Sadaļas Sadaļas

Dienas notikumu apskats

Dānijas prokuratūra izmeklē naudas atmazgāšanu "Danske Bank" Igaunijas filiālē

Dienas notikumu apskats

Igaunijā nejauši izšautā raķete izraisījusi ugunsgrēku

Baltkrievijā jau otro dienu turpinās žurnālistu aizturēšana

Baltkrievijā aiztur žurnālistus; starptautiskās organizācijas protestē

Baltkrievijā jau otro dienu turpinās žurnālistu aizturēšana. Dažādu izdevumu žurnālisti tiek apsūdzēti par neatļautu piekļuvi valsts ziņu aģentūras BELTA materiāliem. Vēršanās pret preses pārstāvjiem jau izpelnījusies starptautisku nosodījumu, un Baltkrievija tiek aicināta ievērot vārda un preses brīvību.

Otrdien Baltkrievijas izmeklēšanas komiteja paziņoja par krimināllietas ierosināšanu par nesankcionētu piekļuvi informācijai, kas īstenota personiskas ieinteresētības dēļ, nodarot nopietnu kaitējumu. Runa ir par piekļuvi valsts informācijas aģentūras BELTA maksas pakalpojumu sadaļai. Proti, tiek uzskatīts, ka BELTA veidotiem maksas pakalpojumiem ir piekļuvuši žurnālisti, kuri izmantojuši nelegāli iegūtas paroles un par iegūto informāciju nav maksājuši paredzēto samaksu, nodarot informācijas aģentūrai zaudējumus.

Sākotnēji kratīšanas un žurnālistu aizturēšanas notika izdevniecības namā "Belarusskaja nauka", aģentūrā "BelaPAN", kā arī interneta izdevuma "TUT.by" birojā. Kopumā

otrdien tika aizturēti 10 mediju pārstāvji, no kuriem puse vēlāk tika atbrīvoti. Trešdien šīs pašas krimināllietas ietvaros aizturēti vēl četri mediju pārstāvji.

Tāpat kļuvis zināms, ka vismaz viena no parolēm, ko izmantojuši žurnālisti, pieder prezidenta administrācijas paspārnē esošajam laikrakstam "Sovetskaja Belarussija". Šo paroli jau vairākus gadus esot lietojis ļoti plašs žurnālistu loks.

Kā intervijā radiostacijai "Euroradio" norādīja baltkrievu žurnālists Leonīds Fridkins, svešu paroļu izmantošana kāda resursa maksas pakalpojumu iegūšanai ir visai ierasta un pat ļoti izplatīta parādība. Tāpēc, viņaprāt, vienīgais, par ko varētu sodīt atsevišķus korespondentus, ir autortiesību pārkāpumi. Daudz aktuālāks esot jautājums, vai BELTA attiecībā uz atsevišķu informāciju likumīgi izmanto monopola stāvokli:

Šai valsts aģentūrai ir teju ekskluzīvas, ja ne monopola piekļuves tiesības valsts ziņu veidotājiem, līdz ar to tai ir iespējas gandrīz vienpersoniski ziņot par to, ko ir vēlējies pateikt kāds ministrs vai augstu stāvošs priekšnieks. Šādā situācijā nevalstiskajiem medijiem sava ētera aizpildīšanai neatliek nekas cits, kā vien citēt aģentūru, kas ir pietuvināta ierēdņiem. 

Notiekošo Baltkrievijā jau nosodījušas vairākas starptautiskas organizācijas, piemēram, "Reportieri bez robežām". Tās paziņojumā uzsvērts, ka baltkrievu varas iestāžu īstenotās kratīšanas un žurnālistu aizturēšana apdraud informācijas avotu konfidencialitātes principus.

Organizācijas pārstāvis Austrumeiropā un Centrālajā Āzijā Johans Bīrs uzskata, ka šīs darbības ir uzskatāmas tikai un vienīgi par mēģinājumu iebiedēt vadošos neatkarīgos medijus. Savukārt

Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni uzsvērusi, ka žurnālistu pārmeklēšana un aizturēšana ir pretrunā ar Baltkrievijas solīto demokratizācijas politiku un šīs valsts starptautiskajām saistībām,

tieši tāpēc Eiropas Savienība pieprasa žurnālistu atbrīvošanu. Mogerīni arī norādījusi, ka ir jāturpina ievērot izteiksmes un masu saziņas līdzekļu brīvība. Baltkrievu varas iestādes gan norādījušas, ka šajā lietā ar vārda brīvību nekādas saistības neesot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt