ASV valsts sekretārs: Palestīniešus nedrīkst piespiest pamest Gazas joslu

Palestīniešu civiliedzīvotājiem ir jāļauj atgriezties mājās, tiklīdz apstākļi to ļauj. Tāpat nedrīkst viņus piespiest pamest Gazu, tā komentējis ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens. 

Viņš kritizēja Izraēlas likumdevēju paziņojumus, kuros izteikts atbalsts palestīniešu pārvietošanai ārpus Gazas. 

Blinkens šobrīd viesojas Katarā savas jaunākās Tuvo Austrumu vizītes ietvaros.

Izraēlas galēji labējais finanšu ministrs Bezalels Smotrihs ir aicinājis palestīniešus pamest Gazas joslu un atbrīvot vietu izraēliešiem, kas "šim tuksnesim ļautu uzziedēt".  Arī Izraēlas nacionālās drošības ministrs Itamars Ben Gvirs aicināja "veicināt Gazas iedzīvotāju migrāciju" kā krīzes "risinājumu". Tā gan nav valsts oficiālā pozīcija, norādījis Izraēlas prezidents Ichaks Hercogs.

Izraēlas valdības oficiālā nostāja ir tāda, ka Gazas iedzīvotāji galu galā varēs atgriezties savās mājās, lai gan vēl nav zināms, kad un kā tas būs iespējams.

Tikmēr Gazas joslā turpinās kaujas. Izraēla nedēļas nogalē ziņoja, ka tai izdevies iznīcināt kaujinieku grupējuma "Hamās" militāro infrastruktūru Gazas joslas ziemeļos.

 "Kara mērķi paliek tie paši – iznīcināt "Hamās", atbrīvot visus ķīlniekus un nodrošināt, lai Gaza nekad vairs netiktu izmantota kā bāze uzbrukumiem Izraēlas tautai," teica Izraēlas valdības pārstāvis Eilons Levi.

Izraēlas spēki tuvākajā laikā pāries no kara intensīvās manevrēšanas fāzes uz speciālajām operācijām. 

Tā paziņojis Izraēlas aizsardzības ministrs Joavs Galants. Viņš uzsvēra, ka Izraēlas spēki ir pavisam tuvu nākamajai fāzei reģiona ziemeļos, toskait Gazas pilsētā.

Galants atzina, ka Izraēlas aizsardzības spēkiem jāņem vērā lielais Gazas joslā esošo civiliedzīvotāju skaits un jāpielāgo militārā taktika.

Izraēlas valdības pārstāvis Eilons Levi arīdzan norādījis, ka šiītu grupējums "Hizbullāh" ievelk Lībānu pilnīgi nevajadzīgā iznīcības karā, ko šīs valsts tauta nav pelnījusi un ko izraisījis teroristiskais grupējums "Hamās".

Viņš brīdinājis, ka "Hizbullāh" kaujiniekiem ir jāatkāpjas no savām pozīcijām uz robežas ar Izraēlu, vai arī Izraēlas aizsardzības spēki tos atstums.

"Šobrīd starptautiskajai sabiedrībai ir ļoti šaurs diplomātisko iespēju logs, lai nodrošinātu ANO Drošības padomes rezolūcijas Nr. 1701 izpildi un atstumtu "Hizbullāh" no robežas. "Hizbullāh" sistemātiska agresija ir padarījusi šo Drošības padomes rezolūciju par spēkā neesošu.

Mums ir jāpanāk grupējuma atkāpšanās no robežas, jo pēc 7. oktobra mēs zinām, ka katru dienu, kad pie mūsu robežām atrodas teroristu organizācijas, var nosaukt par 6. oktobri.

Mēs nevaram pieļaut risku, ka šādas zvērības atkārtojas Izraēlas ziemeļos. Un, ja "Hezbullāh" ievilks mūs pilna mēroga karā - kaut arī mēs nevēlamies karot divās frontēs - mēs sauksim Libānas valsti pie atbildības," sacīja Levi.

Tikmēr Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka pirmdien, apmeklējot okupēto Rietumkrastu, paziņoja, ka Izraēlas armijai ir pienākums aizsargāt palestīniešus no vardarbīgiem kolonistiem.

Vācijas diplomātiskā dienesta vadītāja arīdzan atzīmēja, ka pašreizēja situācijas attīstība Rietumkrastā pārkāpj gan Izraēlas, gan starptautisko tiesību normas.

"Tas, kas šeit ir acīmredzams mazā mērogā, ir acīmredzams arī lielā mērogā. Tāpēc, lai atrisinātu šo problēmu, ir nepieciešams divu valstu risinājums. Tas nozīmē, ka katram ir jāpieņem, ka otram ir tiesības dzīvot drošībā. Ikvienam ir jābūt iespējai dzīvot mierā - savās mājās. Ikvienam vajadzētu būt iespējai pārvietoties pa ceļu, kas savieno vienu ciematu ar citu. Un ikvienam vajadzētu būt iespējai nokļūt savā olīvu birzī," sacīja Bērboka.

"Tāpēc mūsu nostāja ir ļoti skaidra: apmetņu veidošana ir nelikumīga. Tas grauj ilgstošu mieru un apdraud divu valstu risinājumu, tādējādi apdraudot arī Izraēlas drošību," uzsvēra Bērboka.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Kopš 2023. gada oktobra sākuma Gazas joslā karadarbības dēļ bojā gājuši vismaz 20 tūkstoši tās iedzīvotāju, apgalvo "Hamās" pārvaldītā Veselības ministrija.

Izraēlas intensīvajos uzlidojumos bojātas plašas apdzīvotas teritorijas Gazā – aptuveni puse ēku, tostarp skolas un medicīnas iestādes, zem kurām atradušies "Hamās" teroristu izveidotie tuneļi un komandcentri.

Telaviva apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti