Panorāma

Vidusskolēniem vislabāk veicies angļu valodas eksāmenā, bet vissliktāk – matemātikā

Panorāma

Panorāma

Apdraudēts līgums par Ukrainas graudu eksportu pa Melno jūru

Apdraudēts līgums par Ukrainas graudu eksportu pa Melno jūru

Līdz otrdienai jāpanāk vienošanās par līguma pagarināšanu par Ukrainas graudu eksportu caur Melno jūru. Satraukumu rada Krievija, kas jau iepriekš draudējusi šo darījumu nepagarināt, sūdzoties, ka netiekot pildītas Maskavas prasības saistībā ar Krievijas mākslīgā mēslojuma eksportu. Vienošanās sabrukšana var izraisīt nopietnus satricinājumus cenās pasaules pārtikas tirgos. Ukraina apsūdz Krieviju par "pasaules terorizēšanu ar badu". 

Pirms gada ar Turcijas starpniecību noslēgtā vienošanās ļāva Ukrainai atsākt graudu eksportu pēc Krievijas iebrukuma, kas to bija apstādinājis, izraisot pārtikas trūkumu vairākās valstīs un cenu kāpumu pasaulē. 

Vienošanās par Ukrainas graudu eksportu pa Melno jūru atjaunota vairākas reizes, taču zaudēs spēku otrdien,18.jūlijā, ja tas atkal netiks izdarīts. 

Turcijas prezidents vakar paziņoja, ka Krievijas prezidents esot piekritis pagarināt līgumu, tomēr Kremlis to nav apstiprinājis. Vēl pirms pāris dienām Vladimirs Putins sūdzējās, ka neesot izpildīti Maskavas nosacījumi attiecībā uz Krievijas mēslojuma eksportu, apdrošināšanām un maksājumiem. 

Ukrainas prezidents Krieviju šonedēļ apsūdzēja par "pasaules terorizēšanu ar badu". 

"Ir ļoti svarīgi, lai nekur pasaulē nebūtu apdraudēts pārtikas nodrošinājums. Krievijai ir skaidri jāsaprot, ka ikviens, kas palielina bada draudus, īpaši kritiskajos Āfrikas reģionos, terorizē ar badu visu pasauli, nevis tikai vienu valsti," uzsvēra Zelenskis.

Saskaņā ar ANO Pasaules pārtikas programmas datiem, graudi no Ukrainas nodrošina pārtiku aptuveni 400 miljoniem cilvēku visā pasaulē, īpaši Āfrikā un Tuvajos Austrumos.

"Viens liels ražotājs izvērsis karu pret citu lielu ražotāju. Tas ietekmē pārtikas un mēslojuma cenas miljoniem cilvēku visā pasaulē," norādīja Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra (CSIS) Globālās pārtikas un ūdens drošības programmas direktore Keitlina Velša.

Iesaistītas arī Apvienotās Nācijas, kas aicina saglabāt pasaules tirgu pieeju Ukrainas un Krievijas graudiem un mākslīgajam mēslojumam.

"2022. gada jūlijā Stambulā parakstīto norunu pilnīga īstenošana ir kritiski svarīga, lai nodrošinātu, ka šie produkti var netraucēti, efektīvi un apjomīgi sasniegt pasaules tirgus. Šīs norunas ir veicinājušas ilgstoši samazināties pasaules pārtikas cenām, kas šobrīd ir par 23% zem rekordaugstā līmeņa, kas tika sasniegts pērn martā," skaidroja ANO ģenerālsekretāra preses sekretārs Stefans Dižarriks.

Pirms gada noslēgtās vienošanās līdz šīm ļāvušas Ukrainai eksportēt vairāk nekā 32 miljonus tonnu graudu, pārsvarā uz jaunattīstības valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti