Beļģijas premjerministrs Aleksandrs De Kro ir paziņojis, ka Krievijas ietekmes aģenti ir maksājuši EP deputātiem, lai viņi izplatītu Krievijas propagandu. Savukārt dienu iepriekš saistībā ar šo lietu Čehijas valdība iekļāva sankciju sarakstā prokrievisko ukraiņu oligarhu Viktoru Medvedčuku.
Kukuļošanas mērķis – izplatīt dezinformāciju
Eiropas Parlamenta liberāldemokrātu grupas "Renew Europe" vadītāja Valērija Ajēra vērsās pie parlamenta priekšsēdētājas Robertas Metsolas ar aicinājumu veikt neatkarīgu un caurskatāmu izmeklēšanu par to, ka eiroparlamentārieši varētu būt saņēmuši naudu no Krievijas.
Ajēra uzskata, ka iedzīvotājiem būtu jāzina, ka esošie eiroparlamentārieši vai tie, kas uz šiem krēsliem pretendē, varētu būt ieguvuši naudu no Krievijas ar mērķi izplatīt tās dezinformāciju.
Līdzīgi izteicās arī Zaļo grupas līdzpriekšsēdētāja Terija Raintke. Viņa norādīja, ka šādi Krievijas vadītājs Vladimirs Putina mēģina izsprukt no atbildības par viņa uzsākto karu pret Ukrainu. Tas esot tiešs uzbrukums Eiropas demokrātijai, piebilda Reintke.
Čehijā atklāj mēģinājumu radīt ietekmes operācijas Eiropā
Trešdien Čehijas premjerministrs Petrs Fiala paziņoja, ka viņa valsts drošības dienests ir atklājis mēģinājumu radīt ietekmes operācijas Eiropas teritorijā, izmantojot interneta izdevumu "Eiropas Balss". Aiz tā stāvot Putinam pietuvinātais ukraiņu oligarhs Viktors Medvedčuks un viņa līdzgaitnieks Artjoms Marčevskis.
Abi vīrieši un arī interneta izdevums ir ievietoti Čehijas sankciju sarakstā, sacīja Fiala.
"Ar šo soli mēs esam nolēmuši dot triecienu prokrieviskam tīklam, kas mēģināja radīt un īstenot ietekmēšanas operācijas mūsu teritorijā un kam būtu nopietna ietekme uz Čehijas un Eiropas Savienības drošību.
Šo ietekmes aģentu mērķis bija sarīkot Eiropas Savienības teritorijā dažādas akcijas, kas vērstas pret Ukrainas neatkarību un teritoriālo nedalāmību," sacīja Fiala.
Čehijas valdības vadītājs piebilda, ka konstatēto ietekmes aģentu vidū nav bijis neviena Čehijas pilsoņa. Medvedčuks un Marčevskis no Krievijas ir koordinējuši vairākas cilvēku grupas ar mērķi īstenot aktivitātes arī Eiropas Parlamentā.
"Ir svarīgi piebilst, ka šīs organizācijas aktivitātes stiepjas pāri Čehijas robežām. Tās ir vērstas arī Eiropas Parlamenta virzienā un tikai apliecina, ka Krievija ilgstoši mēģina ietekmēt un iejaukties Eiropas demokrātiskajos procesos," teica Fiala.
Čehijas varasiestādes izmeklēšanu veica kopā ar Beļģijas kolēģiem. Tādēļ ceturtdien arī šīs valsts premjers Aleksandrs De Kro publiski ir apliecinājis, ka viņam ir informācija, ka vairāki eiroparlamentārieši ir saņēmuši naudu no Krievijas.