Eirolīgas tiesnesis Ingus Baumanis: Basketbolā nonācu kā students, lai piepelnītos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ingus Baumanis jau 14 gadus ir starptautiskās kategorijas tiesnesis basketbolā, turpinot darba gaitas arī kā veiksmīgs un novērtēts projektu direktors būvniecībā. Sarunā Latvijas Radio viņš pastāstīja, ka arvien sekmīgi apvieno abas nozares, bet basketbolā savulaik nonācis studenta gados, lai piepelnītos.

Baumanis oktobrī bija viens no 12 būvniecības profesionāļiem, kas saņēma nozarē augstāko apbalvojumu "Pamatakmens". Par balvu SIA "Velve" projektu direktors ir gandarīts, bet uzskata, ka tā pienākas visai viņa komandai. Tieši spēcīga komanda ļauj Baumanim veiksmīgi apvienot darbu būvniecībā ar basketbolu. 

Ingus Baumanis par gaitām basketbola tiesneša arodā
00:00 / 13:16
Lejuplādēt

Savukārt Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) tiesneša kategorija ļauj Baumanim vadīt spēles visaugstākajā līmenī. 2007. gadā viņš kļuva par FIBA starptautisko arbitru un atzīst, ka jau ilgu laiku rēķinās ar brīdi, kad būs jāizvēlas viena vai otra nodarbe.

Divu darbu apvienošana nav vienkāršs process, tomēr 

Baumanis ir viens no trim Latvijas arbitriem, kas vada spēles Eirolīgā.

Tas ir vienkāršāk, nekā piedalīties FIBA rīkoto spēļu norisēs. 

Ingus Baumanis
Ingus Baumanis
"Ja man būtu jātiesā šobrīd FIBA, es nevarētu apvienot šos darbus, bet, tiesājot Eirolīgu, tur vienkārši ir mazāk spēļu, bet, manuprāt, kvalitatīvāks basketbols," paskaidroja Baumanis. "Šis man ir apvienojams, un tādēļ es joprojām esmu tur, kur to ir iespējams apvienot."

Par ideālu Baumanis uzskata tiesnesi, kurš izprot basketbolu, zina noteikumus un tos spēles gaitā pareizi pielieto. Viņš atzīst, ka ne vienmēr tiesnesim ir iespējams laukumā palikt neredzamam, jo sevi vēlas apliecināt gan spēlētāji, gan treneri. 

"Protams, ja tevi neredz, tas ir izcili, bet ne vienmēr tas izdodas, jo pār spēli valda gan emocijas, gan ambīcijas, gan sportiskais rezultāts, un to visu apvienot...," soģa sarežģīto uzdevumu raksturoja Baumanis,

Paša nonākšanu basketbolā Baumanis izskaidro ar apstākļu sakritībām.

"Piespēle" podkāstā

"Piespēle" podkāstā
  • Savā lietotnē meklē - Piespēle

Garums - 15 min; jauna epizode katru svētdienu.

Viņš ir no Līvāniem un visas basketbola gudrības apguvis no Gunta Endzeļa.

"Atnākot uz Rīgu, tas bija viens no veidiem, kā piepelnīties kā studentam," paskaidroja Baumanis. "Satiku draugu Oļegu Latiševu, ar kuru arī šobrīd ir ļoti labas attiecības, un Andreju Aunkrogeru. Mēs bijām tāda [basketbola tiesnešu] trijotne, kas laukumā viens otru uzlabojām. Pozitīvā konkurencē viens otru papildinājām un attīstījāmies."

Labam veikumam laukumā nepieciešama nopietna gatavošanās pirms spēles, izanalizējot abas komandas, uzsver Baumanis. Ar savu komandu tiesneši izrunā detaļas, kam jāpievērš uzmanība, piemēram, bīstamajiem spēlētājiem. Par tādiem soģi uzskata ne tikai basketbolistus, kas rupji spēlē, bet tos, kas simulē pārkāpumus. Analizē arī iepriekšējo spēļu emocijas, kas izslēgšanas turnīrā var noteikt nākamā mača gaitu. Ja ir ļoti nopietna sagatavošanās pirms spēles, laukumā ir maz pārsteigumu, paskaidroja tiesnesis.

Baumanis uzskata, ka

arī treneri zina, pie kura tiesneša viņi var atļauties vairāk, pie kura – mazāk. Tāpat arī spēlētāji.

Basketbols ir kļuvis ātrāks un fiziskāks, tādēļ izsekot līdzi spēlētājiem ir diezgan grūti un nepieciešams strādāt pie tehniskām lietām, pie mehānikas, lai būtu īstajā vietā īstajā laikā, uzsvēra Baumanis. Ja tiesnesis kur nokavē, tad jau rodas jautājumi. Svarīga pamata tēma ir arī komunikācija, kas tiesnesim palīdz ļoti daudz ko sasniegt.

Arī tiesneši seko līdzi fiziskajai kondīcijai, ko var uztrenēt trenažieru zālē, skrienot pa mežu vai braucot ar riteni un spēlējot basketbolu. Ja esi profesionālis, ir jābūt fiziskajā formā, jānokārto testi un jāizpilda vismaz minimālā programma, ko nosaka katrai līgai piesaistīti fiziskās sagatavotības treneri.

Tiesneši augstā līmenī viens otru jau ļoti labi zina un apzinās, ka vienam varbūt būs svarīgi apliecināt savas ambīcijas, bet ar citu varēs justies brīvi un spēle noritēs raiti. Ja arī būs kaut kādas problēmas, tās tiks atrisināsim ļoti viegli, paskaidroja Baumanis.

Tiesneši spēlē tiecas kļūt labāki, un, jo grūtāks ir kādas komandas treneris ar savu spiedienu un valodu, jo tas padara soģus tikai kvalificētākus.

Tiesneši katrā situācijā mācās un uzlabo prasmes, uzsvēra Baumanis. Viņam agrāk patika skaļāka un asāka svilpe, bet pašlaik Baumanis tam uzmanību vairs nepievērš. Svilpe nepadara par labāku tiesnesi, viņš atgādināja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti