Gazas joslas dienvidos – intensīvas kaujas; Izraēla sola uzbrukumus pastiprināt

Izraēlas armija vairākās vietās Gazas joslā turpina cīņu pret teroristisko grupējumu "Hamās". Intensīvi tiek bombardēta Gazas joslas dienvidu pilsēta Hānjūnisa, un kaujas turpinās arī pilsētā un pie tās. Tikmēr starptautiskās organizācijas turpina norādīt uz katastrofālo situāciju, kādā atrodas Gazas joslā dzīvojošie civiliedzīvotāji. 

Gazas joslas dienvidos – intensīvas kaujas; Izraēla sola uzbrukumus pastiprināt
00:00 / 03:01
Lejuplādēt

Izraēlas armija pēdējo 24 stundu laikā ir veikusi triecienus vairāk nekā 250 teroristu mērķiem. Kaujas turpinās gan Gazas joslas ziemeļos, gan dienvidos. 

Intensīvas kaujas Hānjūnisā 

Lielāka uzmanība pievērsta dienvidos esošajai Hānjūnisas pilsētai. Gaisa triecieni tur ir ļoti intensīvi Kaujas ar "Hamās" teroristiem notiek arī pilsētā un tās pievārtē, Izraēlas armijas karavīriem dodoties no mājas un māju. Izraēla pavēlējusi civiliedzīvotājiem atstāt pilsētas centru. 

Sagaidāms, ka uzbrukuma intensitāte tikai pieaugs. Viens no Izraēlas armijas ģenerāļiem izteicies, ka redzamas "Hamās" sabrukšanas pazīmes, tādēļ aicinājis karavīrus pastiprināt uzbrukumu spēku.

Pastiprinoties kaujām Gazas joslas dienvidos, kur Izraēla iepriekš mudināja civiliedzīvotājus meklēt patvērumu, daudziem vairs nav drošu vietu, kur doties. 

Gutērrešs: ANO Drošības padome ir paralizēta Gazas jautājumā

Par kritisko situāciju, kādā atrodas Gazas joslas iedzīvotāji, atkal un atkal atgādina vairākas organizācijas. ANO brīdinājusi, ka puse Gazas joslas iedzīvotāju kara dēļ cieš badu un deviņiem no desmit cilvēkiem katru dienu nav piekļuves ēdienam. Ierobežotā palīdzība tagad sasniedz nelielu Gazas joslas nostūri, kā rezultātā rodas liels pārtikas un dzeramā ūdens trūkums.

Tikmēr Pasaules Veselības organizācijas vadītājs Tedross Adanoms Gebrejesuss norādīja uz slimību izplatību Gazas joslā: "Gazā nekur un neviens nav drošībā. Tā kā arvien vairāk cilvēku pārceļas uz mazāku teritoriju, pārapdzīvotība apvienojumā ar pārtikas, ūdens, pajumtes un sanitārijas trūkumu rada ideālus apstākļus slimību izplatībai. Gazas veselības sistēma ir nospiesta uz ceļiem un sabrūk. Tikai 14 no sākotnējām 36 slimnīcām ir daļēji funkcionējošas. Divas uz ziemeļiem no Gazas un 12 dienvidos. Es ļoti nožēloju, ka Drošības padome pagājušajā piektdienā nespēja pieņemt rezolūciju par pamieru."

Piektdien ANO Drošības padome nespēja pieņemt rezolūciju par pamieru Gazas joslā un tas notika ASV uzliktā veto dēļ.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs svētdien paudis nožēlu par ANO Drošības padomes nespēju pieņemt rezolūciju.

Viņš uzsvēris, ka Drošības padomi "paralizē ģeostratēģiskās domstarpības", kas kavē rast risinājumus Izraēlas un "Hamās" karam.

Viņš ir pārliecināts, ka ANO Drošības padomes "autoritāti un uzticamību nopietni iedragāja" tās novēlotā reakcija uz konfliktu.

Tikmēr Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu par to sabiedrotajiem svētdien izteica pateicību un norādīja, ka karš nebeigsies, kamēr netiks sasniegti visi Izraēlas mērķi.

"Karš turpinās ar vēl lielāku spēku gan Gazas ziemeļos, gan dienvidos, lai sasniegtu visus mūsu mērķus – iznīcināt "Hamās", atgriezt visus ķīlniekus un nodrošināt, ka Gaza nekad vairs nebūs drauds Izraēlai. Es pateicos [Džo] Baidenam, ka ASV atbalstīja Izraēlu ANO Drošības padomē, kā arī par tās sniegto palīdzību mūsu aizsardzības spēkiem," atzīmēja Netanjahu.

Netanjahu arī apsūdzējis vairākus Rietumvalstu līderus neviennozīmīgā attieksmē pret "Hamās", norādot, ka no vienas puses viņi atbalsta grupējuma iznīcināšanu, taču no otras – pieprasa izbeigt karu. 

ANO ģenerālsekretārs gan negrasoties atmest cerības un turpinās cīnīties par pamiera panākšanu. Arī Katara svētdien paziņojusi, ka turpinās centienus izdarīt spiedienu uz Izraēlu un "Hamās", lai noslēgtu pamieru, neskatoties uz to, ka izredzes uz tā panākšanu samazinās.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

22. novembrī Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu. Vienošanās ietvaros tika atbrīvotas sievietes, bērni un jaunieši, kā arī gados vecāki cilvēki. "Hamās" atbrīvoja 110 sagūstītos cilvēkus, tostarp 80 izraēliešus, savukārt Izraēla no ieslodzījuma atbrīvoja 240 palestīniešus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti