Panorāma

Zelenskis informējis ASV par nodomu atlaist Zalužniju

Panorāma

Panorāma

Ukraiņu brīvprātīgie: Jebkurš savā virtuvē var ražot frontei

Ukraiņu brīvprātīgie: Jebkurš savā virtuvē var ražot frontei

Nopirkt internetā detaļas, pašam savā virtuvē uzbūvēt dronu un atdot to frontei, lai cīnītos pret Krieviju. Tā tagad rīkojas daudzi ukraiņi, kuri kā brīvprātīgie cenšas piegādāt savai armijai vajadzīgās lietas lielākos vai mazākos apmēros paši par savu naudu vai par ziedojumiem. Darbošanās notiek privātos dzīvokļos vai kādās pielāgotās palīgtelpās, un vienā tādā vietā paviesojās arī Latvijas Televīzija. 

Ražotne gatavo produkciju frontei, bet LTV nedrīkst nosaukt, kur tas notiek, tas jāpatur slepenībā drošības apsvērumu dēļ. Ražotnē viss ir iekārtots tā, lai to nevarētu identificēt. Ražošanu pakārto atkarībā no pieprasījuma, kas pienāk no frontes līnijas.

"Piemēram, šis viss ir izdrukāts. To visu brīvprātīgie bez maksas maketē un izgatavo uz mūsu printeriem," pastāstīja organizācijas "Druk armija" pārstāvis Dmitro. "Iekārtas mēs iepērkam gan paši par savu naudu, gan arī daudzi ir no ziedojumiem, arī pateicoties kopienām Eiropā, ASV un citur pasaulē. Mēs visi esam viens kopīgs organisms, kas strādā uz uzvaru. Tieši šeit mums darbojas kādi 3-7-12 cilvēki, kā kuru reizi.

Katra šāda vienība ir atsevišķi, jo decentralizācija pati par sevi ir veids, kā nodrošināt slepenību."

Todien te strādā brīvprātīgie students Serhijs un viņa kolēģis Vladislavs – abi ir tā sauktie Ukrainas iekšējie bēgļi, kam okupācijas dēļ nācies pamest mājas un pārcelties uz šo Ukrainas apgabalu. Vladislavs nesen pārcietis insultu, paralēli gan ārstējas, gan strādā. Ražotnē top apvalki dronu lādiņiem. 

"Ir lādiņi, kas tiek piestiprināti horizontāli, tādi ir mazākiem droniem, un ir lielajiem droniem," ar ražojumiem iepazīstināja brīvprātīgais Vladislavs. "Kad to pielādē, tas sver 4 kilogramus. Tos uzkabina pa 4 vai 6 gabaliem, un tie tiek izvietoti vertikāli."

Top dronu platformas, kas ir pieprasītas dažāda augstuma, lai, piezemējoties vai paceļoties uz lauka Ukrainas stepēs, drons neieķertos garā zālē vai dziļā sniegā. Top arī spektra analizators, ar ko dažādus ienaidnieka lidaparātus varēs pamanīt līdz trīs kilometru attālumā. To izgatavo gan no izdrukātām detaļām, gan no lielveikalā nopirktām. 

Te ražo arī dažādus granātu un mīnu maketus, lai palīdzētu gan atmīnētājiem, gan militāristiem, gan civiliedzīvotājiem tos pazīt.

"Te ir slazda makets. Tādus slazdus ir aizliegts lietot, bet Krievija tādus izmanto pret mūsu karavīriem frontes līnijā," dažādus ražojumus izrādīja Dmitro. "Šī ierīce ir aizliegta. Darbības princips  ir tāds, ka pēc tam, kad to nomet, nolec vāciņš  un tā nostājas. Tā pildīta ar šķembām un var uzsprāgt pat tad, ja tai tikai pietuvojas."

Brīvprātīgais Serhijs stāsta, ka visas vajadzīgās prasmes – gan ražošanu, gan piegāžu loģistiku – šeit apguvis divos mēnešos.

"Es stingri nolēmu iesaistīties šajā komandā, lai tādā veidā paātrinātu mūsu uzvaru, lai nesēdētu malā un negaidītu," uzsvēra Serhijs. "Vajag kaut ko darīt. Tas man bija galvenais. Tādēļ, ka ar ticību uzvarai ir par maz – ir vajadzīgs reāls darbs. Tas, ka manas studijas ir saistītas ar  kaut ko pavisam citu, nenozīmē, ka es nevaru nodarboties ar šo. Pie mums te strādā ļoti dažādi cilvēki. Es, piemēram, zinu frizierus. Arī frizieri strādā frontei un izgatavo visas šīs lietas."

Savukārt brīvprātīgais Vladislavs uzsver, ka

arī mājās no detaļām uztaisīt dronu.

"Pēc tam ir dienesti, kas to pārbauda. Jo mēdz būt gan brāķis, gan cilvēciskas kļūdas, kad esi kaut ko pievienojis ne tur, kur vajag," teica Vladislavs. "Kad drons ir pārbaudīts, tas jau nonāk frontē. Mūsu komandai nākamais projekts būs dronu ražošana. Esam jau nogājuši diezgan garu ceļu. Mūsu drons ir jau pēc NATO standarta sertificēts. Mēs ļoti meklējam investorus, lai paplašinātu ražošanu, tā ka šai ziņā ļoti vajadzīga palīdzība."

Esošo ražojumu noliktava ātri tukšojas, pildot frontes vajadzības, un patlaban ražotnē bažījas, vai pietiks izejmateriāla – plastmasas, ko vajag vismaz piecas tonnas mēnesī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti