«Hamās» ķīlnieku tuvinieki neziņā, mudina Izraēlu sākt pārrunas ar teroristiem

Telavivā un citās Izraēlas pilsētās ik dienu notiek nolaupīto izraēliešu ģimenes locekļu un draugu rīkoti mītiņi, kuru laikā viņi pieprasa valdībai darīt visu, lai "Hamās" gūstā nonākušie varētu sveiki un veseli atgriezties mājās. Vairums no viņiem apgalvo, ka nav skaidrs, ko valdība plāno darīt, lai izglābtu visus ķīlniekus.

Izraēlas varasiestādes lēš, ka 7. oktobrī notikušā asiņainā iebrukuma laikā "Hamās" teroristi nolaupīja un aizveda uz Gazas joslu 239 cilvēkus, kuru vidū bija ne tikai Izraēlas pilsoņi, bet arī ārzemnieki.

Līdz šim "Hamās" ir atbrīvojuši tikai četrus no ķīlniekiem, bet Izraēlas armijai sauszemes operācijas laikā izdevās atbrīvot izraēliešu karavīru Ori Megidišu.

Lielākā daļa nolaupīto, visticamāk, joprojām atrodas Gazas joslā, un domājams, ka "Hamās" viņus tur savos pazemes tuneļos un bunkuros. 

Izraēlas armijas aviācijas uzbrukumi ir mērķēti galvenokārt tieši pa "Hamās" pazemes tuneļiem, tādēļ sagūstīto izraēliešu tuvinieki baidās, ka, pastiprinoties Izraēlas militārajām operācijām, būs apdraudēta nolaupīto dzīvība. 

"Nav neviena, kas atnāktu pie mums aprunāties un paskaidrotu, kas notiek, ko mēs darīsim, kāds ir plāns," Mihala Rahula, kuras draugs ir nonācis "Hamās" gūstā, sacīja raidsabiedrībai "France 24". 

Tikmēr kāds vīrietis pauda, ka, viņaprāt, Izraēlas valdībai ir jāiesaistās sarunās ar "Hamās": 

"Mums ir jārunā ar "Hamās", mums tas ir jādara tagad! Valdība apgalvo, ka vienīgais risinājums ir nolīdzināt Gazu līdz ar zemi. Bet viņi nekad nepiemin ķīlniekus, nekad." 

Pirmdienas vakarā "Hamās" izplatīja video, kurā bija redzamas trīs nolaupītas izraēlietes. Viena no viņām vērsās pie Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu ar prasību vienoties ar "Hamās" par pamieru un atbrīvot Izraēlas cietumos ieslodzītos palestīniešus, lai tādējādi panāktu visu sagūstīto izraēliešu atbrīvošanu. 

Ekrānšāviņš no "Hamās" izplatītā video, kurā redzamas trīs nolaupītas izraēlietes.
Ekrānšāviņš no "Hamās" izplatītā video, kurā redzamas trīs nolaupītas izraēlietes.

Skaidrs, ka viņa, visticamāk, runāja teroristu uzrakstītu paziņojumu, taču arī no nolaupīto tuviniekiem izskan aicinājumi vienoties ar "Hamās" par ķīlnieku atbrīvošanu. 

Komentējot video, Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu sacīja, ka tā ir "ļauna propaganda", ko "Hamās" izmanto, lai psiholoģiski ietekmētu Izraēlas sabiedrību.

Premjers apsolīja, ka darīs visu, lai visi nolaupītie atgrieztos Izraēlā. Netanjahu arī kategoriski noraidīja, ka Izraēla varētu piekrist jebkādam pamieram Gazā, kamēr nebūs panākts galvenais mērķis – pilnībā iznīcināt "Hamās". 

Politiskie oponenti un atsevišķi mediji arī jautāja, vai Netanjahu nebūtu jāatkāpjas no amata, tādējādi uzņemoties politisko atbildību par 7. oktobrī notikušo "Hamās" bezprecedenta iebrukumu Izraēlā. 

Taču Netanjahu saglabāja sev ierasti kareivīgo nostāju:

"Vienīgais, no kā es gatavojos atbrīvoties, ir "Hamās". Mēs viņus izmetīsim vēstures mēslainē. Tas ir mans mērķis. Tā ir mana atbildība. Tas ir tas, uz ko es vadu valsti. Tagad tā ir mana atbildība. Manuprāt, tas apvieno visu valsti."

Izraēlā plašu sašutumu izpelnījās arī Netanjahu svētdien sociālajos tīklos paustais, ka visa atbildība par 7. oktobra asiņainajiem notikumiem ir jāuzņemas drošības iestāžu vadītājiem, nevis viņam.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji.

"Hamās" kaujinieki arīdzan saņēma gūstā vairāk nekā 200 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī kara stāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki.

Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi. Kopš 21. oktobra Gazā caur Rafahas robežpunktu teritorijas dienvidos no Ēģiptes iebraukušas kravas automašīnas ar starptautisko humāno palīdzību, taču ar to nepietiek, lai palīdzētu visiem Gazas joslas civiliedzīvotājiem. Izraēla aizvien liegusi ievest Gazas joslā ūdens filtrēšanas iekārtas, kā arī degvielu.

Līdz šim Gazas joslā bez mājām palikuši aptuveni 600 tūkstoši cilvēku, liecina ANO dati. "Hamās" kontrolētā Veselības ministrija vēsta, ka kopš oktobra sākuma Izraēlas uzbrukumos Gazas joslā nogalināti 8500 palestīniešu, no kuriem aptuveni 3500 bija bērni un gandrīz 2200 sievietes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti