ANO: Humānā palīdzība Gazas joslā varētu nonākt jau sestdien

Ēģipte pabeigusi steidzamus remontdarbus ap Rafahas robežpunktu  pie Gazas joslas, kas iepriekš bija cietis raķešu triecienos. Taču pagaidām humānās palīdzības kravas automašīnas vēl gaida atļauju iebraukt kara skartajā teritorijā. Tikmēr situācija Gazā kļūst arvien katastrofālāka, un visvairāk trūkst tīra ūdens un degvielas slimnīcu ģeneratoru darbināšanai.

Gazas josla pēdējo nedēļu laikā ir kļuvusi par elli zemes virsū, tā pavēstīja ANO Palestīniešu bēgļu aģentūras (UNRWA) pārstāve Džulieta Touma.

Sarunā ar raidsabiedrību BBC viņa aicināja atcelt Gazas blokādi, jo civiliedzīvotājiem nekavējoties nepieciešama humānā palīdzība.

"Laiks iet uz beigām. Ir pagājušas gandrīz divas nedēļas. Divas ļoti garas nedēļas UNRWA nav varējusi Gazā ievest nekādas piegādes," viņa teica.

Gazā kritiski trūkst pārtikas, medikamentu, arī tīra ūdens un degvielas elektrības ģeneratoru darbināšanai. Šonedēļ tur tika slēgta arī pēdējā ūdens atsāļošanas iekārta. 

Ja ikdienas vajadzībām vienam cilvēkam nepieciešami apmēram 100 litri tīra ūdens, tad pirms aktīvās karadarbības oktobra sākumā Gazas joslā uz vienu cilvēku bija pieejami 84 litri, bet šobrīd – vien 3 litri ūdens, liecina Pasaules Veselības organizācijas (PVO) dati.

Pie pilnībā bloķētās teritorijas robežas rindā sastājušās vismaz 50 kravas automašīnas, liecina satelītuzņēmumi. Tās gaida atļauju iebraukt. Taču to līdz šim nav ļāvusi ne Izraēla, ne arī Ēģipte.

Turklāt vienīgais ceļš uz Gazu no Rafahas robežpunkta līdz šim bija bojāts un bīstams. Ēģiptes mediji vēstīja, ka robeža tika slēgta pēc trim Izraēlas spēku uzlidojumiem 9. un 10. oktobrī, kurā cieta gan robežas tuvumā esošie ēģiptieši, gan arī palestīnieši.

Ap Rafahas robežpunktu aizvadītās dienas rosījās Ēģiptes strādnieki, kas šo ceļu steidza salabot tā, lai jau piektdien pa to Gazas joslā varētu iebraukt 20 kravas automašīnas ar humāno palīdzību.

Jaunākā informācija liecina, ka steidzamie remontdarbi ap Rafahas robežpunktu jau ir paveikti un Ēģipte robežu savā pusē atvērusi. Šobrīd gan nav zināms, kad to atvērs arī Gazas joslas pusē, vēstīja BBC.

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) apgalvo, ka pirmajai palīdzības piegādei Gazā caur Rafahas robežšķērsošanas punktu vajadzētu notikt "nākamajā dienā vai tuvākajā laikā".

"Mēs risinām padziļinātas un progresīvas sarunas ar visām iesaistītajām pusēm, lai nodrošinātu, ka palīdzības operācija Gazā sākas pēc iespējas ātrāk," teica ANO humānās palīdzības dienesta vadītāja Mārtina Grifitsa pārstāvis komunikācijai ar presi.

Pēc tam, kad Telavivā ceturtdien tikās valsts premjerministrs Benjamins Netanjahu un ASV prezidents Džo Baidens, Izraēla un Ēģipte piekritusi pārtikas, ūdens un medikamentu ievešanai kara izpostītajā teritorijā.

Izraēla gan nav ļāvusi Gazas joslā ievest tik nepieciešamo degvielu slimnīcu ģeneratoru darbināšanai, kā arī ūdens filtrēšanas sistēmas.

Turklāt palīdzības sniedzējiem jādara viss iespējamais, lai palīdzības krava nenonāktu Gazas joslu pārvaldošā teroristu grupējuma "Hamās" rokās.

Jautāta, kas tiks darīts, lai par to gādātu, Touma atbildēja, ka UNRWA ir "stingras kontroles un uzraudzības sistēmas", jo organizācijas 13 000 darbinieku sniedz palīdzību tikai tiem cilvēkiem, kuriem tā ir vajadzīga.

"Mēs to darām jau gadu desmitiem," sacīja organizācijas pārstāve.

Tikmēr ANO ģenerālsekretārs Antonio Gutērrešs, uzstājoties Kairā, sacīja, ka piegādes, kas, visticamāk, piektdien tiks ievestas Gazā, atvieglos milzīgas cilvēku ciešanas, taču civiliedzīvotājiem šobrīd nepieciešama krietni lielāka un ilgstoša palīdzība.

Cilvēkiem Gazas joslā arī nav drošas pajumtes. Šonedēļ sprādziens nogranda pie slimnīcas Gazas joslā, kur palīdzību un patvērumu bija raduši simtiem civiliedzīvotāju. Naktī uz piektdienu sprādzienā cietis arī cits līdz šim drošs patvērums – pareizticīgo baznīca.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. "Hamās" un to sabiedrotie arī sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.

Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis. Atbildot "Hamās", Izraēla uzsāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Izraēla īsteno Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi.

Izraēla, gatavojoties iespējamam sauszemes iebrukumam, pavēlējusi evakuēt Gazas joslas ziemeļdaļu, kurā mīt 1,1 miljons cilvēku. ANO ģenerālsekretāra pārstāvis norādīja, ka tik milzīga iedzīvotāju evakuācija īsā laikā bez "postošām humānām sekām" nav iespējama.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti