Zemestrīcē Marokā upuru skaits pārsniedz 2000

Spēcīgā zemestrīcē Marokā, kas valsti satricināja piektdien īsi pirms pusnakts, bojāgājušo skaits pārsniedz jau divus tūkstošus, vēstīja BBC.

Stihijā ievainoti vairāk nekā 2000 cilvēku, no kuriem liela daļa ir smagā stāvoklī. Marokā izsludinātas trīs dienu sēras.

Zemestrīces epicentrs atradies Atlasa kalnos, ap 70 kilometriem uz dienvidrietumiem no tūristu iecienītās Marrākešas. Zemestrīce bijusi diezgan sekla, kas parasti rada lielākus postījumus.

Daudzi Marrākešas iedzīvotāji jau otro nakti guļ zem klajām debesīm.

Viņi baidās gan no iespējamiem piektdienas zemestrīces pēcgrūdieniem, gan arī no tā, ka viņu mājas var sabrukt, jo to konstrukcijas ir bojātas.

Uz ielas guļ arī Marrākešas iedzīvotāja Fatema Satira. Viņa sacīja: "Paskatieties, kur šie visi cilvēki guļ. Mums neviens nepalīdz! Mūsu mājas ir saplaisājušas, bet citas ir pilnībā iznīcinātas, kā manai meitai, kuras māja tika pilnībā sagrauta. Te ir pilnīgs haoss."

Zemestrīcē Marokā upuru skaits pārsniedz 2000
00:00 / 02:28
Lejuplādēt

Netālu no viņas atrodas jaunāks vīrietis vārdā Muhameds Lagrurs. Viņš aģentūras AFP žurnālistiem pastāstīja, ka ir līdzīgā situācijā: "Mums visiem māju sienās ir plaisas, tās var nogāzties jebkurā brīdī. Tādēļ mēs nevaram tur atgriezties. Visiem šiem cilvēkiem ir bail atgriezties."

Lai gan Marokas valdība un arī starptautiskā kopiena ir solījušas sniegt atbalstu, daudzi Marrākešas iedzīvotāji to pagaidām vēl neredz.

Pasaules Veselības organizācija lēš, ka katastrofa skārusi vairāk nekā 300 tūkstošus cilvēku.

Lielākā daļa upuru – vairāk nekā 1200 – reģistrēti apvidū, kur bija fiksēts zemestrīces epicentrs. Glābēji patlaban savus spēkus koncentrē stihijas skartajos apgabalos Atlasa kalnos, drupās meklējot izdzīvojušos.

Kāda kalnu ciema iedzīvotājs vārdā Lahcens vietējiem žurnālistiem sacījis, ka ir zaudējis visu, jo kopā ar sabrukušo māju zemestrīce aiznesa arī viņa sievas un četru bērnu dzīvību.

Marokas varasiestādes izsludinājušas valstī trīs dienu sēras. Savukārt vairākas ārvalstu valdības ir piedāvājušas sniegt palīdzību. To vidū ir Izraēla, Francija, Spānija, Itālija un ASV. Arī kaimiņos esošā Alžīrija, ar kuru Marokai ir saspīlētas attiecības, ir atvērusi savu gaisa telpu lidmašīnām, kas mēģina nogādāt humāno palīdzību cietušajiem.

Šo dabas katastrofu salīdzina ar postošo zemestrīci, kas nesen notika Turcijā un Sīrijā. Organizācija "Sarkanais krusts" jau lēsa, ka atkopšanās no zemestrīces postījumu sekām varētu prasīt gadus.

Lai palīdzētu novērst zemestrīces sekas, savas glābēju komandas uz Maroku nolēmušas sūtīt Spānija un Čehija.

KONTEKSTS:

Kā sestdien pavēstīja Latvijas Ārlietu ministrija, tās rīcībā nav informācijas ka zemestrīcē cietuši Latvijas valstspiederīgie.

"Ceļotājus, kuri atrodas zemestrīces skartajā teritorijā, aicinām sekot līdzi vietējo varasiestāžu norādēm, kā arī sazināties ar tuviniekiem un informēt, ka esat drošībā," aicināja ministrijā.

Ja nepieciešama konsulārā palīdzība, Latvijas valstspiederīgie aicināti sazināties ar Latvijas goda konsulu Marokā, tālrunis: +21222541056; +212661137920 vai ar Konsulāro departamentu Rīgā, diennakts tālrunis: +371 26337711, vai rakstīt uz e-pastu [email protected].

8. septembrī Maroku skāra 6,8 magnitūdu zemestrīce, kuras epicentrs bijis Atlasa kalnos – grūtāk sasniedzamā apvidū, kas sarežģī glābēju darbu.

Šī ir stiprākā zemestrīce Marokā daudzu gadu laikā. Lai gan zemestrīces Ziemeļāfrikā ir visai reta parādība, 1960. gadā 5,8 magnitūdu zemestrīce pie Marokas pilsētas Agādīras prasīja tūkstošiem cilvēku dzīvību.

Pēc tam tika ieviestas izmaiņas būvniecības noteikumos, taču Marokā daudzas ēkas, īpaši laukos, nav uzbūvētas tā, lai izturētu šādus zemestrīces.

2004. gadā zemestrīcē Vidusjūras piekrastē Marokā gāja bojā vairāk nekā 600 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti