Panorāma

Robežpārkāpēji ielaužas lauku mājā un izposta bišu stropus

Panorāma

Panorāma

Izraēla pieprasa civiliedzīvotājiem pamest Gazas ziemeļus

Analītiķe: Izraēlas sauszemes iebrukums Gazā var novest pie reģionāla kara

Izraēlas iebrukums Gazas joslā varētu izraisīt reģionālu karu, šādas bažas paudusi starptautisko attiecību domnīcas "Chatham House" analītiķe Nomi Barjacova. Izraēlai gatavojoties iespējamam sauszemes iebrukuma Gazā, civiliedzīvotāji turpina atsaukties Izraēlas aicinājumam un pamest teritoriju. Tikmēr starptautiskās organizācijas un rietumvalstu politiķi turpina centienus atturēt no konflikta tālākas eskalācijas.

Izraēla piektdien, gatavojoties iespējamam sauszemes iebrukumam, pavēlējusi diennakts laikā evakuēt Gazas joslas ziemeļdaļu, kurā mīt 1,1 miljons cilvēku. ANO ģenerālsekretāra pārstāvis norādīja, ka tik milzīga iedzīvotāju evakuācija īsā laikā bez "postošām humānām sekām" nav iespējama.

Tūkstošiem skrejlapu virs Gazas, aicinot iedzīvotājus teritoriju nekavējoties pamest, – šāds brīdinājums izskan laikā, kad Izraēla turpina pulcēt simtiem tūkstošu karavīru pie Gazas robežām plašākas militārās ofensīvas gaidās.

Izraēlas armijas pārstāvis Džonatans Konrikuss norādījis: "Izraēlas spēki tuvākajās dienās Gazas pilsētā veiks operācijas ar ievērojamu spēku un darīs visu, lai nekaitētu civiliedzīvotājiem. Šādu ziņu mēs izplatījām Gazas civiliedzīvotāju vidū. Šeit jau notiek nozīmīgas kaujas operācijas, un mēs gatavojamies turpmākām operācijām, bet saprotam, ka tur ir daudz civiliedzīvotāju – un viņi nav mūsu ienaidnieki, tāpēc aicinām evakuēties."

Kravas automašīnās, zirgu pajūgos un pat kājām – cilvēki cenšas bēgt, kā vien var. Un tas viss laikā, kamēr Izraēla turpina Gazu apšaudīt. Gan ASV, gan starptautiskās organizācijas ceļ trauksmi, ka evakuācija no jau aktīvas kaujas zonas ir ļoti liels izaicinājums, kas jau tā neapskaužamajos Gazas apstākļos var izsaukt vēl dziļāku humāno krīzi. Turklāt Gazas ziemeļus apdzīvo vairāk nekā miljons cilvēku, bet uz dienvidiem ved tikai viens ceļš. 

Pasaules Veselības organizācijas pārstāvis Tariks Jašarevičs atzīmēja: "Gaisa uzlidojumi turpinās – civiliedzīvotājiem nav drošu vietu, kur patverties. Un nav iespējams pārvietot slimnīcu pacientus, no kuriem daudzi turklāt ir bērni. Smagi ievainoto cilvēku vienīgās iespējas izdzīvot ir būt pieslēgtiem pie dzīvību uzturošiem aparātiem. Pārvietot šos cilvēkus ir kā parakstīt viņu nāves spriedumu."

Izraēlā strādājošie starptautiskie žurnālisti pauduši, ka šāda mēroga rīkojums ir kaut kas nepieredzēts. Iepriekšējie Izraēlas iebrukumi bijuši ierobežotā teritorijā ar brīdinājumiem pārvietoties dažu kilometru attālumā. 

Tas, ka arī pie robežām mobilizēti nu jau 360 tūkstoši karavīru, liecina, ka uzbrukums – ar mērķi iznīcināt "Hamas" – varētu būt neizbēgams. Taču risku ir daudz. 

Starptautisko attiecību domnīcas "Chatham House" analītiķe Nomi Barjacova atzīmēja: "Galvenais risks – iebrukuma sekas būs liels reģionāls karš. Tā būs liela humānā un politiskā katastrofa. [Libānas grupējums] "Hezbollah" nogaida un skatās, kā situācija Gazā attīstīsies, bet viņi nespēs palikt malā, ja humānā cena būs augsta. Ja iesaistīsies viņi, iesaistīsies arī citi reģionālie spēlētāji. Un, ja tiek uzsākts karš, ir ļoti, ļoti grūti prognozēt, kā tas beigsies. Es domāju, tāpēc būtu svarīgi Izraēlai šādu lēmumu nepieņemt vienai pašai."

Pieaugot spriedzei arī uz Izraēlas ziemeļu robežas, Irānas ārlietu ministrs pabijis Libānā, kur ticies arī ar Libānas kaujinieku grupējumu "Hezbollah". Viņš brīdinājis, ka uzbrukumi palestīniešiem Gazā var izsaukt kolektīvu atbildi no visām Izraēlai nedraudzīgajām valstīm. "Hezbollah" jau paudis gatavību pievienoties "Hamas", kad tam būs īstais laiks. 

Centienos atturēt konfliktu no tālākas eskalācijas ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens pēc vizītes Izraēlā ieradies Jordānijā, kur ticies ar Palestīniešu pašpārvaldes prezidentu Mahmudu Abasu. Tikšanās laikā viņš nosodīja "Hamas" uzbrukumus, bet atzina, ka šis grupējums nepārstāv palestīniešu tautas tieksmi pēc brīvības, savukārt Abass nosodīja vardarbību pret civiliedzīvotājiem abās pusēs. Blinkens reģionā uzturēsies vairākas dienas un tiksies arī ar citu Tuvo Austrumu valstu līderiem. 

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamas" kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. "Hamas" un to sabiedrotie arī sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.

Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis. Atbildot "Hamas" , Izraēla uzsāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamas" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Izraēla īsteno Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi.

Izraēla, gatavojoties iespējamam sauszemes iebrukumam, pavēlējusi diennakts laikā evakuēt Gazas joslas ziemeļdaļu, kurā mīt 1,1 miljons cilvēku. ANO ģenerālsekretāra pārstāvis norādīja, ka tik milzīga iedzīvotāju evakuācija īsā laikā bez "postošām humānām sekām" nav iespējama.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti