Bēgļu aģentūra aicina ES valstis kļūt solidārām patvēruma meklētāju uzņemšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 5 mēnešiem.

„Ciešāka sadarbība dalībvalstu starpā ir vienīgā izeja bēgļu krīzē,” tā norāda ANO Bēgļu aģentūras pārstāve Eiropā Sofija Magenisa. Viņa ir viena no ekspertēm, kura šodien piedalās sarunās Eiropas Parlamentā par jaunāko situāciju bēgļu krīzē Eiropā. ANO pārstāve neslēpj, ka viens no lielākajiem dalībvalstu izaicinājumiem patlaban ir spēt vadīt cilvēku klātbūtni pie Eiropas robežām un atšķirt tos, kuriem palīdzība ir vajadzīga visvairāk.

Magenisa iezīmē, ka patlaban jūras ceļi, par kuriem cilvēki sasniedz Eiropu no Lībijas vai no Turcijas, ir kļuvuši nosacīti tukšāki, jo ir aukstāks un kuģošanai nelabvēlīgāks laiks. Tas liedz laivām doties ceļā. Tomēr aizvien no Turcijas Grieķijā pāri ūdeņiem ik dienu ierodas aptuveni 5000 bēgļu.

Šogad vien Eiropā kopumā ir nonākuši vismaz 800 000 cilvēku. Visā pasaulē patlaban ir 15 jaunu konfliktu, kuri liek cilvēkiem atstāt mājas un doties bēgļu gaitās vai nu valsts iekšienē, vai arī doties uz ārzemēm. Ārpus mājām visā pasaulē ir 60 miljoni cilvēku, un lauvas tiesu -  vairāk nekā 80% no visiem bēgļiem - uzņem tieši trešās valstis.

Procentuāli šobrīd visvairāk bēgļu atrodas Turcijā, Lībijā, Libānā, Pakistānā un Jordānijā.

Eksperti kritizē to, ka ES dalībvalstis nav solidāras un ka valdībām ir dažādi viedokļi un tās ļoti ilgi runā. Magenisa sacīja, ka bēgļu krīze, kas izskatās milzīga, ir risināma, ja vien valstis tiešām ļoti cieši saslēgsies un strādās kopā, piemēram, lai mazinātu cilvēku bažas, ka kopā ar bēgļiem Eiropas Savienības (ES) teritorijā var ienākt cilvēki, kuriem šī palīdzība nav ārkārtīgi nepieciešama vai kuriem pat ir ļauni nodomi.

Attiecībā uz cilvēku nosūtīšanu atpakaļ uz valstīm, ja viņi patvēruma meklētāja statusam nekvalificējas, arī šeit ir daudz jautājumu un problēmu, jo statistika rāda, ka šo atpakaļ nosūtīšanas gadījumu ir salīdzinoši maz, kas arī liecina, ka valstis īsti nezina, kā rīkoties.

Vairāki eksperti uzsver, ka Eiropas valstis tiešām ir lielā solidaritātes krīzē un bēgļu problēma to ir spilgti izgaismojusi.

Jau vēstīts, ka bēgot no pilsoņu kara Sīrijā, šo Tuvo Austrumu valsti pametuši vairāk nekā trīs miljoni cilvēku. Bet no Eritrejas tās iedzīvotāji bēg represīvā politiskā režīma un dziļās nabadzības dēļ. Liela daļa cenšas nokļūt Rietumeiropā. 

ES vienojās, ka no Itālijas un Grieķijas uz citām bloka dalībvalstīm tiks pārvietoti 160 000 bēgļu, un tas tiek īstenots, neraugoties uz vairāku savienības Austrumeiropas dalībvalstu iebildumiem.

Tomēr migrācijas eksperti uzskata, ka jaunā programma tikai daļēji palīdzēs risināt bēgļu krīzi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti