Sadaļas Sadaļas

Ārkārtīgi bīstamā viesuļvētra «Lora» plosa ASV piekrasti

Meksikas līcī esošā viesuļvētra "Lora" šorīt sasniegusi Amerikas Savienoto Valstu (ASV) dienvidu piekrasti. ASV Nacionālais viesuļvētru centrs brīdinājis, ka tā kļuvusi par ārkārtīgi bīstamu 4. kategorijas viesuļvētru. Vētras dēļ jau otrdien simtiem tūkstošiem cilvēku Teksasā un Luiziānā tika dots rīkojums evakuēties.

ĪSUMĀ:

  • Viesuļvētras "Lora" dēļ otrdien vairāk nekā pusmiljonam cilvēku tika dots rīkojums evakuēties no ASV Meksikas līča piekrastes.
  • Viesuļvētras „Lora” centrs sasniedzis Luiziānas štata piekrasti, un tā ir pieņēmusies spēkā līdz 4. kategorijas viesuļvētrai.
  • „Lora” savu spēku uzņēma neierasti īsā laikā – vien 24 stundās.
  • Viesuļvētras vēja ātrums sasniedz 67 metrus sekundē jeb 240 kilometrus stundā. 
  • Bez elektroenerģijas pašlaik palikuši teju 300 000 Luiziānas un Teksasas iedzīvotāju.
  • Lai gan lielākā daļa iedzīvotāju ir evakuējušies, vētras ceļā vēl atrodas iedzīvotāji vairākās pilsētās.
  • „Loru” varot ierindot desmit spēcīgāko viesuļvētru sarakstā, kas jebkad sasniegušas ASV piekrasti.

Ārkārtīgi bīstamā viesuļvētra «Lora» plosa ASV piekrastiRihards Plūme

Vētra „Lora”, tuvojoties Amerikas Savienotajām Valstīm, nedēļas nogalē jau laupīja vairāk nekā divdesmit cilvēku dzīvības Karību reģionā. Taču tad tā vēl bija tropiskā vētra. Vēlāk tā virzījās garām Kubai, kur tika evakuēti teju 200 000 cilvēku. Kubā bija novērojami dažāda veida postījumi, tomēr par bojāgājušajiem netika ziņots.

Vētras “Lora” dēļ tika slēgtas daudzas ASV naftas atradnes, kas savukārt sekmēja naftas cenu pieaugumu.

ASV Nacionālais viesuļvētru centrs brīdināja, ka, nonākot ASV, „Lora", visticamāk, sasniegs viesuļvētras spēku, tādēļ otrdien vairāk nekā pusmiljonam cilvēku tika dots rīkojums evakuēties no ASV Meksikas līča piekrastes. Tiesa, to apgrūtināja situācija saistībā ar Covid-19 pandēmiju, un iedzīvotāji, kas plānoja patvērumu meklēt patvertnēs, viesnīcās vai citās publiskās vietās, tika lūgti ievērot distanci.

Viesuļvētru centrs brīdināja, ka Teksasas austrumos un Luiziānā viesuļvētra izraisīs dzīvībai bīstamus vētras uzplūdus, ekstrēmus vējus un pēkšņus plūdus. Bažas radīja arī tas, ka Meksikas līcī bija aktīva vēl viena viesuļvētra ar nosaukumu „Marko”, kas kopā ar „Loru” draudēja radīt vēl lielāku katastrofu, sasniedzot Luiziānu, tomēr „Marko” spēku zaudēja, kļūstot par tropisko vētru.

Pēc pusnakts jeb pēc Latvijas laika šorīt viesuļvētras „Lora” centrs sasniedzis Luiziānas štata piekrasti, un tā ir pieņēmusies spēkā līdz 4. kategorijas viesuļvētrai. Šī kategorija vēja skalā ir otra augstākā. „Lora” savu spēku uzņēma neierasti īsā laikā, vien 24 stundās, un daudz netrūka, lai tā kļūtu arī par 5. kategorijas viesuļvētru.

Viesuļvētras vēja ātrums sasniedz 67 metrus sekundē jeb 240 kilometrus stundā.

Bez elektroenerģijas pašlaik palikuši teju 300 000 Luiziānas un Teksasas iedzīvotāju. Saskaņā ar Nacionālā viesuļvētru centra sniegto informāciju dažās valsts daļās jau šobrīd konstatējami "katastrofāli uzplūdi, ārkārtīgi spēcīgi vēji un plūdi". Lai gan lielākā daļa iedzīvotāju ir evakuējušies, vētras ceļā vēl atrodas iedzīvotāji vairākās pilsētās.

Centrs brīdinājis, ka „Lora” var būt tik bīstama, ka tajā „nav iespējams izdzīvot”. Šāds brīdinājums izplatīts tieši uzplūdu dēļ, kuru augstums var sasniegt pat četrus un vairāk metrus. Tāpat varasiestādes brīdina savās mājvietās palikušos iedzīvotājus, ka glābšanas dienesti piekrastes reģionus, visticamāk, nespēs sasniegt ātrāk kā no rīta jeb pēc Latvijas laika vien vakarpusē.

Vētra jau esot kļuvusi spēcīgāka par viesuļvētru „Katrīna”, kas 2005. gadā sasniedza ASV piekrasti kā 3. kategorijas viesuļvētra. „Loru” varot ierindot desmit spēcīgāko viesuļvētru sarakstā, kas jebkad sasniegušas ASV piekrasti. Pēc piekrastes sasniegšanas viesuļvētra virzās iekšzemē uz ziemeļiem, pakāpeniski zaudējot spēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt