Eiropas Parlaments ar Saharova balvu uzsver atbalstu Irānas sievietēm

Irānas iedzīvotāju protesti pret valsts represīvo politiku ir pamanīti, un Eiropas Savienība atbalsta irāņu centienus panākt pārmaiņas. Tā otrdien, pasniedzot šī gada Saharova balvu par domas brīvību, sacīja Eiropas Parlamenta (EP) prezidente Roberta Metsola.

Šogad prestižo apbalvojumu saņēma Irānas varasiestāžu nonāvētā Džīna Mahsa Amini un irāņu protesta kustība "Sieviete, dzīvība un brīvība".

"Sieviete, dzīvība, brīvība"

2022. gadā islāma garīdznieku stingri pārvaldītajā Irānā sākās nepieredzēti plaši protesti, pēc tam kad 16. septembrī slimnīcā nomira 22 gadus vecā kurdu izcelsmes sieviete Džīna Mahsa Amini.

Dažas dienas agrāk viņu galvaspilsētā Teherānā aizturēja tā dēvētā Tikumības policija par to, ka Amini nepareizi valkāja tradicionālo galvassegu hidžābu. Aculiecinieki apgalvo, ka aizturēšanas laikā policisti ar nūjām sita Amini pa galvu un viņas galva arī tikusi triekta pret automašīnu.

Notikušais uzšķīla Irānā protestus ar saukli "Sieviete, dzīvība, brīvība". Tajos piedalījās ne tikai simtiem tūkstošiem sieviešu, bet arī vīrieši, kuri pieprasīja atcelt stingros likumus, kas regulē sieviešu ģērbšanos sabiedriskās vietās, un citus diskriminējošus likumus.

Varasiestādes ar brutālu spēku vērsās pret galvenokārt miermīlīgajiem protestiem, kuru laikā nogalināja vairāk nekā 500 cilvēku, bet vēl gandrīz 20 tūkstošus arestēja. Vismaz astoņiem protestu dalībniekiem izpildīja nāvessodu.

Eiropas atbalsts

Eiropas Parlamentā Strasbūrā otrdien Saharova balvu pasniedza gan Amini ģimenei, gan protesta kustībai, kas izveidojās pēc viņas nāves.

Eiropas Parlamenta prezidente Metsola uzsvēra, ka irāņi ar savu rīcību ir iedvesmojuši cilvēkus visā pasaulē.

"Šī gada Saharova balva ir veltīta visām drosmīgajām un nepakļāvīgajām Irānas sievietēm, vīriešiem un jauniešiem, kuri par spīti arvien pieaugošajam spiedienam turpina cīnīties par pārmaiņām."

"Eiropas Parlaments dzird un atbalsta jūs. Pēdējā gada laikā mēs esam pieņēmuši četras rezolūcijas, kas nosoda Irānas režīma nepieņemamos centienus apklusināt protestētājus un pieprasa noteikt sankcijas pret amatpersonām, kuras ir iesaistītas represijās pret protestētājiem.

Tām daudzajām sievietēm, kuras uzdrīkstējās uzsākt revolūciju, es saku: jūs neesat vienas, mēs esam ar jums," sacīja Metsola.

Irānas sieviešu cīņa nav galā

Amini piešķirto balvu saņēma viņas ģimenes advokāts, jo Irānas varasiestādes aizliedza izbraukt no valsts Amini vecākiem un brālim.

Savukārt kustības "Sieviete, dzīvība, brīvība" vārdā balvu saņēma Mersedeha Šahinkara un Afsūna Nadžafi. Viņas protestu laikā ieguva smagas traumas un bija spiestas pamest Irānu.

Nadžafi sacīja, ka viņas cīņa nav galā: "Mēs šeit pārstāvam visas irāņu sievietes, un mums ir apnicis Irānā valdošais režīms. Es protestu laikā zaudēju aci. Bet es turpinu savu cīņu, un man līdzīgi domājoši cilvēki turpina cīnīties."

"Mēs esam izvēlējušās cīnīties pret islāma režīmu. Mēs tāpat kā sievietes citās pasaules valstīs tiecamies pēc brīvības.

Mēs vēlamies dzimumu līdztiesību. Mums ir liegtas mūsu pamattiesības. Islāma Republika nepārstāv Irānas tautu, un es un cilvēki, kuri protestē, mēs esam Irānas tautas balss," paziņoja balvas saņēmēja.

Irānas sieviešu cīņu par savām tiesībām šogad godināja arī Nobela komiteja, kas nolēma piešķirt Nobela Miera prēmiju Irānas cilvēktiesību aktīvistei Nargesai Mohammadi par viņas cīņu pret sieviešu apspiešanu Irānā.

51 gadu vecā Mohammadi joprojām ir ieslodzīta Irānas cietumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti