Antidopinga eksperts Berķis: Iespējams, iepriekš nebija iespējams atklāt aizliegto vielu Radevičas analīzēs

Inetas Radevičas pozitīvie dopinga analīžu rezultāti ir lielākais trieciens pēdējo gadu laikā Latvijas vieglatlētikai. Londonas olimpiskajās spēlēs Ineta tāllēkšanā izcīnīja ceturto vietu, un tieši tur ņemtajās analīzēs atrasta aizliegtā viela anaboliskā steroīda oksandrolons. Tas atklāts sešus gadus pēc veiktajām analīzēm.

Tieši šī iemesla dēļ Radeviča otrdien atkāpās no Latvijas Vieglatlētikas savienības prezidentes amata.

Eiropas Vieglatlētikas asociācijas antidopinga delegāts Gatis Berķis telefonsarunā LTV norādīja: “Sākotnēji šo vielu, es domāju, neatklāja un tagad atklāja, jo tās vielas koncentrācijas līmenis ir neliels. Tāpēc ar jaunākajām metodēm to ir iespējams atklāt, bet pirms vairākiem gadiem to vienkārši nebija iespējams atklāt.”

Latvijas Olimpiskās vienības galvenā ārste Līga Cīrule pastāstīja, ka tolaik Radeviča ļoti reti tika uz Latviju – bija nometnes gan Krievijā, gan Amerikā. “Droši vien, ka viņa lietoja uztura bagātinātājus, kurus mēs tieši nezinājām, kādus viņa lieto. Un kurus viņai rekomendēja droši vien krievu treneri un ārsti.”

Ierasti Starptautiskā Vieglatlētikas savienība par anabolisko steroīdu lietošanu piešķir četru gadu diskvalifikāciju. Ja to nāksies izciest, atgriezties vadošajos amatos nebūs vienkārši.

“Viss ir atkarīgs, kādi būs lēmumi, vai būs diskvalifikācija, kāda tā būs, uz kādu termiņu – to tikai laiks parādīs. Tas būtībā ir iespējams. Cerams, ka pasaulē nāks trešais bērns, viss nomierināsies apkārt,” pauda Latvijas Vieglatlētikas savienības valdes priekšsēdētājs Valdis Smočs.

Vieglatlētikas savienības statūtos nav norādīts, kad jāievēl nākamais prezidents. Organizācija vēl nesteigsies ar lēmumiem – vēlēšanas var notiks arī nākamajā kongresā nākamā gada martā, bet par to jālemj savienības valdei.

KONTEKSTS:

Par Radevičas analīzēs atrasto dopingu ziņoja Starptautiskās Vieglatlētikas federācijas Vieglatlētikas integritātes vienība. Sporta ārsts Mārtiņš Pulveris Latvijas Radio iepriekš pastāstīja, ka anaboliskais steroīds organismā nevar nokļūt nejauši. Viņaprāt, fakts, ka pēc tik ilga laika ir atvērtas proves, ir pilnībā atbilstoša prakse.

Radevičai pagaidām spēkā ir pagaidu diskvalifikācija, bet par oficiālu diskvalifikāciju jau lems Starptautiskā Olimpiskā komiteja un Starptautiskā Vieglatlētikas federācija. Radeviča Londonas olimpiskajās spēlēs izcīnīja ceturto vietu, par centimetru atpaliekot no bronzas medaļas. Tā paša gada beigās viņa beidza savu profesionālo karjeru. Kopš 2017. gada marta Radeviča bija LVS prezidente.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vieglatlētika
Sports
Jaunākie
Interesanti