Gazas joslā iebrauc pirmās kravas mašīnas ar humāno palīdzību

Rafahas robežšķērsošanas punkts ir atvērts, un to jau šķērsojušas pirmās kravas automašīnas, kas Gazas joslā piegādās humāno palīdzību.  

Nav skaidrs, cik ilgi robeža būs atvērta. Izraēla līdz šim ir piekritusi Gazas joslā ielaist 20 kravas automašīnas, vēstīja raidsabiedrība BBC.

Kā iepriekš ziņoja aģentūra AFP, pie Rafahas robežšķērsošanas punkta Ēģiptē ir iestrēgušas aptuveni 175 kravas automašīnas ar pirmās nepieciešamības medikamentiem, pārtiku un ūdeni.

Rafahas robežpunkts starp Gazas dienvidiem un Ēģipti ir vienīgā vieta, caur kuru izraēlieši ir piekrituši ielaist palīdzību pilnībā bloķētajā palestīniešu zemē. 

Gazas joslā ir kopā trīs robežšķērsošanas punkti. Divi ar Izraēlu un viens ar Ēģipti. Rafahas robežpunkts ir Gazas joslas dienvidos, bet aiz tā – Ēģipte un Sīnāja tuksnesis. Dienvidos ir arī Kerem Šalomas robežpunkts ar Izraēlu, kas paredzēts tirdzniecības transportam.

Savukārt Gazas ziemeļos ir Erezas robežšķērsošanas vietas. Abi robežpunkti ar Izraēlu, proti, Ereza un Kerem Šaloma ir slēgti.

Pēc tam, kad Telavivā ceturtdien tikās valsts premjerministrs Benjamins Netanjahu un ASV prezidents Džo Baidens, Izraēla un Ēģipte piekritusi pārtikas, ūdens un medikamentu ievešanai kara izpostītajā teritorijā.

Izraēla gan nav ļāvusi Gazas joslā ievest tik nepieciešamo degvielu slimnīcu ģeneratoru darbināšanai, kā arī ūdens filtrēšanas sistēmas.

Turklāt palīdzības sniedzējiem jādara viss iespējamais, lai palīdzības krava nenonāktu Gazas joslu pārvaldošā teroristu grupējuma "Hamās" rokās.

Tikmēr Ēģiptes galvaspilsētā Kairā sācies Miera samits, kur tiks spriests, kā risināt konfliktu un kā palīdzēt Gazas joslā iesprostotajiem iedzīvotājiem.

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) ģenerālsekretārs Antonio Guterešs samita atklāšanas runā aicināja visus klātesošos līderus vairāk iesaistīties humānās palīdzības nodrošināšanā.

"Vakar es apmeklēju Rafāhas robežpunktu. Tur es redzēju paradoksu, īstu humāno katastrofu. Vienā pusē bija simtiem kravas auto pilni ar ēdienu un citām kravām. Otrā pusē – mēs zinām, ka tur ir aptuveni divi miljoni cilvēku, kam trūkst ūdens, pārtikas, degvielas, elektrības un medikamentu. Tie ir bērni, mātes, sirmgalvji, slimie. Pārtikas kravas vienā robežas pusē, tukši vēderi – otrā. Šiem auto ir jādodas uz Gazu pēc iespējas ātrāk un pēc iespējas lielākā apjomā," viņš pauda.

Kravas lidmašīnas un smagās mašīnas vairākas dienas piegādā palīdzības krājumus Ēģiptes robežas pusē ar Gazu. Taču Izraēla liek šķēršļus, jo tās galvenās bažas ir par degvielas piegādēm, kas varētu nonākt "Hamās" grupējuma rokās. ANO apsolījusi apsargāt konvojus un uzraudzīt palīdzības izsniegšanu.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. "Hamās" un to sabiedrotie arī sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.

Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis. Atbildot "Hamās", Izraēla uzsāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Izraēla īsteno Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi.

Izraēla, gatavojoties iespējamam sauszemes iebrukumam, pavēlējusi evakuēt Gazas joslas ziemeļdaļu, kurā mīt 1,1 miljons cilvēku. ANO ģenerālsekretāra pārstāvis norādīja, ka tik milzīga iedzīvotāju evakuācija īsā laikā bez "postošām humānām sekām" nav iespējama.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti