Amatpersona: informāciju par Indijas iesaisti sikhu līdera slepkavībā Kanādā snieguši izūkdienesti

Kanādas premjerministra apgalvojums par Indijas līdzdalību Kanādā nogalinātā sikhu līdera slepkavībā ir balstīts izlūkdienesta datos, ceturtdien ziņu aģentūrai AP pavēstīja kāda anonīma valsts amatpersona. Kanādas rīcībā esot nonākusi informācija par sarunām, kurās iesaistītas Indijas amatpersonas un valsts diplomāti Kanādā.

Daļu informācijas par šīm sarunām kanādiešu amatpersonām sniedza izlūkdatu apmaiņas alianse "Five Eyes", kurā bez Kanādas ietilpst arī ASV, Lielbritānija, Austrālija un Jaunzēlande, vēstīja ziņu aģentūra AP.

Sīkāku informāciju par to, kura no šīm valstīm informāciju sniegusi, kā tā iegūta un kas tieši ziņojumā Kanādai bija ietverts, valsts amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma, neizpauda.

Spriedze starp Kanādu un Indiju pieauga pēc tam, kad Kanādas premjers Džastins Trudo norādīja uz aizdomām par Indijas līdzdalību 45 gadus vecā sikhu separātista Herdepa Singa Nidžara slepkavībā.

Indijā dzimušais santehniķis Nidžars, kurš 2007. gadā ieguva Kanādas pilsonību, jau gadiem ilgi Indijā izsludināts meklēšanā. Šī gada jūnijā nezināmas personas maskās viņu nošāva pie Nidžara vadītā sikhu tempļa Vankūveras priekšpilsētā.

Pirmā par Indijas iespējamu iesaisti sikhu līdera slepkavībā vēstīja Kanādas sabiedriskā raidorganizācija.

Ceturtdien Kanādas premjers Džastins Trudo atzina, ka diplomātiskā situācija abu valstu starpā ir sarežģīta.

"Mēs nevēlamies provocēt vai radīt problēmas, bet mēs nepārprotami uzsveram tiesiskuma nozīmi, un mēs nepārprotami uzskatām, ka ir svarīgi aizsargāt kanādiešus," sacīja Trudo.

Indija šonedēļ pavēstīja, ka pārtrauc izsniegt vīzas Kanādas pilsoņiem un pavēlēja Kanādai samazināt savu diplomātisko personālu valstī.

Arī uzņēmums, kas Kanādā apstrādā Indijas vīzas, paziņoja, ka pakalpojumi ir apturēti. Kanādieši ir vieni no aktīvākajiem ceļotājiem uz Indiju, un 2022. gada Indijas Imigrācijas biroja dati liecina, ka Indiju pērn apmeklēja 277 tūkstoši Kanādas tūristu.

Indijas Ārlietu ministrijas pārstāvis Arindams Bagči sacīja, ka vīzu izsniegšana apturēta drošības apsvērumu dēļ.

Trešdien Indija arī mudināja savus pilsoņus ievērot piesardzību, ceļojot uz Kanādu, jo tur pieaugot pret Indiju vērstas aktivitātes un politiski atbalstītu naida noziegumu risks.

Indijas drošības un izlūkošanas dienesti jau sen aktīvi darbojas Dienvidāzijā un tiek turēti aizdomās par vairākām slepkavībām Pakistānā. Taču pilsoņa slepkavības organizēšana Kanādā, kur dzīvo gandrīz 2 miljoni indiešu izcelsmes cilvēku, būtu bezprecedenta gadījums.

Indija jau gadiem ir kritizējusi Kanādu par to, ka tā dod brīvu vaļu sikhu separātistiem, tostarp Nidžaram.

Gada sākumā Indijas premjerministra Narendras Modi valdība izsauca Kanādas vēstnieku Ņūdeli, lai paustu neapmierinātību par sikhu neatkarības protestiem Kanādā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti