Olimpisko spēļu programma mainās, atsakoties no laikietilpīgiem sporta veidiem

Dzejnieka Raiņa vārdi „pastāvēs, kas pārvērtīsies” daudzās dzīves jomās ir nemainīgi aktuāli gadu desmitiem. Šo domugraudu varam attiecināt arī uz vienu no lielākajiem pasākumiem pasaulē – olimpiskajām spēlēm. Pasaulē lielāko sporta sacensību programma ik pa brīdim mainās, to papildinot jauniem sporta veidiem. Starptautiskās Olimpiskā komiteja izziņojusi 2024. gada Parīzes olimpisko spēļu programmu, kuru atkal skārušas izmaiņas.

Kamēr pasaule joprojām gaida pārcelto Tokijas olimpisko spēļu norisi, Starptautiskā Olimpiskā komiteja jeb SOK jau izziņojusi 2024. gada Parīzes olimpisko spēļu programmu, kurā notikušas atsevišķas izmaiņas. Pamanāmākās no tām – programmā iekļauti tādi sporta veidi kā “brakedance”, kāpšana, sērfošana un skeitbords.  Pēdējie trīs jau atrodami Tokijas olimpisko spēļu programmā.

Mainās olimpisko spēļu programma
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Šo sporta veidu nonākšana olimpiskajās spēlēs ir rezultāts programmai „Olympic Agenda 2020”, kuru pēc nonākšanas amatā ieviesa SOK prezidents Tomass Bahs. Šīs programmas viens no mērķiem bija piesaistīt gados jaunāku auditoriju, olimpiskajās spēlēs iekļaujot jauniešu vidū populārus sporta veidus. Ilggadējais Latvijas Olimpiskās komisijas prezidents Aldons Vrubļevskis uzskata, ka olimpiskajām spēlēm jāiet līdzi laikam un, viņaprāt, jaunie sporta veidi patiesībā ir gana interesanti.

Olimpiskās spēles jau sen nav tikai sporta sacensības – tas ir milzīgs, komerciāls pasākums, kura izmaksas rīkotājiem mērāmas vairākos miljardos.

Televīzijas kanāli visā pasaulē maksā miljonus, lai iegūtu olimpisko spēļu raidtiesības, bet šie  līdzekļus jāatpelna, piesaistot pēc iespējas lielāku auditoriju un reklāmdevējus. Pakļaujoties komerciālajām interesēm, vietu olimpiskajās spēlēs arvien grūtāk kļūst saglabāt laikietilpīgiem sporta veidiem. Par vienu no upuriem kļuvusi 50 kilometru soļošana, kurā Latvijai ir ļoti senas un panākumiem bagātas tradīcijas, bet Parīzē to neredzēsim. Šajā disciplīnā uzvarētāja noskaidrošana prasa apmēram četras stundas. 2000. gada Sidnejas olimpisko spēļu vicečempions 50 kilometru soļošanā Aigars Fadejevs sarunā ar Latvijas Radio pauda sarūgtinājumu par šādu notikumu attīstību. Viņš prognozēja, ka drīz vairs arī maratonu neredzēsim olimpisko spēļu programmā – to var aizstāt ar pusmaratonu

Parīzē samazināsies dalībnieku skaits boksa sacensībās.

Tāpat pilnīgi droši par savu vietu nevar būt svarcēlāji, jo šis sporta veids saskāries ar daudziem dopinga skandāliem. Izmaiņas skārušas vēl citus sporta veidus. Savukārt no jauna iekļauto sporta veidu pārstāvji ir priecīgi par iespēju izrādīt savu disciplīnu tik liela mēroga pasākumā. Latvijas Alpīnistu savienības prezidents Normunds Reinbergs uzsver, ka par kāpšanu olimpisko spēļu dēļ uzzinās daudz vairāk cilvēku un Latvijai šajā sportā ir gana konkurētspējīgi pārstāvji.

Raugoties vēl tālāk nākotnē, 2028. gadā olimpiskās spēles plānotas ASV lielpilsētā Losandželosā, līdz ar to prognozējama arvien jaunu urbāno un ekstrēmo sporta veidu iekļaušana sacensību programmā. SOK redzējums par olimpiskajām spēlēm nākotnē paredz, ka tajās sacentīsies nedaudz mazāk sportistu nekā līdz šim, tiks ievērota abu dzimumu dalībnieku kvotu vienlīdzība un samazināsies spēļu izmaksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt