Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Kuldīgas skolēni sāk labdarības akciju

Apturēta Astravjecas AES reaktora darbība

Baltkrievijā apturēta Astravjecas AES reaktora darbība

Lietuva kārtējo reizi izteikusi bažas par to, ka Baltkrievija neievēro visas drošības prasības Astravjecas atomelektrostacijā (AES), kas atrodas vien aptuveni 30 kilometru no Lietuvas robežas. Kopš tās atklāšanas darbība jau vairākkārt uz laiku apturēta. Bet no šodienas pirmais energobloks atslēgts no energosistēmas un reaktora iekārta apturēta. 

Baltkrievijas Astravjecas atomelektrostacijas pirmais energobloks atslēgts no energosistēmas, un reaktora iekārta apturēta, tā paziņojusi Baltkrievijas Enerģētikas ministrija.

Atslēgšana esot bijusi plānota, un zināms, ka sistēmu iekārtu testēšana ilgs līdz 11. decembrim.

Atomelektrostacija tika iedarbināta novembra sākumā. Toreiz valsts autoritārais vadītājs Aleksandrs Lukašenko staciju atklāja svinīgā ceremonijā, nodēvējot to par vēsturisku brīdi. Bet jau nākamajā dienā elektroenerģijas ražošana tika apturēta. Enerģētikas ministrija vēlāk skaidroja, ka ražošanas atsākšanai nepieciešams nomainīt kādas iekārtas, taču iemeslus neatklāja. 

Tikmēr Baltkrievijas neatkarīgie mediji ziņoja, ka pirmo energobloka turbīnu nācies apturēt transformatoru bojājuma dēļ.

Baltkrievijas kaimiņvalstis, ieskaitot Latviju, jau iepriekš bija izteikušas bažas par to, ka objektā, visticamāk, nav tikušas ievērotas visas drošības prasības. Novembra otrajā pusē atomelektrostacija darbību atsāka, bet šīs nedēļas sākumā tā atkal nonāca sabiedrības uzmanības centrā, kad Baltkrievijas nevalstiskās organizācijas “Ekodom” portāls publiskoja informāciju par iespējamu incidentu. 

Portāla rīcībā esošā informācija liecina, ka reaktora hidrauliskās testēšanas laikā noticis nopietns incidents. Tā rezultātā bojāta avārijas dzesēšanas sistēmas cisterna, un, lai nebūtu jāatzīst avārijas fakts, cisternu mēģina saremontēt, lai gan drošības apsvērumu dēļ tā būtu jānomaina.

Tādējādi reaktors tiekot darbināts bez avārijas dzesēšanas sistēmas – tiekot veikti izmēģinājumi, kāpinot jaudu, un tas rada ļoti nopietna incidenta draudus. 

Reaģējot uz šo informāciju, Lietuvas Valsts kodoldrošības inspekcija pieprasīja Baltkrievijas Ārkārtējo situāciju ministrijai informāciju par reaktora avārijas dzesēšanas sistēmas stāvokli, bet atbildi nav saņēmusi. Minska vienīgi norādījusi, ka kodoldegvielas ielādēšanas procesā spēkstacijā nav bijis nekādu incidentu, ko varētu kvalificēt kā īpašus vai ārkārtējus. 

Lietuva jau vairākkārt izteikusi bažas par spēkstaciju, it īpaši tādēļ, ka tā atrodas tikai aptuveni 30 kilometru no Lietuvas robežas un 50 kilometru no Viļņas.

KONTEKSTS:

Elektrības ražošana Astravjecas atomelektrostacijā sākta  3. novembrī.

Lietuva uzskata staciju par bīstamu, it īpaši ņemot vērā, ka tā atrodas netālu no robežas. Tāpēc Lietuva lēmusi staciju boikotēt. Faktiski tas nozīmē, ka Lietuva pārtrauc elektrības tirdzniecību ar Baltkrieviju, līdzko stacija sākusi darboties.

Lietuva jau ilgstoši cenšas pierunāt Latviju stacijā saražoto elektrību nepirkt. Augustā valdība lēma, ka Latvija pārtrauks iepirkt Baltkrievijas elektrību, ja tā iedarbinās Astravjecas AES. Turklāt Latvija prasīs Krievijai apliecināt tirgotās elektrības izcelsmi, lai pārliecinātos, ka tā nav ražota Baltkrievijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt