Pie lielā brāļa Zviedrijā: latvieši stabili spīd Eiropas spēcīgākajā hokeja līgā

Zviedrijas hokejs Latvijai patiesībā ir kā lielais brālis. Bērnu un jaunatnes komandas par savu galamērķi turnīriem agrāk izvēlējās tieši pārjūras kaimiņus – busu iedzen prāmī, bērniem skraidīšana pa klāju, un mazāk nekā pēc diennakts esi Zviedrijā. Ja vien aizbraukšana un palikšana tur uz ilgāku laiku būtu tik vienkārša...

ĪSUMĀ:

  • Spēlēšana Zviedrijā pati par sevi nav sinonīms augstvērtīgam hokejam - valstī ir astoņas dažāda līmeņa līgas.
  • Zviedrijas hokejā apgūtas prasmes var pavērt gludāku ceļu uz NHL.
  • Stabilitāte ir Zviedrijas hokeja fundamentāla vērtība.
  • Uzbrucējs Rodrigo Ābols ierindojas starp vislabākajiem snaiperiem Zviedrijas spēcīgākajā līgā.
  • Kristiāns Rubīns statistikā spilgti izceļas aizsargu konkurencē.
  • Rūgtāks leģionāra maizes rieciens atvēlēts Mārtiņam Dzierkalam.
  • Vairāki latvieši tiecas pēc panākumiem otrajā spēcīgākajā Zviedrijas līgā.

Tādu ceļu izvēlējās apmēram 200 jauno spēlētāju kovida sezonā, kad Latvijā nodarbošanās ar sportu iekštelpās bija aizliegta. Kā izdevīgāko ceļu hokeja nepārtrauktībai lērums spēlētāju izvēlējās valsti, no kuras ir lielākais eiropieši īpatsvars Nacionālajā hokeja līgā (NHL). "Es spēlēju Zviedrijā" skan skaisti, taču svarīgi apzināties, ka tas ir plašs jēdziens. Tāpat kā dziedātājs, – viens ir muzicējis tikai zaļumballēs, bet cits spēj piepildīt Mežaparka lielo estrādi.

Zviedrijā ir astoņas līgas pieaugušajiem, sākot ar augstāko SHL un noslēdzot ar "Division 6". Jauniešu grupās sadalījums nav tik bagātīgs, bet no U20 līdz U16 vecuma grupām katrā ir četras divīzijas. Tomēr vien retajam izdodas tikt līdz augstākajai līgai un tur noturēties uz ilgāku laiku. Pirms 27 gadiem avīzē "Sports" žurnālisti Zviedrijas čempionātu nodēvēja par otro spēcīgāko pasaulē. No hokeja kartes pazūdot Kaktu (jeb Kontinentālajai) hokeja līgai (KHL), Zviedrija saglabājusi otro pozīciju. Aiz NHL varētu likt Ziemeļamerikas fārmklubu līgu AHL, bet tā vairāk ir kā cerība pakāpienam augstāk.

Toties Zviedrija ir pamatīga jauno talantu kalve.

Pēdējos desmit gados ik vasaru NHL klubi draftā izvēlas ne mazāk kā 20 zviedru, pirms trim gadiem pat 32 spēlētājus. Hokeja prasmes zviedru jaunieši apguvuši mājās, kur pieejama plaša izvēles programma dažādos klubos. Gadā katru dienu nāktos doties uz citu halli, lai paspētu visām izslidot cauri. Zviedrijā ir 365 slēgtās halles un 34 atklātie laukumi – tas pēc Starptautiskās Hokeja federācijas datiem, bet ziemā brīvdabas haļļu skaits nepārprotami pieaug.

Stabilitāte zviedru pamatkapitāls

Skaidrs pamats zem kājām veicina drošības sajūtu un stabilitāti par šodienas darbiem, kā arī nākotnes iecerēm. Zviedrijas un Šveices hokeja līgas ilglaicīgi izcēlušās ar lielu stabilitāti, aizrunājot spēlētājus nākamajai sezonai, kamēr pašreizējā ir tikai ievada daļā. Tas klubiem liek strādāt vēl cītīgāk, lai noķertu lielo lomu un nepazaudētu jau esošās vērtības. Kā minimums, līdz 2026. gadam Engelholmas "Rogle" vērtība būs Rodrigo Ābols. Līdz decembra izlašu pārtraukumam 25 spēlēs uzbrucējs guva 12 vārtus, kas viņu ierindo dalītajā trešajā vietā labāko snaiperu postenī visā līgā.

Ābols savu sesto sezonu Zviedrijas hokeja līgā aizvada tieši "Rogle" sastāvā, kamēr visas iepriekšējās uzbrucējs bija "Orebro" vienības pārstāvis, pēdējās divās pildot arī kapteiņa pienākumus. Pērngad Engelholma izrādīja interesi par Ābola piesaisti sezonas laikā, pat esot bijusi gatava maksāt izpirkuma naudu, taču latvietis negribēja uzmest toreizējo komandu un sacījās sezonas laikā vēl nevilkt "Rogle" vienības kreklu. Pirms līguma akceptēšanas ar zaļganbaltajiem Ābols pats mudinājis "Orebro" izteikt piedāvājumu attiecību pagarināšanai. Klubam intereses nebija, tāpēc lēmums pievienoties "Rogle" bija tikai loģisks.

27 gadus vecajam Ābolam pirms decembra vidus ir labākais vidēji gūto vārtu procents salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem. Pēc 25 mačiem tas ir 0,48%, sezonas laikā aizsniedzoties pat līdz 0,55%, kas ir elites līmeņa spēlētāja rādītājs. Tas nebūt nav viss –

starp spēlētājiem, kas ir aizvadījuši vismaz 20 spēļu sezonā, Ābols atrodas visas līgas topa galvgalī ar labāko metienu realizāciju (23,08%).

Vidēji mačā centra uzbrucējs izpilda mazliet vairāk nekā divus metienus. Rodrigo komandā ir līderis arī iemetienu pozīcijā, uzvarot vairāk nekā pusē (57,48%) ripas iemešanu pilnajā punktā. Nepārportami "Rogle" kapteiņa asistents ir pirmais centrs Latvijā un viens no līderiem Eiropas labākajā hokeja līgā. Taču zaļganbaltie šobrīd ieņem vietu to divu komandu pulkā, kas neatrodas izslēgšanas zonā un nav kritušas tik zemu, lai atrastos uz pārspēļu robežas.

Kristiāns Rubīns komandā iemanto uzticību

Ar punktu ražu un situāciju turnīra tabulā veiksmīgāk sokas Kristiāna Rubīna pārstāvētajai Ērnšeldsvīkas "MoDo", kas pēc 25 mačiem atrodas devītajā pozīcijā un kvalificētos izslēgšanas mačiem. Tiesa gan, līdz tam vēl jāpagaida.

Trīs spēles NHL kluba Toronto "Maple Leafs" sastāvā aizvadījušais Rubīns ar trim vārtu guvumiem ir labākais snaiperis komandā starp aizsargiem. Viņš arī ir visvairāk metienus izpildījušais aizsargs (55), kas dod trešo vietu starp visiem spēlētājiem komandā. Jau esam pamanījuši, ka aizsargam patīk mest pa vārtiem un to viņš pieprot ļoti labi. Ilgāku laiku Rubīns spīdēja pirmajā aizsargu pārī ar komandas kapteini Davidu Rundbladu, bet pēdējos mačos iespēlēts trešajā virknējumā ar 24 gadus veco Augustu Bergu. Ik mačā latvietim ir viens no lielākajiem spēles laikiem komandā, jo treneri viņam daudz uztic spēlēt mazākumā. Tomēr pēc veiksmīgas sezonas 26 gadus vecā aizsarga skatiens noteikti būs vērsts otrpus okeānam, lai atkal mēģinātu iekarot vietu NHL.

Pēdējos septiņus SHL dueļus pēc kārtas izlaidis uzbrucējs Mārtiņš Dzierkals  18 spēlēs uzbrucējs guvis tikai vienus vārtus un trenera uzticību nav iemantojis.

Tiesa gan, apstākļi viesspēlētājiem Šellefteo AIK komandas rindās nav tie pateicīgākie. Dzierkals kopā ar kanādieti Dilanu Sikuru ir vienīgie leģionāri, kuriem nav atvēlētā līdera loma. Klavieres šajā komandā spēlē vietējie zviedru hokejisti. Šķietami tāda arī ir komandas galvenā trenera Roberta Olsona loģika – leģionāri pilda uzdevumus aizsardzībā, kamēr zviedri risina mīklas uzbrukumā. Dzierkala vidējais spēles laiks ir 13 minūtes, galvenokārt ar uzticību tikai un vienīgi mazākumā. AIK komanda ar 43 punktiem ieņem augsto ceturto vietu turnīra tabulā.

Vairāki latvieši uz pakāpiena vienu līmeni zemāk 

Zviedrijas otrajā līgā "HockeyAllsvenskan" piedalās pieci latviešu hokejisti. Rezultatīvākais starp tautiešiem un dalīti labākais komandā ar 20 punktiem 23 spēlēs ir Miks Indrašis. Viņa un arī Kārļa Čukstes pārstāvētā "Brynäs" IF ir līgas līdere. Kluba mērķis pēc vienas sezonas pavadīšanas līmeni zemākā turnīrā ir atgriezties SHL. Otra rezultatīvākā spēlētāja godu Nibro "Vikings" komandā nes Rihards Marenis, kuram 18 punkti 22 mačos. Turnīrā spēlē arī Filips Buncis, Georgs Golovkovs, un ar četriem mačiem atzīmējies 16 gadus vecais latviešu uzbrucējs Bruno Osmanis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti