Cilvēktiesību aizstāvji kritizē ASV nodomu piegādāt Ukrainai kasešu bumbas

ASV piektdien izziņos jaunu militārās palīdzības paketi Ukrainai, kurā varētu tikt iekļauta pretrunīgi vērtētā kasešu munīcija. Par to vēsta vairāki ārvalstu mediji. Šādas munīcijas izmantošanu asi kritizē cilvēktiesību organizācijas, kas pieprasa Krievijai un Ukrainai pārtraukt kasešu bumbu izmantošanu karā.

Jaunajā militārās palīdzības paketē, kas būšot aptuveni 800 miljonus dolāru vērta, bez kasešu munīcijas tikšot ietverti arī desmitiem kaujas transportlīdzekļu "Bradley" un "Stryker", kā arī pretgaisa aizsardzības raķetes un pretmīnu aprīkojums.

Taču lielākās diskusijas radījis jautājums par kasešu bumbu piegādi Ukrainai.

Lielākā daļa valstu ir aizliegušas kasešu bumbu izmantošanu

Kasešu bumba ir spridzeklis, kas satur vairākas mazākas sprāgstierīces, ko izkaisa gaisā plašākā teritorijā, lai tās pēc tam uzsprāgtu.

"Mēs to saucam par duālā pielietojuma, uzlabotu, konvencionālu munīciju. Tā ir bumba, kas uzsprāgst un tad izkaisa šos spridzekļus daudz lielākā teritorijā. Un tās tiek uzlabotas, lai sprāgtu, arī reaģējot uz tankiem, bruņutransportieriem un kājniekiem, atkarībā no tā, kas izraisa to sprāgšanu," skaidro telekanāla CNN militāro jautājumu komentētājs, atvaļinātais ASV armijas ģenerālis Džeimss Markss.

Šādas munīcijas bīstamības dēļ 2008. gadā vairāk nekā 120 valstis parakstīja līgumu, kas aizliedz kasešu munīcijas ražošanu, izmantošanu un uzkrāšanu.

Taču ASV, Krievija un Ukraina atteikušās pievienoties šim aizliegumam.

Krievija un Ukraina turpina tās izmantot karā

Šo munīciju tagadējā karā jau izmantojuši gan Krievijas, gan Ukrainas spēki. Krievija to darījusi daudz biežāk un plašāk.

"Izaicinājums ir, – tās ir bīstamas cilvēkiem, proti, kas notiks ar civiliedzīvotājiem konkrētajā vietā, kad cīņas būs beigušās?" norāda atvaļinātais ģenerālis Markss.

"Tas, ko ASV dara, kad izmantojam šo munīciju, mēs reģistrējam – kur to izmantojam un tad pēc cīņas noslēdzam šo vietu un attīrām. Un es nevaru teikt, ka citas valstis to dara, tādēļ vairāk nekā 120 valstis ir pateikušas – "nē, mums nevajadzētu izmantot šāda tipa munīciju", un tas ir saistīts ar draudiem, ko tā rada civiliedzīvotājiem."

Pentagonā norāda, ka kasešu munīcija, kas varētu tikt piegādāta Ukrainai, ir jaunāka tipa. Tas nozīmē, ka pēc munīcijas izkaisīšanas nekavējoties uzsprāgst lielāka daļa bumbās esošo spridzekļu nekā vecākos kasešu bumbu modeļos.

Pentagona amatpersona nesen norādīja uz militāro analītiķu secinājumiem, ka kasešu munīcija būtu noderīga kaujas laukā, īpaši pret Krievijas ierakumu pozīcijām.

Amatpersonas norāda, ka galīgais lēmums par šīs munīcijas piegādi vēl nav pieņemts.

Vēlāk piektdien ASV nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans paziņoja, ka prezidents Džo Baidens ir apstiprinājis šo lēmumu, raksturojot to kā "pareizu rīcību", un sacīja, ka nepieciešamība palīdzēt Ukrainai pretoties Krievijas spēkiem atsver kasešu munīcijas radīto risku.

Pastāv "milzīgs risks civiliedzīvotājiem, ja Krievijas karaspēks un tanki pārvarēs Ukrainas pozīcijas un ieņems vairāk Ukrainas teritorijas un pakļaus vairāk Ukrainas civiliedzīvotāju, jo Ukrainai nav pietiekami daudz artilērijas", žurnālistiem sacīja Salivans.

Kijiva šo munīciju lūgusi jau sen, un ASV to piegādi esot apsvērusi jau no pagājušā gada. Kijiva "ir sniegusi rakstiskas garantijas, ka izmantos to ļoti uzmanīgi, lai līdz minimumam samazinātu jebkādu risku civiliedzīvotājiem," pavēstīja Salivans, norādot, ka Ukrainas valdībai "ir visi stimuli, lai samazinātu risku civiliedzīvotājiem, jo tie ir viņu pilsoņi".

Kasešu bumbas vēl gadiem ilgi apdraudēs civiliedzīvotājus

Cilvēktiesību organizācija "Human Rights Watch" ("HRW") jau nosodījusi šo plānu, sakot, ka spridzekļi var neuzsprāgt un palikt konkrētajā vietā gadiem ilgi, radot draudus civiliedzīvotājiem.

"HRW" savā vēstījumā izklāsta nākotnes ainu: ir 2034. gads, astoņus gadus veci bērni spēlējas mežā, kur viņu dzīvību apdraud palikušās kasešu bumbas.

"Kara laikā viņi vēl nebija dzimuši, bet tāpat kļuvuši par tā upuriem, jo karojošās puses izmantoja kasešu bumbas.

To lietotājiem ir gandrīz neiespējami vērsties pret militāriem mērķiem, neizraisot arī civiliedzīvotāju upurus. Tādējādi šīs munīcijas izmantošana gandrīz noteikti ir kara noziegums," uzskata "HRW".

Organizācija pieprasījusi abām pusēm nekavējoties pārtraukt kasešu munīcijas izmantošanu.

Ukrainas prezidenta biroja padomnieks Mihailo Podoļaks tikmēr asi vērsies pret "HRW", apsūdzot šo organizāciju par centieniem izjaukt ieroču piegādes Ukrainai, lai traucētu ukraiņiem aizstāvēties pret Krievijas agresiju.

Podoļaks devis mājienus, ka "HRW" un citās Rietumu cilvēktiesību organizācijās esot iefiltrējušies "Krievijas aģenti".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti