Āfrikas kontinenta pārstāvji arī aicinājuši Kremļa saimnieku īstenot viņu iepriekš piedāvāto miera plānu un izbeigt karu Ukrainā.
Aģentūra "Reuters" vēsta: lai gan Āfrikas līderi atturējās tieši kritizēt Krieviju, viņu uzstāšanās runas samita otrajā dienā kalpoja par būtisku atgādinājumu Putinam, ka afrikāņiem ir lielas bažas par Krievijas izraisīto karu un tā sekām, tostarp starptautiskās pārtikas drošības jomā.
Kongo Republikas prezidents Deniss Sasū Ngueso savā uzrunā norādīja, ka Āfrikas piedāvāto miera plānu nevajadzētu novērtēt par zemu, un kārtējo reizi aicināja atjaunot mieru Eiropā.
Savukārt Ēģiptes prezidents Abdelfatāhs el Sisi paziņoja par nepieciešamību atdzīvināt Melnās jūras graudu vienošanos, kas, neskatoties uz karu, ļāva Ukrainai eksportēt graudus no savām jūras ostām.
KONTEKSTS:
17. jūlijā Krievija paziņoja, ka izstājas no vienošanās, kas Ukrainai nodrošināja iespēju turpināt lauksaimniecības produkcijas eksportu no Melnās jūras ostām.
2022. gada vasarā izveidotais Ukrainas graudu eksporta koridors Melnajā jūrā ļāva apiet Krievijas karakuģu īstenoto Ukrainas ostu blokādi, ko Krievija uzsāka pēc pilna apmēra iebrukuma pagājušā gada 24. februārī.
Ukraina ir viena no pasaulē vadošajām labības piegādātājām, taču pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma graudu eksports apstājās. Krievijas īstenotās blokādes dēļ no Ukrainas Melnās jūras ostām mēnešiem nevarēja izbraukt kuģi ar simtiem tūkstošiem tonnu graudu un citiem lauksaimniecības produktiem. Savukārt tas izraisīja pārtikas cenu pieaugumu pasaulē.
Ukrainas graudu eksports atsākās tikai 2022. gada jūlijā pēc tam, kad Kijiva un Maskava piekrita ANO un Turcijas izstrādātajai iniciatīvai, kas ļauj kravas kuģiem no Ukrainas ostām netraucēti nokļūt līdz Bosfora šaurumam Turcijā, bet pēc tam doties tālāk.