Ukraina no ASV jau ir saņēmusi pretrunīgi vērtēto kasešu munīciju

Ukrainas militārpersonas apstiprinājušas, ka Ukraina no ASV jau ir saņēmusi pretrunīgi vērtēto kasešu munīciju. Šīs munīcijas pielietošanu asi kritizē cilvēktiesību aizsardzības organizācijas un arī vairāku rietumvalstu amatpersonas, bet Ukraina uzsver, ka kasešu munīcija ir nepieciešama, lai efektīvāk cīnītos pret Krievijas iebrucējiem, kas jau izmanto šo munīcijas veidu.

Ukrainas armijas brigādes ģenerālis Oleksandrs Tarnavskis intervijā telekanālam CNN paziņojis, ka Ukraina no ASV ir saņēmusi kasešu munīciju, par kuras piešķiršanu ukraiņiem pagājušajā nedēļā paziņoja ASV prezidents Džo Baidens.

Ukraina no ASV jau ir saņēmusi pretrunīgi vērtēto kasešu munīciju
00:00 / 01:58
Lejuplādēt

Kasešu bumbas palīdzēs cīņā pret okupantiem

Tarnavskis sacīja, ka pagaidām Ukrainas karaspēks šo munīciju nav izmantojis, bet norādīja, ka tā var radikāli izmainīt karadarbības gaitu. Ģenerālis piebilda, ka Ukrainas militārā vadība ļoti rūpīgi izvērtēs, kur izmantot kasešu munīciju.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis noraidījis pārmetumus par kasešu munīcijas izmantošanu, norādot, ka Krievija jau intensīvi izmanto šādu munīciju karā pret Ukrainu. Zelenskis uzsvēra, ka Ukraina izmantos šo munīciju tikai savā teritorijā un militāriem mērķiem.

ASV lēmumu sūtīt Ukrainai kasešu munīciju pamato ar to, ka Ukrainai beidzas munīcija un kasešu munīcija būtu efektīva pret Krievijas izveidotajām aizsardzības pozīcijām, īpaši ierakumiem.

ASV nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans skaidroja, ka pastāv milzīgs risks civiliedzīvotājiem, ja Krievijas karaspēks un tanki pārvarēs Ukrainas pozīcijas, ieņems vairāk Ukrainas teritorijas un pakļaus vairāk Ukrainas civiliedzīvotāju, jo Ukrainai nav pietiekami daudz artilērijas.

Doneckas apgabalā turpinās smagas kaujas

Frontē tikmēr turpinās Ukrainas aizstāvju centieni atkarot okupētās teritorijas. Ukrainas austrumos un dienvidaustrumos vairāk nekā mēnesi notiek Ukrainas karaspēka pretuzbrukumu operācijas.

Ukrainas Bruņoto spēku Austrumu grupējuma pārstāvis Serhijs Čerevatijs ceturtdien paziņoja, ka smagas cīņas norisinās frontes sektorā Limanas–Kupjanskas virzienā Doneckas apgabalā.

Krievija uz turieni pārsviež papildu karaspēka vienības un masveidīgi apšauda Ukrainas aizstāvjus. Pēdējās diennakts laikā Krievija šajā frontes sektorā ukraiņu karavīru pozīcijas ir apšaudījusi vismaz 665 reizes.

Ir notikuši arī vairāki mēģinājumi izlauzties cauri Ukrainas armijas pozīcijām, taču tie nav bijuši sekmīgi.

Britu izlūkdienesti ziņo, ka šomēnes ir fiksēti vairāki gadījumi, kad iebrucēji Ukrainas aizstāvjiem ir uzbrukuši ar veciem bruņutransportieriem un tankiem, kas ir pielādēti ar lielu daudzumu sprāgstvielu. Taču šāda taktika nav izrādījusies efektīva, jo vairums tā saucamo "sprāgstošo tarānu" ir eksplodējuši, uzbraucot uz mīnām vai pēc tam, kad tos apšaudīja Ukrainas spēki.

Ukraina atbrīvojas no padomju laika simboliem

Krievija turpina apšaudīt arī Ukrainas pilsētas, kas atrodas tālu no frontes. Ukrainas galvaspilsēta Kijiva trešo nakti pēc kārtas piedzīvojusi Krievijas uzbrukumus ar Irānas piegādātajiem droniem-kamikadzēm "Shahed".

Šoreiz ienaidnieki uz pilsētu raidīja 20 dronus, bet tos visus neitralizēja pretgaisa aizsardzības sistēmas. Taču dronu atlūzas trāpīja vairākām daudzstāvu dzīvojamām ēkām, radot nopietnus postījumus un ievainojot vismaz četrus civiliedzīvotājus.

Ukraina kopš pilna mēroga iebrukuma sākuma aktīvi atbrīvojas no padomju laika simboliem, kas joprojām ir redzami publiskās vietās daudzviet visā valsts teritorijā.

Ukrainas Valsts arhitektūras un pilsētplānošanas inspekcija ceturtdien izsniedza atļauju remontēt slaveno "Mātes Dzimtenes" statuju Kijivā. Uz tās vairoga joprojām ir redzams milzīgs Padomju Savienības ģerbonis, bet to ir plānots nomainīt pret trīszobi, kas ir redzams Ukrainas ģerbonī.

KONTEKSTS:

ASV valdība ir nolēmusi piegādāt Ukrainai kasešu munīciju, lai palīdzētu cīnīties pret Krievijas iebrucējiem. Kasešu munīcija ir bumba, kas satur vairākas mazākas sprāgstierīces, kas tiek izkaisītas gaisā plašākā teritorijā un pēc tam daļa uzsprāgst, bet daļa var neuzsprāgt pat gadiem ilgi.

Šī munīcija tiek uzskatīta par bīstamu civiliedzīvotājiem, jo izkaisītās un nesprāgušās bumbas var tos nogalināt. 2008. gadā vairāk nekā 120 valstis pieņēma līgumu, kas aizliedz kasešu munīcijas ražošanu, izmantošanu un uzkrāšanu. Taču Krievija, Ukraina un ASV nav pievienojušās šim līgumam.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis noraidījis pārmetumus par kasešu munīcijas izmantošanu, norādot, ka Krievija jau intensīvi izmanto šādu munīciju karā pret Ukrainu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti