Sporta ziņas

Pasaules čempionāts hokejā. Latvija 4:3 Austrija

Sporta ziņas

CEV U22 Eiropas čempionāta kvalifikācija Latvija - Serbija

Kas jāmaina Latvijas sportā? - Energoresursu cenas apdraud ledus haļļu darbību

Energoresursu cenu kāpums apdraud ledus halles, treniņu izmaksas var pārsniegt maksātspēju

Teju ikviens mūsdienās sastopas ar energoresursu cenu kāpumu, kas atstāj iespaidu arī uz sporta pasauli. Vienas no lielākajām cietējām sportā būs ledus halles, jo iespaidīgi pieaugušās cenas ievērojami apdraud to darbību.

Ledus halles, kas tikai nesen atguvās no pandēmijas radītajām sekām, saskaras ar jaunām problēmām - energoresursu cenu kāpumu.

"Kurbads" ledus halles īpašnieks Andis Pikāns paskaidroja, ka hallei nepieciešama gāze un elektrība.

"Salīdzinot ar 2020. gadu gāze sadārdzinājusies 14 reizes un elektrība - 4,5 reizes," milzīgās cenu izmaiņas atklāja Pikāns.

Tikmēr Ērika Miļuna vadītajā "Volvo" ledus hallē elektrības izdevumi pieauguši par 40%. Halles vadītājs Miļuns atzina, ka nepieciešams paaugstināt ledus īres maksu, taču tas nebūtu samērojams ar klientu rocību.

"Lai mēs būtu pa nullēm, cena būtu 350 [eiro stundā]. Ar 400 mēs būtu mazos plusos," viņš teica. Miļuns arī norādīja, ka, ja 400 izdala uz 20 cilvēkiem, tad sanāk 20 eiro stundā. Lai trenētos četras reizes nedēļā, tas būtu 80 eiro, nerēķinot spēļu izdevumus. Halles vadītājs arī piebilda, ka vēl jārēķina spēļu, ceļa, trenera, inventāra un citiem izdevumiem.

Pikāns paskaidroja, ka nepieciešams palielināt cenas par aptuveni 100 eiro stundā.

Līdz 30. aprīlim hallēm tika piemērotas atlaides neparedzēta energoresursu cenas pieauguma dēļ. Taču pašlaik tās vairs nav spēkā. Pikāns pauda, ka halles virs ūdens varētu noturēties, ja līdzīgs atbalsts būtu arī turpmāk un ja valsts izsludinātu slidošanas pasākumu iepirkumu.

Tikmēr Miļuns uzskata, ka haļļu cenu kāpums varētu atstāt negatīvu iespaidu uz Latvijas hokeja attīstību.

"Vecāki nevarēs samaksāt, sāks mazāk nākt, jo nevarēs atļauties. Citi vienkārši atteiksies no šiem pakalpojumiem," teica Miļuns.

Saskaņā ar Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumu tika noteikts elektroenerģijas sistēmas pakalpojumu maksas 50% samazinājums no 2022. gada 1. janvāra līdz 2022. gada 30. aprīlim. Elektroenerģijas galalietotājiem piemēro obligātā iepirkuma un jaudas komponentes maksas samazinājumu, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli, pilnā apmērā. No 2022.gada 1.janvāra noteikts obligātās iepirkumu komponentes samazinājums par 57%. Samazinājumi attiecas arī uz visu ledus haļļu apsaimniekotājiem, taču nav skaidrs par šo atbalsta pasākumu piemērošanu ilgtermiņā.

Pikāns uzskata, ka, turpinot līdz šim praktizētos atbalsta pasākumus, kā arī izsludinot valsts finansētus iepirkumus bērnu slidošanas apmācībai, halles varētu noturēties virs ūdens.

Latvijas Ledus haļļu asociācijas vadītājs Miļuns norādīja, ka jau pandēmija iecirta robu bērnu hokeja masveidībā. Ja strauji nāksies celt ledus cenas, sekas bērnu un jauniešu hokejam var būt neparedzamas.  

Ozolnieku ledus halle pagaidām vienīgā ir paziņojusi par iespējamu darbības pārtraukšanu. Taču tas varētu būt saistīts ar domstarpībām ar Valsts ieņēmumu dienestu. Tomēr lielākais ledus haļļu ienaidnieks pašlaik ir neziņa, kādas vēl svārstības var piemeklēt energoresursu tirgu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt