Pasaules panorāma

Zemūdens interneta kabeļi – mūsdienu savienojumu mugurkauls

Pasaules panorāma

Zīmju valodā. Pasaules Panorāma

Ēģipte ceļ jaunu pilsētu – nākotne vai "burbulis tuksnesī"?

Burbulis tuksnesī vai valsts nākotnes simbols? Ēģipte būvē jaunu galvaspilsētu

Ēģiptes tuksnesī netālu no Kairas top jauna pilsēta. Tās nosaukums ir Jaunā administratīvā galvaspilsēta. Tieši tur, nevis Kairā, šonedēļ Ēģiptes prezidents Abdelfatāhs es Sisī sarīkoja inaugurācijas ceremoniju, stājoties amatā uz trešo termiņu.

Tas ir viņa projekts ar ambīciju kļūt par lielāko administratīvo un finanšu centru Āfrikā. Taču kritiķi to sauc par "Sisī burbuli tuksnesī", kuru valsts nevar atļauties.

Prezidenta izlolotais projekts

Smilšains un plašs tuksnesis. Taču izbraucot caur milzīgiem vārtiem, kas uzbūvēti uz lielceļa, paveras skats uz jaunām augstceltnēm un debesskrāpjiem. Tā ir topošā jaunā Ēģiptes administratīvā galvaspilsēta. Ambiciozās idejas autors ir Ēģiptes autoritārais prezidents Abdelfatāhs es Sisī.

Ēģiptes prezidents Abdelfatāhs es Sisī (vidū) pēc inaugurācijas ceremonijas
Ēģiptes prezidents Abdelfatāhs es Sisī (vidū) pēc inaugurācijas ceremonijas

Viņš jauno pilsētu izvēlējās par savu otrdien notikušās inaugurācijas vietu - Ēģiptes parlamenta ēkā, kas arī turpmāk strādās šeit.

Ideja par jaunas galvaspilsētas celtniecību radās pirms desmit gadiem un aktīva celtniecība sākās 2016. gadā. Jaunā administratīvā galvaspilsēta ir 45 kilometru attālumā no Kairas. Abas savieno ātrgaitas šoseja un elektrovilciena līnija.

Lai arī darbs līdz pilsētas pabeigšanai vēl tāls, aprises jau labi ieraugāmas. Vairākas ministrijas tur uzsākušas darbu un uz dzīvi pārcēlušās pusotrs tūkstotis ģimeņu. Pilsēta spēs uzņemt līdz pat sešus miljonus iedzīvotāju.

Vērienīgie plāni arī paredz uzbūvēt Āfrikā augstāko debesskrāpi un lielāko kristiešu katedrāli Tuvajos Austrumos.

"Tā ir Ēģiptes nākotne, kas šeit tiek būvēta. Tai būs ietekme uz visiem Tuvajiem Austrumiem. Tā jau tagad ir atdzīvinājusi Ēģiptes ekonomiju. Ja mēs nebūtu sākuši celtniecību, mums būtu daudz lielāks bezdarbs un izaugsmes stagnācija," apgalvo būvniecības uzraudzības komitejas viceprezidents Amrs Karmels.

Mājokli varēs atļauties tikai turīgie

Taču prezidenta plāniem ir daudz pretinieku. Pirmkārt jau ekonomikas sektorā. Grandiozi celtniecības plāni nozīmē grandiozus tēriņus.

Aptuvenās aplēses par kopējām izmaksām ir 60 miljardi eiro – četri Latvijas gada budžeti.

Lai arī solīts, ka darbaspēks būs tikai ēģiptiešu un arī materiāli būs vietējie, realitāte ir pavisam cita. Iesaistītas vairākas ārzemju būvfirmas. Projekta finansēšanai ņemts daudz kredītu gan no valsts kases, gan ārzemju bankām. Tas viss uz arvien pieaugošās inflācijas līmeņa fona.

Ēģiptē tiek būvēta jauna galvaspilsēta, kas atrodas ap 45 km uz austrumiem no Kairas
Ēģiptē tiek būvēta jauna galvaspilsēta, kas atrodas ap 45 km uz austrumiem no Kairas

Eksperti arī norāda, ka jaunajā pilsētā dzīvokļu cenas ir tik augstas, ka Ēģiptē no visiem vairāk nekā 110 miljoniem Ēģiptes iedzīvotāju, nebūs iespējams atrast tik daudz turīgo, kuri spēs atļauties tur dzīvot.

"Jaunā galvaspilsēta ir Sisī dārgākais projekts, apsteidzot viņa astoņu miljardu eiro "Jaunā Suecas kanāla"projektu. Galvaspilsētas izmaksas ir puse no visa Ēģiptes ārējā parāda un ir režīma galvenais projekts," norāda Ēģiptes politikas eksperts Mageds Mandūrs.

"Šis ir mēģinājums pārvietot ekonomisko un politisko centru no nemierīgās Kairas, kura ir slavena ar revolūcijām un nemieriem. Augstā dzīves dārdzība jaunajā galvaspilsētā nodrošinās to, ka tur dzīvos valsts elites pārstāvji, kuri nepretosies režīmam. Tas būs burbulis tuksnesī."

Lai arī būvniecības darbi joprojām aktīvi notiek, ekonomisti norāda, ka projekts nepārtraukti sadārdzinās. Un ar Ēģiptes grūtībās nonākušo ekonomiku nav skaidrības, vai valstij pietiks līdzekļu, lai to pabeigtu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti