Olimpiskā komiteja un vietējie rīkotāji publiski konfliktē par Tokijas spēļu pārcelšanas finansēm

Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) un Tokijas olimpisko spēļu vietējo rīkotāju domstarpības par iespaidīgajiem tēriņiem, lai pasākumu pārceltu uz 2021.gadu, otrdien kļuva publiski konfliktējošas, rosinot SOK izmainīt savā mājaslapā publicēto informāciju.

Koronavīrusa pandēmijas dēļ Tokijas spēles pārcēla gadu vēlāk, bet organizatoriskās izmaksas izmaiņu nodrošināšanai pēc dažādiem aprēķiniem būs 2-6 miljardi ASV dolāru (1,8-5,5 miljardi eiro). Oficiālas tāmes nav, bet Tokijas spēļu rīcības komitejas galvenā izpildamatpersona Tosiro Muto gaidāmās izmaksas raksturoja kā milzīgas, vēstīja aģentūra AP.

Rīcības komiteja aicināja izņemt no SOK mājaslapas informāciju, kurā Japānas premjeram Sindzo Abem piedēvēts apgalvojums, ka Japāna varētu uzņemties lielāko daļu spēļu pārcelšanas izmaksu, žurnālistiem pastāstīja Tokijas spēļu pārstāvis Masa Takaja. "Nav pieņemams šādi citēt premjerministru," teica Takaja.

SOK mājaslapā sākotnēji Abem piedēvēja apgalvojumu, ka Japāna turpinās segt izmaksas, kā tas būtu noticis pēc līguma par spēļu rīkošanu 2020.gadā, bet SOK uzņemtos atbildību par savu izdevumu daļu. Pēc Tokijas iebildumiem rediģētajā informācijā vairs nav atsauce uz Abi un Japānas finanšu pienākumiem. 

"Japānas valdība vēlreiz apliecina, ka ir gatava pilnīgi izpildīt savus pienākumus veiksmīgai spēļu sarīkošanai," vēsta SOK mājaslapā izmainītais ieraksts. 

Arī SOK prezidents Tomass Bahs iepriekš aprīlī intervijā Vācijas avīzei "Die Welt" teica, ka Japāna tupinās segt izmaksas atbilstoši līgumam par spēļu sarīkošanu. Turpretim Abes pārstāvis Josihide Suga otrdien uzsvēra, ka vienošanās neparedz segt nekādas papildu izmaksas, ko izraisa spēļu pārcelšana. 

Japānā gan rēķinās, ka tai būs jāuzņemas lielākā daļa papildu izdevumu neatkarīgi no strīdu iznākuma. 2013.gadā parakstītais Tokijas olimpisko spēļu rīkošanas līgums paredz, ka, ja vien nav norādīts savādāk, visi pilsētas, nacionālās olimpiskās komitejas un rīcības komitejas izdevumi ir uz to rēķina.

Sadarbību ar Tokijas spēļu organizatoriem pārraugošais SOK loceklis Džons Koutss aizvadītajā nedēļā preses konferencē Japānā teica, ka SOK izdevumi olimpiādes pārcelšanas dēļ sasniegs vairākus simtus miljonu dolāru. Turklāt SOK finanses saņems nacionālās olimpiskās komitejas un starptautiskās sporta veidu federācijas, nevis Tokijas spēļu organizatori, paskaidroja Koutss.

Tokijas spēļu pārstāvis Masa Takaja arī uzsvēra, ka organizatori neizskata alternatīvas iespējas pasākuma rīkošanai vēl kādā citā laikā. Daži zinātnieki pauda šaubas, vai 15 mēneši līdz plānotajai spēļu norisei ir pietiekams laiks, lai savaldītu koronavīrusa pandēmiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Olimpiskā kustība
Sports
Jaunākie
Interesanti