ANO ziņo par strauju bēgļu skaita pieaugumu pasaulē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Bēgļu skaits visā pasaulē ir sasniedzis augstāko līmeni kopš 1994. gada. Kā liecina ANO jaunākie dati, vislielākais bēgļu skaita pieaugums saistīts ar bruņoto konfliktu Sīrijā. ANO aģentūras aicina Sīrijas kaimiņvalstis sniegt cik vien iespējams lielu palīdzību, vienlaicīgi aicinot arī pārējo starptautisko sabiedrību, īpaši Eiropu, iesaistīties problēmas risināšanā.

Pagājušā gada laikā visā pasaulē par bēgļiem ir kļuvuši 7,6 miljoni cilvēku un kopējais bēgļu skaits visā pasaulē ir sasniedzis augstāko līmeni kopš 1994. gada, kad savu kulmināciju bija sasnieguši asiņainie konflikti Ruandā un Bosnijā. Par to liecina ANO bēgļu lietu aģentūras apkopotā informācija. Pētījumā konstatēts, ka vairāk nekā puse, jeb 55% no visiem bēgļiem nāk no tādām valstīm kā Afganistāna, Somālija, Irāka, Sudāna un tagad arī Sīrija.

Pēc katras 4,1 sekundes rodas jauns bēglis vai pārvietotā persona. Tas nozīmē, ka katru reizi, kā jūs pamirkšķināt acis, vēl viena persona ir spiesta bēgt,” ANO augstais komisārs bēgļu jautājumos Antonio Gutjeress norāda, ka bēgļu skaita pieauguma ātrums ir neiedomājams.

Kopumā bēgļu skaits visā pasaulē pašlaik ir aptuveni 45 miljoni. Jau 32. gadu bēgļu skaita ziņā līderpozīcijās atrodas Afganistānas. Gandrīz 95% no šiem bēgļiem patvērumu raduši Pakistānā un Irānā. Ievērojams bēgļu skaita pieaugums novērots jau iepriekš minētajās Irākā un Somālijā, kā arī Mali un Kongo Demokrātiskajā republikā.

Taču pēdējā laikā visstraujākais pārvietoto personu pieaugums konstatēts pilsoņu kara pārņemtajā Sīrijā. Vēl mēneša sākumā Gutjeress norādīja, ka kopš gada sākuma Sīriju ir pametuši jau 1,6 miljoni cilvēku un ar pašreizējiem tempiem līdz gada beigām šis skaitlis sasniegs 3,5 miljonus. Tieši tāpēc ir nepieciešama starptautiska rīcība, lai palīdzētu stabilizēt situāciju visā reģionā:

„Starptautiskā solidaritāte ir absolūta nepieciešamība. Pirmkārt, lai palīdzētu šiem cilvēkiem, kas tik ļoti cieš, un, otrkārt, lai palīdzētu stabilizēt situāciju Jordānijā un Libānā. Tās ir valstis, uz kuru ekonomiku, sabiedrību un drošību ir radīts dramatisks spiediens. Īpaši uz Libānu, kas ir kļuvusi ļoti tuva šim konfliktam un pastāv risks par konflikta pārmešanos arī uz šo valsti.”

Gutjeress gan atzīst, ka no humānā viedokļa problēmu atrisināt ir gandrīz neiespējami, jo ir nepieciešama politiska rīcība, arī Apvienoto Nāciju līmenī. Kā paziņojis bēgļu lietu komisārs, viņa vadītā aģentūra ir uzsākusi sarunas ar tādām valstīm kā ASV un Vācija, aicinot tās uzņemt vismaz dažus tūkstošus Sīrijas bēgļu. Kopumā runa ir par aptuveni 10 tūkstošu bēgļu pagaidu izvietošanu citās valstīs. Vācija jau piekritusi uzņemt aptuveni pusi no šī skaita, vien piebilstot, ka pastāvīga dzīvesvieta nākotnē tiktu garantēta vien dažiem simtiem.

Kā norāda Eiropas Universitātes institūta Migrācijas politikas centrs, bažas rada ne tikai no Sīrijas izbraukušo personu skaits, bet arī Sīrijā palikušie cilvēki. Viņu vidū arī ievērojams skaits bēgļu no Irākas, kuru skaits pat skaidri nav zināms.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti