Pasaules panorāma

Moldovā palīdz kara nomocītajiem kaimiņiem

Pasaules panorāma

«Pasaules panorāma»: Krievijas ofensīva Ukrainas austrumos

Apmeklēt Baltkrieviju ir riskanti

Ārlietu ministrija brīdina neuzķerties uz Baltkrievijas piedāvājuma apmeklēt šo valsti bez vīzas

Baltkrievija izsludinājusi mēnesi ilgu bezvīzu režīmu kaimiņvalstu (Latvijas un Lietuvas) iedzīvotājiem. Vīzas ieceļošanai Baltkrievijā pa sauszemi netikšot prasītas līdz 15. maijam. Tomēr, kā uzsver ārlietu eksperti, šobrīd ceļot uz Baltkrieviju ir riskanti.

Aleksandra Lukašenko režīms atbalsta Krievijas karu pret Ukrainu, un arī pret Baltkrieviju ir pasludinātas starptautiskās sankcijas. Nav pamata uzskatīt, ka piedāvājums apmeklēt Baltkrieviju bez vīzas izteikts humānu apsvērumu vai labu nodomu dēļ. Kādēļ Lukašenko režīms spēris šādu soli?

“Nevar izslēgt arī Lukašenko režīma provokācijas pret Latvijas valsts piederīgajiem, pret Lietuvas valsts piederīgajiem, kuri varbūt tiešām dodas kādā radu apciemošanas braucienā, tūrisma braucienā.

Cilvēks kaut kur kaut ko nofotografē, un pēkšņi viņu pasludina par NATO spiegu,” par bīstamu scenāriju brīdina ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Minska savu lēmumu pamato ar interesēm nostiprināt labas kaimiņvalstu attiecības un veicināt ieceļojošo tūrismu. Kā vēsta Baltkrievijas robežsardze, koronavīrusa dēļ Eiropas Savienībā ilgstoši bija spēkā ceļošanas ierobežojumi un kaimiņvalstu pilsoņi nav varējuši apmeklēt radiniekus Baltkrievijā.

Tā kā pareizticīgajiem un katoļiem šis ir reliģisko svētku laiks, baltkrievu puse dodot iespēju Latvijas un Lietuvas pilsoņiem to izdarīt. Jāpiebilst, ka arī līdz šim Eiropas Savienības, tostarp Latvijas, pilsoņi varēja apmeklēt Baltkrieviju bez vīzas, ar nosacījumu – ja ieceļo caur Minskas lidostu.

“Baltkrievija ir agresīva valsts. Un Baltkrievija nav tā valsts, kura tā vienkārši aiz labas gribas vai pieklājības, vai kādiem citiem altruistiskiem motīviem šādus soļus spertu,” spriež Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Mārcis Balodis.

Kā norāda pētnieks, pat uz īsu laiku ieviešot bezvīzu režīmu, palielinās cilvēku plūsma, kas dod iespēju Baltkrievijas un Krievijas specdienestiem izvērst izlūkošanu, vervēt kaimiņvalstu pilsoņus un darboties pret Latvijas interesēm.

Minskas režīms ieinteresēts palielināt cilvēku plūsmu arī ekonomisku apsvērumu dēļ. Katrs iebraucējs vairo naudas pieplūdumu Baltkrievijas ekonomikā, kuru ietekmē starptautiskās sankcijas.

“Ir pilnīgi likumsakarīgi, ka Baltkrievija mēģina atrast visdažādākos veidus, kas tai sniegtu finansiālu labumu. Un izskatās, ka Baltkrievija ir atradusi veidu, ar ko tā mēģinātu panākt arī kādu politisku vai drošības politikas ieguvumu attiecībā pret Latviju un Baltijas valstīm kopumā.”

Kā apgalvo Baltkrievijas valsts robežas komiteja, jau pirmajā bezvīzu režīma dienā (15. aprīlī) Baltkrieviju esot apmeklējuši vairāk nekā 600 tūristu no kaimiņvalstīm. Tostarp 291 ceļotājs bijis no Latvijas. Latvijas Ārlietu ministrija atkārtoti brīdina – apmeklēt Baltkrieviju ir riskanti un nav droši.

“Vislabākā aizsardzība ir vispār izvairīties no došanās uz Baltkrieviju. Jo, tiklīdz tiek šķērsota Baltkrievijas robeža, Latvijas iespējas palīdzēt būs apgrūtinātas.

Un nav garantijas par to, kas notiks vai nenotiks Baltkrievijas pusē,” secina Balodis.

Iespējas palīdzēt valsts piederīgajiem, kas Baltkrievijā nonāktu nepatikšanās vai tiktu arestēti, būs ļoti ierobežotas, jo Latvijas vēstniecība Minskā nestrādā (Baltkrievija jau pirms gandrīz gada izraidīja Latvijas diplomātus).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt