ANO aicina garantēt brīvu izbraukšanu no Afganistānas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Drošības padome aicina islāmistu kustība “Taliban” garantēt cilvēkiem brīvu izbraukšanu no Afganistānas. Rezolūcija pieņemta brīdī, kad valsti pameta pēdējie ASV karavīri.

Rezolūcijas projektu iesniedza ASV, Francija un Lielbritānija, un par to nobalsoja 13 no 15 valstu pārstāvji. Atturējās vienīgi Krievija un Ķīna.

Dokumentā pieminēts talibu paziņojums, ka Afganistānas pilsoņiem būs atļauts doties uz ārzemēm, un iekļauts aicinājums atļaut visiem drošā veidā izceļot no valsts. Rezolūcijā talibi arī aicināti ievērot cilvēktiesības, tai skaitā bērnu, sieviešu un minoritāšu tiesības.

ASV vēstniece ANO Linda Tomasa Grīnfīlda norādīja: “Mēs nevaram evakuēt visu valsti un nogādāt drošībā. Šis ir brīdis, kad jāsāk strādāt pie diplomātijas. Pagājušajā nedēļā talibi solīja, ka nodrošinās drošu pārvietošanos un iespēju brīvi ceļot gan Afganistānas, gan ārvalstu pilsoņiem. Pieņemot šo rezolūciju, Drošības padome parāda, ka pasaule sagaida, ka talibi pildīs šos solījumus šodien un arī pēc 31. augusta.”

No Kabulas lidostas ceļā devusies pēdējā ASV militārā lidmašīna, un ar to Afganistānu atstāja arī ASV vēstnieks Ross Vilsons. Evakuācijas operācijā ASV un to sabiedrotie no šīs Āzijas valsts kopumā izveda 123 tūkstošus militārpersonu, civilos rietumvalstu pilsoņus un viņu afgāņu palīgus.

Talibu pārstāvji nedaudz vēlāk paziņoja, ka valsts ieguvusi pilnīgu neatkarību. Grupējuma dalībnieki šo notikumu Kabulā atzīmēja ar automātu šāvienu kārtām gaisā.

KONTEKSTS:

Talibu režīmu gāza 2001. gadā, kad pēc 11. septembra terora aktiem Afganistānā iebruka ASV vadītā starptautiskā koalīcija, lai likvidētu teroristu grupējuma "Al Qaeda" bāzes. Kopš tā laika "Taliban" regulāri veica uzbrukumus afgāņu un ārvalstu karavīriem, bet visvairāk šajā karā ir cietuši civiliedzīvotāji.

ASV prezidents Džo Baidens bija apņēmies pabeigt ASV karaspēka izvešanu no Afganistānas līdz 2021. gada 31. augustam. ASV vadīto starptautiskās koalīcijas spēku atkāpšanos savā labā izmantoja "Taliban", kas atguva kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem. 15. augustā "Taliban" bez cīņas ieņēma arī valsts galvaspilsētu Kabulu, tādējādi visa Afganistāna atkal nonākusi "Taliban" kontrolē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti