Mediji: Krievija «Štorm Z» vienības izmanto kā soda bataljonus

Krievijas armija tā dēvētās "Štorm Z" vienības, kas Ukrainā iesaistītas kaujās frontes vissarežģītākajos sektoros, izmanto kā soda bataljonus, liecina aģentūras "Reuters" veiktais pētījums.

Tikai "lielgabalu gaļa"

"Štorm Z" vienības pārsvarā tiek veidotas no bijušajiem ieslodzītajiem, taču uz tām tiek sūtītas arī militārpersonas, kas pieķertas, lietojot alkoholu vai narkotikas, vai arī atsakās pildīt pavēles.

"Ja komandieri pieķer kādu, kas ož pēc alkohola, tas nekavējoties tiek nosūtīts uz "Štorm"," žurnālistiem stāstījis kāds krievu karavīrs.

Saskaņā ar "Reuters" datiem katrā no šīm vienībām ir 100 līdz 150 cilvēku, taču ziņu par to, cik šādu vienību ir, pagaidām nav.

Šīm daļām, kas tieši pakļautas Krievijas Aizsardzības ministrijai, parasti ir vislielākie zaudējumi. Viens no žurnālistu sarunu biedriem, kurš devies karot no cietuma, pastāstījis, ka 2023. gada jūnija kaujās pie Bahmutas no viņa vienības, kas skaitās 237. pulka sastāvā, ierindā palikuši tikai 15 vīri, bet pārējie 120 krituši vai ievainoti.

"Trieciennieki ir tikai gaļa," atzinis kāds virsnieks, kas pretēji komandiera pavēlei vairākiem "Štorm" karavīriem sniedzis medicīnisko palīdzību.

Sarunā ar aģentūru viņš izteicies, ka nezina, kāpēc komandieris pavēlējis pamest ievainotos, taču, viņaprāt, tas liecina, ka "Štorm" kaujinieku vērtība pavēlniecības acīs ir zemāka nekā regulārās armijas vienību karavīru vērtība.

Arī pētnieciskās žurnālistikas organizācija "Conflict Intelligence Team" norāda, ka Krievijas Aizsardzības ministrija "Štorm Z" vienības izmanto kā lielgabalu gaļu, sūtot tās uz bīstamākajiem frontes sektoriem.

Velk paralēles ar Staļina laikiem

"Reuters" šīs vienības pielīdzina Otrā pasaules kara laikā PSRS izmantotajiem soda bataljoniem, kas tika izveidoti, pamatojoties uz komunistu diktatora Josifa Staļina bēdīgi slavenās pavēles Nr. 227, kas plašāk pazīstama kā pavēle "Ne soli atpakaļ!".

Ar šo pavēli tika izveidoti ne tikai soda bataljoni, bet arī sprostvienības, kas šāva mugurā tiem, kuri nedevās uzbrukumā vai mēģināja atkāpties.

Sākotnēji karadarbībai Ukrainā ieslodzītos Krievijas cietumos vervēja vienīgi algotņu banda "Vagner".

2022. gada rudenī kļuva zināms, ka arī Krievijas Aizsardzības ministrija sākusi vervēt ieslodzītos.

2023. gada februārī "Vagner" vadonis Jevgeņijs Prigožins paziņoja, ka pārtraucis ieslodzīto vervēšanu, un mediji ziņoja, ka tas esot saistīts ar Aizsardzības ministrijas lēmumu par vienību "Štorm Z" izveidi.

Piesaista brīvprātīgos no ārzemēm

Savukārt ASV domnīca "Kara izpētes institūts" raksta, ka Krievijas karaspēks nespēj piesaistīt pietiekami daudz jaunu karotāju, kas spētu aizstāt kaujās zaudētos karavīrus, tāpēc tiekot izvērsti mēģinājumi savervēt brīvprātīgos no ārvalstīm.

Ārzemniekus cenšas piesaistīt galvenokārt elitārajām gaisa desanta vienībām, kuru sastāvā jau karojot brīvprātīgie no Nepālas un Kubas.

Frontē bez būtiskām pārmaiņām

Frontē pašlaik būtiskas izmaiņas nav notikušas. Ukrainas bruņotie spēki turpina pretuzbrukumu operācijas pie Bahmutas Doneckas apgabalā un arī Zaporižjas apgabala rietumos. Trešdienas, 4. oktobra, rītā nav ziņu par Krievijas dronu vai raķešu uzbrukumiem Ukrainā, bet agresorvalsts Krievijas Belgorodas apgabala vadība apgalvo, ka aizvadītajā naktī virs Belgorodas pilsētas esot notriekti vairāki droni, taču netika minēts to skaits. Vietējie iedzīvotāji sociālajos tīklos ziņoja par šāvienu un sprādzienu skaņām.

Arī Brjanskas apgabala gubernators ir apstiprinājis, ka šorīt netālu no Brjanskas pilsētas ir notriekts bezpilota lidaparāts.

Savukārt Krievijas Aizsardzības ministrija otrdienas vakarā paziņoja, ka okupētās Krimas pussalas piekrastē esot iznīcināta pretkuģu raķete "Neptun", kādas ir Ukrainas bruņojumā. Bet Sevastopoles pilsētas okupācijas vadība ziņoja par notriektu dronu, kura atlūzas esot nokritušas uz dzīvojamās ēkas jumta, dažiem dzīvokļiem ir izsisti logi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti