Labrīt

Juris Pavītols grupas "Līvi" 50. jubilejā izdod grāmatu "Liecinieka spoguļportrets"

Labrīt

Zemessardzes komandieris: Zemessardzē vajadzētu būt vairāk iedzīvotājiem

Ārpolitikas eksperts piesardzīgi optimistisks par Ukrainas graudu eksporta sarunām

Ārpolitikas eksperts piesardzīgi optimistisks par Ukrainas graudu eksporta sarunām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ukrainā vairs nav tik ļoti jāuztraucas par Krievijas iebrukumu no jūras, saistībā ar sarunām par Ukrainas graudu eksportu pa Melno jūru, sacīja ārpolitikas eksperts, Latvijas Nacionālās  aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra direktors Toms Rostoks.

Viņš ir piesardzīgi optimistisks par to, ka graudu izvešana izdosies. Par to sarunās jau panākts progress, bet galīgās vienošanās vēl nav.

Rostoks stāstīja, ka Ukraina būs liela ieguvēja, ja vienošanās izdosies. Tās noliktavās stāv aptuveni 20 miljoni tonnu graudu, un jau sākusies jaunās ražas novākšana. Ja šos graudus varētu eksportēt, tad būtu iespēja gūt papildu ienākumus. Ieguvējas būtu arī tās valstis, kas paļaujas uz graudiem no Ukrainas, un zināmā mērā arī tās, kas saņem graudus no Krievijas.

Ukraina vienmēr uzsvērusi, ka Krievijai un tās solījumiem nevar uzticēties. Tādējādi arī Melnajā jūrā, ja Ukraina veiktu atmīnēšanu, tā būtu neaizsargātāka pret Krievijas iebrukumu no jūras. Rostoks gan uzsvēra, ka šobrīd Ukrainai ir tādi ieroči, kas var nogremdēt Krievijas karakuģus. Tāpēc par šāda veida iebrukumu vairs nav tik ļoti jāuztraucas.

Pētnieks uzsvēra, ja vienošanās tiks panākta, tā būs četrpusēja, proti, būs neitrāli dalībnieki – ANO un Turcija –, kas uzraudzīs vienošanās īstenošanu.

Atbildot uz jautājumu par iespējamiem Krievijas ieguvumiem no vienošanās, Rostoks norādīja – noteikti ir lietas, par kurām nezinām. "Pieņemu, ka Krievija gribētu panākt arī sev kādus ieguvumus, kas saistīti ar ekonomisko sankciju atcelšanu vai mīkstināšanu. Bet to nevar panākt ar Turciju un NATO. Tur būtu jārunā ar Eiropas Savienību, ASV. Domāju, ka šeit ir arī lietas, par kurām nezinām. Krievija šobrīd diplomātiskā plāksnē ir ļoti aktīva arī rietumvalstīs, cenšoties sarunāt sankciju mīkstināšanu. Iesaistīti ļoti daudz spēlētāju un dažādas intereses," skaidroja eksperts.

KONTEKSTS:

Ukraina ir nozīmīga graudu, kā arī eļļas augu sēklu eksportētāja, bet piegādes ir traucētas, kopš Krievija 24. februārī iebruka valstī. Eksporta apturēšana veicinājusi nopietnu pārtikas krīzi visā pasaulē. 

24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Krievijas agresija pret Ukrainu izraisījusi vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu, pret Krieviju tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas. Daudzi rietumvalstu uzņēmumi nolēmuši aiziet no Krievijas tirgus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti