, kas šajā apkaimē tiek izmantoti dubļu saturēšanai.
Uzņēmums norāda, ka visus tam piederošos dambjus nesen pārbaudīja tam īpaši nolīgtais vācu uzņēmums. Un tie tika atzīti par drošiem un stabiliem. Tomēr viens no Brazīlijas medijiem, atsaucoties uz neoficiāliem avotiem, vēsta, ka pirms mēneša sanāksmē, kur tika apspriests šī dambja stāvoklis, notika skaļa viedokļu apmaiņa un daži esot brīdinājuši, ka tas varot sabrukt.
Kompānijas direktors Fabio Švartsmans sacīja, ka pašreiz viņi ir varējuši saskaitīt vien trešdaļu no aptuveni 300 raktuves darbiniekiem. Arī vietējie ugunsdzēsēji norāda, ka bezvēsts pazudušo skaits varētu būt līdzīgs.
Piektdien glābšanas darbos iesaistīti aptuveni 100 ugunsdzēsēju. Un sestdien viņiem pievienosies vēl aptuveni tikpat glābēju.
Tāpat tur dosies arī nesen ievēlētājs Brazīlijas prezidents Žairs Bolsonaru, kā arī vairāki valdības ministri.
Vides aktīvisti no nevalstiskās organizācijas "Greenpeace" norāda, ka šo traģēdiju nevar uzskatīt par pēkšņu negadījumu. Tās esot sekas neapdomīgai kalnrūpniecības uzņēmumu un valdības politikai. Viņi neesot guvuši mācību no līdzīgas traģēdijas, kas Brazīlijā notika 2015. gadā. Tā tiek dēvēta par briesmīgāko dabas katastrofu valsts vēsturē. Tomēr toreiz dambja sabrukums izraisīja 19 cilvēku bojāeju. Šoreiz mirušo skaits varētu būt krietni lielāks.