Rīta Panorāma

Intervija ar Saeimas ārpusfrakciju deputātu Igoru Rajevu

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

ASV pabeigusi jūras piestātnes būvniecību Gazas joslai

ASV uzbūvējušas jūras piestātni palīdzības piegādēm Gazas joslai

ASV pabeigušas jūras piestātnes būvniecību Gazas joslai, kas palīdzēs piegādāt humāno palīdzību palestīniešiem. Tomēr pagaidām tā vēl nav nogādāta paredzētajā vietā un nav sākusi pildīt savu uzdevumu. 

ASV aizsardzības resors informēja, ka paredzētajā vietā piestātni traucē nogādāt  nelabvēlīgie laika apstākļi. Stipra vēja un augstu viļņu dēļ abas piestātnes daļas un būvniecībā iesaistītie karakuģi pagaidām atrodas Ašdodas ostā Izraēlā. Kad laikapstākļi uzlabosies, Izraēlas karavīri to noenkuros Gazas joslas piekrastē. 

Divdaļīgās piestātnes būvniecība sākās aprīlī, kopējās tās izmaksas ir vismaz 320 miljoni ASV dolāru, un tā palīdzes nodrošināt Gazas joslas apgādi ar pārtiku un citām pirmās nepieciešamības precēm. 

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) palīdzības aģentūras paziņojušas, ka ir slēgti Rafahas un Kerem Šalomas robežpunkti, caur kuriem Gazas joslai piegādāja humāno palīdzību. Tas pastiprina bažas par iespējamo Izraēlas sauszemes iebrukumu Rafahas pilsētā, kam, kā norādīja palīdzības organizācijas, būtu katastrofālas sekas, ko vissmagāk izjustu aptuveni 1,4 miljoni palestīniešu, kuri ir patvērušies Rafahā.

Izraēlas armija otrdien ieņēma Gazas pusē esošo Rafahas kontrolpunktu uz robežas ar Ēģipti. Tas notika pēc tam, kad Izraēlas kara kabinets nedēļas sākumā vienojās sākt mērķētas operācijas Rafahā, lai iznīcinātu tur esošās teroristu grupējuma "Hamās" vienības.

Izraēlas tuvākā sabiedrotās ASV amatpersonas apliecināja, ka izraēlieši pirms Rafahas robežkontroles punkta pārņemšanas ir informējuši Vašingtonu. Baltā nama Nacionālās drošības padomes koordinators Džons Kērbijs sacīja, ka šīs operācijas mērķis bija ierobežot "Hamās" iespējas ievest Gazā ieročus.

Taču ASV joprojām iebilst pret plašākām militārajām operācijām Rafahā, tāpēc Vašingtona ir aizturējusi apjomīgu aviācijas bumbu piegādi Izraēlai. Amerikāņi bažījas, ka Izraēla tās varētu izmantot blīvi apdzīvotajā Rafahā.

Tikmēr turpinās diplomātiskie mēģinājumi panākt vienošanos par uguns pārtraukšanu Gazā. Tāpēc trešdien Izraēlā ieradīsies ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes direktors Vilajms Bērns, lai tiktos ar Izraēlas premjerministru Benjaminu Netanjamu un citām amatpersonām.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus, kā arī sauszemes operāciju pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā, kā arī pastiprināja militārās darbības Jordānas rietumkrastā. Līdz šim Gazas joslā bojā gājuši vairāk nekā 34 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

Ēģipte kopā ar Kataru un Amerikas Savienotajām Valstīm jau ilgstoši ir bijušas starpnieces starp Izraēlu un "Hamās" centienos starp abām pusēm panākt pamieru. Sarunas par pamieru bez izšķiroša izrāviena ir turpinājušās jau vairākus mēnešus. Izraēla ir paziņojusi, ka ir apņēmusies likvidēt "Hamās", savukārt "Hamās" apgalvo, ka vēlas pastāvīgu pamieru un pilnīgu Izraēlas spēku izvešanu no Gazas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti