Panorāma

Covid-19 nāves pļauja – 64 mirušie diennaktī

Panorāma

"Gazprom" gāzes krātuves Eiropā pustukšas

Džo Baidens ieradies Eiropā uz G20 un klimata samitiem

Baidens sāk vizīti Eiropā, tiekas ar pāvestu Francisku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

ASV prezidents Džo Baidens uzsācis piecu dienu vizīti Eiropā, kuras laikā tiksies gan ar Francijas, gan Itālijas līderiem, gan piedalīsies G20 valstu vadītāju samitā un ANO klimata konferencē Glāzgovā. Vizītes pirmajā dienā Baidens tikās ar Romas katoļu baznīcas pāvestu Francisku. Arī šai vizītei var būt milzīga ietekme uz katoļu baznīcas nākotni, īpaši ASV.

Šī ir Baidena otrā ārvalstu vizīte kopš stāšanās prezidenta amatā janvārī.

Otrais katolis ASV prezidenta amatā

Pasaules divu ietekmīgāko katoļu tikšanās: šādi vairākos ārvalstu medijos tiek apzīmēta ASV prezidenta Džo Baidena tikšanās ar Romas pāvestu Francisku. ASV prezidenta amatā Baidens ir tikai otrais katolis pēc Džona Ficdžeralda Kenedija.

Pašreizējais Baltā nama saimnieks vienmēr ir izcēlis to, ka ir katolis un šo ticību ir licis daudzu savu sociālo un ekonomikas politikas prioritāšu pamatā. Taču vienlaikus Baidens ir izpelnījies arī asu kritiku no katoļu bīskapu puses par viņa pausto atbalstu sieviešu tiesībām uz abortu, kā arī viendzimuma laulībām, dažiem reliģiskajiem līderiem aicinot prezidentam liegt Svēto vakarēdienu.

Citi komentētāji norāda, ka Baidena vizīte pie pāvesta varētu nozīmēt jaunu palīdzības roku un grūdienu dažādu skandālu pārņemtajai katoļu baznīcai.

Šīsdienas pusotru stundu ilgā audience pie pāvesta Franciska bijusi gandrīz divreiz garāka, nekā Baidena tikšanās ar Jāni Pāvilu II tālajā 1980. gadā, kad Baidens vēl bija jauneklīgs senators.

Pāvestam uzdāvina īpašu monētu

Lai arī Baidens ar pāvestu Francisku tiekas jau ceturto reizi, šī bija pirmā tikšanās prezidenta statusā un pirmā tikšanās aci pret aci. Tā notika aiz slēgtām durvīm. Pēc sarunām gan tika publiskots arī īpašs video, kurā redzams, kā Baidens uzdāvina pāvestam militāru monētu, izsakot arī vairākus jokus.

“Jūs esat pats nozīmīgākais cīnītājs par mieru, kādu es jebkad esmu saticis. Un ar jūsu atļauju, es gribētu jums iedot monētu. Tās priekšpusē ir ASV ģerbonis. Es zinu, ka mans dēls gribētu, lai es to jums iedodu, jo monētas otrā pusē ir Delavēras štata nacionālās gvardes 261. vienības zīme. Tā ir vienība, kurā viņš dienēja.

Tradīcija ir tāda – un es tikai jokoju – nākamajā reizē, kad mēs tiksimies, un ja jums tā nebūs līdzi, jums būs jāizmaksā dzērieni. Bet es esmu vienīgais īrs, kurš nekad nav dzēris.”

2015. gadā neilgi pēc Baidena dēla Bo nāves no vēža pāvests Francisks sarīkoja privātu aizlūgumu Baidenam un viņa ģimenei.

Pāvests aicina uz apņēmīgu rīcību

Baidena vizīte Eiropā notiek īsi pirms G20 valstu līderu tikšanās Romā, kā arī pirms ANO klimata conferences Glāzgovā. Arī šos jautājumus piektdien komentējis Romas pāvests Francisks, kurš īpašā uzrunā BBC klausītājiem aicināja nodrošināt efektīvu atbildi uz klimata krīzi, lai sniegtu cerību nākamajām paaudzēm.

“Klimata pārmaiņas un Covid-19 pandēmija ir atklājušas mūsu ievainojamākās vietas, kā arī radījušas šaubas un bažas par mūsu ekonomiskajām sistēmām un veidu, kā mēs veidojam mūsu sabiedrības. Šīs krīzes ir parādījušas nepieciešamību pieņemt radikālus lēmumus, kuri ne vienmēr ir viegli. Taču vienlaikus grūtību brīži rada arī iespējas, kuras mēs nedrīkstam izniekot.

Mēs varam pretoties šīm krīzēm, aizejot izolacionismā vai protekcionismā. Bet mēs arī varam saskatīt iespēju reālām pārmaiņām, īstam pagriezienam, ne tikai garīgā ziņā. Pati nozīmīgākā mācība no šīm krīzēm ir iespēja celt kopīgi, lai nebūtu vairs nekādu robežu, barjeru vai politisku sienu, aiz kurām slēpties.”

Kā norāda ārvalstu komentētāji, ASV prezidentam Baidenam šī piecu dienu viesošanās Eiropā nebūt nebūs viegla, jo nepieciešams mēģināt uzlabot attiecības ar Franciju, kas pasliktinājušās Austrālijas zemūdeņu darījuma dēļ.

ASV izveidoja stratēģiskās partnerības aliansi ar Austrāliju un Lielbritāniju, un Austrālija atteicās no daudzmiljradu līguma par Francijas zemūdeņu pirkšanu, tā vietā izvēloties ASV tehnoloģijas. Lai nogludinātu domstarpības, Baidens tiekas ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu.

Nevienlīdzīgā atkopšanās no krīzes

Sestdien Baidens un citi G20 valstu līderi pulcēsies samitā, kur spriedīs par pasaules ekonomikas atkopšanos, pieaugošajām enerģijas cenām un piegāžu ķēžu problēmām. Romā ieradusies arī Pasaules Tirdzniecības organizācijas vadītāja Ngozi Okondžo-Iveala, norādot, ka organizācija risina vakcīnu piegāžu ķēžu problēmas, cenšoties samazināt dalībvalstu ierobežojumus vakcīnu eksportam un panākt, lai ražotāji decentralizētu ražošanu.

“Atsevišķas pasaules daļas virzās uz priekšu ātrāk un ātrāk atgūstas no pandēmijas divu iemeslu dēļ. Viņiem ir piekļuve vakcīnām, un viņiem ir fiskālā telpa ekonomikas stimulēšanai. Tās ir Āzija, Eiropa un Ziemeļamerika. Savukārt grūtāk klājas trīs reģioniem – Tuvie Austrumi, Dienvidamerika un Āfrika.”

Glāzgovā svētdien sāksies ANO klimata konference, kurā Baidenam nepieciešams sevi pozicionēt kā demokrātiskās pasaules līderi ar ambicioziem plāniem arī klimata pārmaiņu apkarošanā. Taču politiskās domstarpības Savienotajās Valstīs un nespēja pārliecināt pat demokrātu politiķus par ambiciozo investīciju projektu nepieciešamību Baidena autoritāti varētu būt iedragājušas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti