Latvijas basketbolisti uzvar Grieķijā, pirmo reizi spēlēs Pasaules kausa finālturnīrā

Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība piektdien izbraukumā Krētā ar 80:60 pārliecinoši uzvarēja mājinieci Grieķiju un Pasaules kausa kvalifikācijas grupā nodrošināja dalību finālturnīrā, liecina rīkotāju informācija. Nekad iepriekš Pasaules kausa finālturnīrā Latvijas izlase nav spēlējusi.

(papildināts pēc Latvijai labvēlīga rezultāta Turcijā)
Vietu finālturnīrā trīs spēles pirms kvalifikācijas noslēguma Latvijai papildus pašu uzvarai garantēja Beļģijas zaudējums 52:86 vēlāk piektdien viesos Turcijā.

Komandai gūstot grupā sesto uzvaru septiņās spēlēs, ar 19 punktiem Latvijas izlasē izcēlās Jānis Strēlnieks, savukārt Jāņa Timmas rēķinā bija 17 punkti. Mājiniekiem rezultatīvākie bija pa 11 punktiem guvušie Niks Gkiks un Kosts Gontiks.

Droša aizsardzība palīdzēja Latvijas izlasei trijās minūtēs izvirzīties vadībā 7:0. Grieķiem ātrums uzbrukumā ļāva atgūties, tomēr personiskajām piezīmēm bagātā cīņā mājinieki arvien bija iedzinējos un pirmajā pārtraukumā latvieši devās ar trīs punktu pārsvaru (16:13). Grieķijas basketbolisti arvien uzbruka ar ļoti zemu metienu precizitāti un divas minūtes otrās ceturtdaļas sākumā palika tukšā. Arvien radot spiedienu pretinieku uzbrukumam, Latvijas izlase puslaiku noslēdza ar Jāņa Strēlnieka perfektu trīspunktnieku, kas komandai deva astoņu punktu pārsvaru (36:28).

Pēc pārtraukuma grieķu izredzes turpināja drupināt Latvijas basketbolistu tālmetieni un pēc Jāņa Timmas trejača rezultāta starpība četrarpus minūtes pirms pēdējā pārtraukuma sasniedza jau 18 punktus (56:38). Grieķiem aizsardzībā nereti nespējot izsekot līdzi pretinieku saspēlei, mājinieki pieļāva daudz neprecizitāšu, kas viņiem neatstāja daudz izredžu mainīt spēles ritējumu sev par labu. Pēdējā ceturkšņa sākumā panākot +22 (67:45), Latvijas izlase droši aizvadīja maču līdz uzvarai.

Latvijas izlase uz Grieķijā devās retinātā sastāvā jo traumas dēļ nevar spēlēt Rodions Kurucs, vēdera vīruss liedza komandā iekļauties Anžejam Pasečņikam, bet Artūrs Žagars nevarēja pievienoties pozitīva Covid-19 testa dēļ. Ceļš uz izlasi bija slēgts Eirolīgas klubu basketbolistiem Rolandam Šmitam un Artūram Kurucam, kā arī Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) spēlētājiem Kristapam Porziņģim un Dāvim Bertānam.

Latvija ar sešām uzvarām septiņās spēlēs ir kvalifikācijas grupas līdere un nākamo spēli aizvadīs pirmdien "Arēnā Rīga" pret Lielbritāniju. Pēdējās divas spēles sešu komandu grupā latviešiem būs februārī viesos pret Turciju un mājās pret grieķiem.

Uz 2023. gada Pasaules kausa finālturnīru dosies grupas trīs spēcīgākās komandas.

Finālturnīrs no 25.augusta līdz 10. septembrim notiks Filipīnās, Japānā un Indonēzijā, piedaloties 32 valstsvienībām.