Eiropas Komisijas prezidente vizītē Kijivā uzslavē Ukrainu par paveiktajām reformām

Eiropas Savienība (ES) ir patīkami pārsteigta par Ukrainas veiktajām apjomīgajām reformām laikā, kad tā turpina aizstāvēties pret Krievijas agresiju. To sestdien, viesojoties Kijivā, uzsvēra Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena.

Viņa atkārtoti apliecināja, ka ES turpinās atbalstīt Ukrainu karā pret Krieviju. Savukārt Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sacīja, ka viņa valsts, neraugoties uz sarežģītajiem apstākļiem, nelūgs atlaides, lai varētu sasniegt savu mērķi – iestāties ES.

Nākamnedēļ EK publicēs ziņojumu par to, cik tālu Ukraina ir pavirzījusies uz priekšu dažādu ekonomisko, juridisko un citu kritēriju izpildē, lai jau drīzumā varētu uzsākt oficiālas sarunas par pievienošanos ES.

Decembrī gaidāmajā ES dalībvalstu vadītāju sanāksmē tiks lemts, vai ļaut Ukrainai sākt pievienošanās sarunas. Tam būs nepieciešams visu 27 dalībvalstu līderu atbalsts.

Leiena sestdien ieradās iepriekš neizziņotā vizītē Kijivā, lai runātu par Ukrainas ceļu uz dalību Eiropas Savienībā.

Ukrainas prezidents Zelenskis viņu sagaidīja jau Kijivas dzelzceļa stacijā.

Pēc tam abi līderi turpat uz perona apbalvoja Ukrainas valsts dzelzceļa uzņēmuma "Ukrzaļizņica" labākos darbiniekus, godinot viņus Dzelzceļa darbinieku dienā, ko Ukraina atzīmē 4. novembrī.

Zelenskis un Leiena savās runās norādīja, ka dzelzceļš ir vitāli svarīgs Ukrainas uzvarai pār iebrucēju karaspēku.

"Mēs aizstāvēsim Ukrainu, par to esmu absolūti pārliecināts. Mēs aizstāvēsim savu neatkarību. Esmu pateicīgs katram, kura darbs padara Ukrainu spēcīgāku," teica Zelenskis.

Šī ir jau sestā EK prezidentes vizīte Ukrainā pēc tam, kad pērn februārī Krievija sāka atkārtoto iebrukumu valstī.

Vizīte notiek pirms trešdien gaidāmā Leienas ziņojuma par Ukrainas progresu reformu īstenošanā, kas nepieciešamas dalībai blokā.

Ziņojumam varētu būt liela nozīme, kad decembrī ES valstu līderi lems, vai formāli sākt iestāšanās sarunas ar Ukrainu.

Ceļā uz Kijivu Leiena žurnālistiem sacīja, ka vēlas vēlreiz apliecināt Ukrainai, "ka nelokāmi esam tās pusē", un sniegt "pamudinājumu un atbalstu".

Zelenskis pēc tikšanās ar Leienu paziņoja, ka viņa valsts ir izpildījusi visas rekomendācijas, kas bija nepieciešamas, lai Ukraina varētu uzsākt sarunas par uzņemšanu ES.

"Ukraina ceļā uz Eiropas Savienību neprasa nekādus īpašus nosacījumus un izpilda visus Eiropas Komisijas ieteikumus, lai sāktu pievienošanās sarunas.

Mēs esam panākuši progresu tiesiskuma, cilvēktiesību un nacionālo kopienu brīvības aizsardzības, valsts iestāžu darba lielākas caurskatāmības un korupcijas apkarošanas sistēmas stiprināšanā," sacīja Zelenskis.

"Un Ukraina neapstājas, reformas turpināsies. Mēs esam sagatavojuši tiesību aktus, kas ļaus efektīvi darboties pretkorupcijas sistēmai. Likumprojekts par specializēto pretkorupcijas prokuratūru jau ir iesniegts parlamentā. Mēs strādājam arī pie likuma par lobēšanu, kas padarīs politiskos procesus pārredzamākus un pasargās valsti no oligarhu un citu personu, kas cenšas apiet tiesiskumu, graujošās ietekmes."

Savukārt Leiena uzslavēja Ukrainas līdz šim paveikto, lai pārliecinātu ES par nepieciešamību uzsākt iestāšanās sarunas.

"Jūs esat sasnieguši daudzus pagrieziena punktus, reformējot tieslietu sistēmu, ierobežojot oligarhu ietekmi, risinot naudas atmazgāšanas problēmu un daudz ko citu. Tas ir smaga darba rezultāts.

Es zinu, ka jūs pašlaik pabeidzat atlikušās reformas. Ja tas notiks, un es esmu par to pārliecināta, tad Ukraina var sasniegt savu ambiciozo mērķi – ieiet iestāšanās procesa nākamajā posmā," teica Leiena.

Leiena arī atklāja, ka EK drīzumā prezentēs ES dalībvalstīm 12.sankciju paketi saistībā ar Krievijas karu Ukrainā, kā arī nāks klajā ar ierosinājumu par to, kā novirzīt Ukrainas atjaunošanai Eiropā iesaldētos Krievijas valsts aktīvus 200 miljardu eiro vērtībā.

Ukrainai oficiāls ES kandidātvalsts statuss ir kopš pagājušās vasaras. Tomēr 27 ES dalībvalstīm vienbalsīgi ir jāatbalsta lēmums sākt sarunas par iestāšanos.

Lai turpinātu ceļu uz ES, Ukrainai ir jāveic vairākas reformas, piemēram, jāpastiprina cīņa pret korupciju, jāmaina Konstitucionālās tiesas tiesnešu izvēles kārtība.

Brisele arī prasa, lai Ukraina izpilda ES standartus naudas atmazgāšanas novēršanai un ar likumiem ierobežo oligarhu pārmērīgu ietekmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti