Panorāma

"Latvijas Gāzes" valde iegādājas uzņēmuma akcijas

Panorāma

Ukrainai bažas par ASV militārās palīdzības samazināšanos

EK brīdina par teroraktu risku pirms Ziemassvētkiem

Izraēlas armija: Iznīcināta puse «Hamās» komandieru

Izraēlas armija turpina gaisa triecienus un sauszemes operāciju Gazas joslā un nogalinājusi apmēram pusi no visiem grupējuma "Hamās" bataljonu komandieriem. Uzbrukumos diemžēl cieš arī daudzi mierīgie palestīniešu iedzīvotāji.

Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu, atsaucoties uz armiju, informēja, ka kaujās piedalās pavisam 24 "Hamās" bataljoni, un katrā no tiem ir apmēram 1000 kaujinieku, iznīcināta puse komandieru.

"Pārējo nogalināšana esot tikai laika jautājums," piebilda aizsardzības ministrs Joavs Galants.

Grupējums arī pamazām zaudē kontroli pār Gazas joslu.

Izraēlas armija arī paziņojusi, ka atklājusi lielus ieroču krājumus netālu no slimnīcas un skolas Gazas joslas ziemeļos. Tur atrastas simtiem prettanku granātas un šāviņi. Šis bija viens no lielākajiem ieroču krājumiem, kas atrasts Gazas joslā. Daļu ieroču iznīcināti uz vietas, bet daļu nodos tālākai izmeklēšanai.

Tikmēr Gazas varas iestādes un ANO ziņo par Izraēlas gaisa triecienu pastiprināšanos.

"Uzbrukumi civilajai infrastruktūrai rada nopietnas bažas par Izraēlas rīcības atbilstību starptautiskajām humanitārajām tiesībām," norādīts ANO Cilvēktiesību biroja paziņojumā.

Izraēlas armija paplašinājusi sauszemes operācijas Gazas joslas dienvidos un otrdienas vakarā paziņoja, ka tās karavīri ir iegājuši palestīniešu apdzīvotās teritorijas otrajā lielākajā pilsētā Hānjūnisā. Armijas runasvīrs Daniels Hagari sacīja, ka izraēlieši ir apņēmušies iznīcināt teroristu grupējuma "Hamās" infrastruktūru Gazas dienvidos, līdzīgi kā tas notika Gazas ziemeļos kara pirmajās nedēļās. Tas, protams, raisa bažas par to, ka Izraēlas militārajās operācijas varētu nogalināt lielu skaitu civiliedzīvotāju.

Pēc kara sākuma Hānjūnisā ieradās simtiem tūkstošiem civiliedzīvotāju no Gazas ziemeļiem, tāpēc pilsētā ir pārpildītas bēgļu izmitināšanas vietas, trūkst pārtikas un medikamentu.

ANO ir paziņojusi, ka karadarbības atsākšanās pēc nedēļu ilgušā pamiera ir pastiprinājusi bada krīzi Gazā, jo palīdzības sniedzēji nevar droši piegādāt pārtiku un tīru dzeramo ūdeni visā joslā.

No Ēģiptes Gazā turpina ierasties humānās palīdzības piegādes, tai skaitā degviela, taču ANO spēja tos saņemt un apstrādāt esot ļoti slikta. 

"Mani humānās palīdzības kolēģi situāciju raksturoja kā apokaliptisku. Es vēlos vēlreiz paust savas nopietnās bažas par dehumanizējošiem un kūdošiem paziņojumiem, ko sniegušas augsta līmeņa Izraēlas amatpersonas, kā arī Hamās pārstāvji. Vēsture mums ir parādījusi, kur šāda veida valoda var novest," sacīja ANO Augstais cilvēktiesību komisārs Volkers Tīrks.

Pēc ANO datiem aptuveni 1,87 miljoni cilvēku — vairāk nekā 80% iedzīvotāju — jau ir pametuši savas mājas. Karā Gazā ir nogalināti vairāk nekā 16 200 cilvēku, no kuriem 70% ir sievietes un bērni.

Izraēlas aizstāvji sociālos medijos gan norāda, ka šie skaitļi nāk no "Hamās" un, ka starp bojāgājušajiem ir pārsteidzoši maz vīriešu. Tikmēr Izraēlas valdība ir apsūdzējusi starptautisko sabiedrību, jo īpaši ANO, ka tā ignorē Izraēlas upuru sāpes.

Savukārt Izraēlas premjers kritizēja cilvēktiesību organizācijas un ANO par pasivitāti saistībā ar teroristu paveiktajiem seksuālajiem noziegumiem. No vairākiem avotiem saņemta informācija par šausminošiem izvarošanas gadījumiem 7. oktobrī.

Netanjahu arī aizstāvēja savas valsts armijas taktiku karā pret "Hamās", uzsverot, ka vienīgais veids, kā izbeigt šo konfliktu pēc iespējas ātrāk, esot iznīcinoša spēka izmantošana pret teroristiem.

Izraēlas premjers vēlreiz atgādināja, ka viņa valdības prioritāte ir atbrīvot 138 izraēliešus, kuri joprojām atrodas "Hamās" gūstā. Taču premjers ir saņēmis pārmetumus no gūstekņu radiniekiem un atbrīvotajiem izraēliešiem, kuri uzskata, ka Netanjahu savus politiskos mērķus stāda augstāk par ķīlnieku glābšanu.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

22. novembrī Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu. Vienošanās ietvaros tika atbrīvotas sievietes, bērni un jaunieši, kā arī gados vecāki cilvēki. "Hamās" atbrīvoja 110 sagūstītos cilvēkus, tostarp 80 izraēliešus, savukārt Izraēla no ieslodzījuma atbrīvoja 240 palestīniešus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti