Panorāma

Ēnu ekonomikas apkarošanas plāns ir, bet vai gana ambiciozs?

Panorāma

NATO vienojas par artilērijas lādiņu ražošanu

Krievijas uzbrukumos smagi cieš Harkiva. Raidītās raķetes ražotas nesen

Ukraina piedzīvo plašu Krievijas spēku raķešu triecienu

18 cilvēki nogalināti un vismaz 130 ievainoti kārtējā Krievijas masveida raķešu uzbrukumā Ukrainas lielākajām pilsētām otrdien, 23. janvārī. Vissmagākie postījumi nodarīti Kijivai un Harkivai, kur raķešu atlūzas trāpījušas daudzstāvu dzīvojamās ēkās. Par vairākiem sprādzieniem ziņots arī pie Bahmutas, Pavlohradas Dņipropetrovskas apgabalā un Šostkas pilsētas Sumu apgabalā.

Pēc stipruma, šis uzbrukums atgādināja to, ko Ukraina pieredzēja jau gada nogalē un 2. janvārī, kad Kijivā bija gan daudz bojāgājušo, gan arī cietušo.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sacīja, ka apšaudē nodarīti bojājumi vairāk nekā 200 objektiem, un brīdināja, ka bojāgājušo skaits var pieaugt, jo vēl turpinās glābšanas darbi, sevišķi Harkivā, kur tiek pārmeklētas augstceltnes drupas.

"(..) par krievu triecienu no rīta. Gandrīz 40 dažādu tipu raķetes - kārtējais kombinētais trieciens, lai mēģinātu apiet mūsu pretgaisa aizsardzības sistēmu. Ievērojamu daļu raķešu izdevās notriekt. Diemžēl, ir trāpījumi. Ir bojāti vairāk nekā 200 objektu - tai skaitā 139 mājas. (..) 130 cilvēki ir ievainoti vai traumēti; viņiem visiem tiek sniegta nepieciešamā palīdzība. Diemžēl 18 cilvēki gājuši bojā," sacīja Zelenskis.  

Kā ziņoja Ukrainas gaisa spēki, kopumā otrdien Krievija uzbruka Ukrainai ar 41 dažāda veida raķeti.

"Lielākā daļa no tām ir raķetes, kas lido un uzbrūk balllistiskajā trajektorijā. Tā ir raķete "Iskander M - 12" , astoņas raķetes "H- 22", kā arī "S- 300" un "S-400", kas tika palaistas uz Harkivas apgabalu. Saprotams, ka pret balllistiskajām raķetēm vajag vairāk līdzekļu un, neskatoties uz to, ka ar tām tēmēja pa dažādiem reģioniem, piecas ballistiskās raķetes Iskander M  tika iznīcinātas," stāstīja Ukrainas Gaisa spēku preses sekretārs Jurijs Ihnats.

Kijivas apgabala kara administrācija paziņoja, ka virs galvaspilsētas ir dzirdami sprādzieni, jo darbojas pretgaisa aizsardzības sistēmas. Arī Latvijas Radio korespondente Ukrainā Indra Sprance ziņoja par spēcīgu uzbrukumu Kijivai. 

Galvaspilsētā ziņots par postījumiem trīs rajonos, degušas ēkas un transportlīdzekļi. Kādā dzīvoklī Svjatošinskā atrasta nesprāgusi raķete, vēstīja tīmekļa medijs "Ukrainska Pravda". No šīs mājas uzsākta cilvēku evakuācija.

Saņemtas arī ziņas par triecienos cietušu bērnudārzu.

"Svjatošinskas rajonā deg māja, automašīnas un bērnudārza ēka. Solomjanskas rajonā sprādziena vilnis izsitis daudzstāvu ēkas logus. Pašlaik nav informācijas par cietušajiem. Medicīniskā palīdzība ir pieprasīta citā adresē Solomjanskas rajonā," saziņas vietnē "Telegram" vēstīja Kijivas mērs Vitālijs Kļičko.

Šobrīd zināms, ka uzbrukumā Kijivai nogalināts viens cilvēks, 18 cietuši - viņu vidū 13 gadus vecs pusaudzis.

Uz Kijivu tika izšautas 20 raķetes, tās visas tika notriektas. Ukrainas armijas virspavēlnieks Valērijs Zalužnijs pavēstīja, ka kopumā fiksēts 41 ienaidnieka gaisa uzbrukuma līdzeklis, 21 raķete tika notriekta.

Ukrainas militārās informācijas un konsultāciju uzņēmuma "Defence Express" analītiķi publicējuši informāciju, ka pret Kijivu raidītās spārnotās raķetes ražotas Krievijā 2023. gada beigās. Dati iegūti no kaujas galviņas, kura defektu dēļ nesprāga. Pēc viņu domām, tas norāda, ka Krievijas spēku raķešu rezerves ir izsīkušas un tiek izmantotas nepārbaudītas raķetes.

Dažas stundas iepriekš Ukrainas otra lielākā pilsēta Harkiva pieredzēja Krievijas raķešu uzbrukumus, kuros ir cietusi dzīvojamā ēka. 

Saskaņā ar sākotnējām ziņām, otrdienas rītā ap plkst. 4.00 un 7.20  Krievijas Federācija ar raķetēm "Kh-22" uzbruka diviem Harkivas rajoniem.

Vietējie mediji ziņo, ka lielāki vai mazāki postījumi nodarīti 30 dzīvojamām ēkām. Tur šobrīd joprojām turpinās glābšanas darbi. Līdz šim Harkivā ziņots par septiņiem nogalinātiem un 46 ievainotiem cilvēkiem. Starp ievainotajiem ir arī vairāki bērni.

Vissmagāk cietis ir kāds piecstāvu dzīvojamais nams. Tur raķete piezemējusies mājas pagalmā, un ir redzams, ka daļa mājas ir pilnībā nogruvusi.

"Ļoti spēcīgs nogruvums un pilnībā iznīcināta viena kāpņutelpa šai ēkai. Glābēji šobrīd strādā un atrok gruvešus, bet darbs ir ļoti sarežgīts, jo mēs pagaidām vēl nevaram atslēgt gāzes padevi," Ukrainas telemaratonā stāstīja Harkivas mērs Ihors Terehovs.

Iznīcināta sanatorijas skola slimiem bērniem. Viena raķete trāpījusi gāzes vadam pilsētā – šobrīd notikuma vietā jau strādā attiecīgie palīdzības dienesti.

"Virkne triecienu pilsētā un reģionā – deg gāzes cauruļvads, cietuši bērni," sociālajā tīklā "Facebook" rakstīja Harkivas apgabala Valsts policijas izmeklēšanas nodaļas vadītājs Sergejs Bolvinovs.

Otrdienas uzbrukumā Krievijai izdevies atstāt daļu Harkivas bez elektrības, ūdens un arī apkures. Laukā ir ap -6 grādiem.

Ukrainas armijas vadība arī paziņoja, ka tās spēki tiek bombardēti spēcīgos Krievijas uzbrukumos ap sagrauto Bahmutas pilsētu valsts ziemeļos.

"'Situācija ir ļoti saspīlēta, un to raksturo intensīva apšaude ar artilēriju, mīnmetējiem un kaujas droniem, kā arī ienaidnieka uzbrukuma operācijas," savā "Telegram" kanālā paziņoja Ukrainas armijas Sauszemes spēku komandieris Oleksandrs Sirskis.

Viņš sacīja, ka ir koordinējis tālāko aizsardzību ar brigāžu komandieriem uz vietas. Ukrainas armija valsts austrumos jau vairākus mēnešus aizstāvas pret Krievijas uzbrukumiem, un Krievijas armija pēdējās nedēļās ir panākusi nelielus teritoriālus ieguvumus.

Bahmuta un frontes posms Harkivas apgabalā tika pieminēti arī Ukrainas Ģenerālštāba vakara ziņojumā par situāciju. Par vairākiem sprādzieniem ziņots arī no Šostkas pilsētas Sumu apgabalā.

Ukrainas armija ir atvairījusi četrus Krievijas uzbrukumus pie Sinkivkas ciema stratēģiski svarīgās Kupjanskas pilsētas tuvumā. Ienaidnieks mēģinājis izlauzties cauri aizsardzībai, un šajā rajonā tika atsisti septiņi uzbrukumi, teikts ziņojumā.

Krievijas uzbrukumi atkal fokusējās uz Avdijivku un rajonu ap Marjinkas pilsētu, kuru Krievija ieņēmusi pirms dažām nedēļām. Abas pilsētas tieši robežojas ar apgabala pilsētu Donecku, kuru Krievijas spēki kontrolē kopš 2014. gada.

Paralēli daļa Ukrainas iedzīvotāju atgūstas no nesenajām Krievijas apšaudēm

Tikmēr daļa Ukrainas iedzīvotāji turpina atgūties no Krievijas uzbrukumiem aizvadītajā nedēļas nogalē, kuros cieta Hersonas un Nikopoles pilsētas.

Hersonā mēnešiem ilgi ir saspringta situācija, okupanti pilsētu apšauda no Dņepras upes otra krasta. Piemēram, svētdien pa pilsētu un tās apkaimi tika izšauti 453 artilērijas šāviņi, kā arī palaistas četras vadāmās aviācijas bumbas. Triecienā tika nopostīts kādas skolas jumts un sporta zāle, klasēm izsisti logu stikli, kā arī pārtraukta elektrības padeve. Dzīvojamās un saimniecības izpostītas arī trīs citās apdzīvotajās vietās.

Līdzīga situācija ir citā pilsētā pie Dņepras upes – Nikopolē. Krievijas artilērijas apšaudes un bezpilota lidaparātu uzbrukumā svētdien tika bojātas divas piecstāvu ēkas un sešas privātmājas. Glābējiem nācās cīnīties ar ugunsgrēku, bet citi atbildīgie dienesti novērš gāzes vadu un elektrolīniju bojājumus. Bojātie jumti operatīvi tiek nosegti ar vismaz divām plēves kārtām, bet logus aizsedz ar saplākšņa loksnēm.

KONTEKSTS:

Krievijas nepamatotais un neizprovocētais plaša mēroga iebrukums Ukrainā sākās 2022. gada 24. februārī, Kremļa propaganda bravūrīgi solīja ieņemt Kijivu trīs dienās, taču ukraiņu pašaizliedzīgā un spēcīgā pretestība neļāva Kremlim realizēt savus plānus.

Pēc neveiksmēm Kremlis izveda armiju no Kijivas apgabala, bet turpināja ofensīvu citos reģionos. 2022. gada rudenī ukraiņu armijai izdevās veiksmīgajās operācijās atbrīvot Harkivas apgabalu un daļu Hersonas apgabala, vairojot cerības uz iespēju sakaut pretinieku.

Taču 2023. gada vasarā sāktais Ukrainas pretuzbrukums nebija tik veiksmīgs, ko Ukrainas armija skaidro gan ar nepietiekamu ieroču nodrošinājumu no Rietumu sabiedrotajiem, gan ar Krievijas armijas izveidoto pamatīgo aizsardzības līniju un plašiem mīnu laukiem. Tagad izskan atziņas, ka frontē sācies pozīciju karš ar nogurdinošām kaujām un jāgatavojas ilgstošam atbalstam Ukrainai.

Tikmēr gan ASV, gan Eiropas Savienības palīdzība "karājas gaisā".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti