Izmirstošo putnu perspektīva un liriskas šausmas teātra festivālā «Homo Novus»

No 30. augusta līdz 9. septembrim Rīgā norisināsies Starptautiskais jaunā teātra festivāls "Homo Novus", kas būs veltīts viesmīlīgai, kolektīvai rīcībai un iespējām, ko sniedz kopīgi paveikts darbs. Šogad festivāls piedāvā Rīgā noskatīties vairākas ilgi gaidītas Latvijas mākslinieku pirmizrādes, kā arī trīs tieši festivālam veidotas izrādes, kas tapušas jaunajā vasaras rezidenču programmā, vēsta festivāla rīkotaji.

Festivāls tiks atklāts 30. augustā ar Kristas Burānes īpašvietas izrādi "Visi putni skaisti dzied", kas nominēta arī Spēlmaņu nakts balvai divās kategorijās. Izrādi producē "Dirty Deal Teatro" sadarbībā ar "Story Hub", un tā iekļauta Rīgas vasaras kultūras programmā. Muzikālās izrādes komponists ir Jēkabs Nīmanis. Tās pamatā ir cīņa starp dabu un cilvēka vēlmēm, kas piedāvā dziļāk izprast arī izmirstošo putnu sugu perspektīvu. Izrāde būs skatāma Dzegužkalnā 30. un 31. augustā. Tā pieejama bez maksas, rezervējot ielūgumus.

Izrāde "Visi putni skaisti dzied"
Izrāde "Visi putni skaisti dzied"

Tāpat festivālā "Homo Novus" varēs noskatīties divas latviešu mākslinieku izrādes, kas jūnijā sākumā ar lieliskiem panākumiem un cildinošām Somijas skatītāju atsauksmēm uzņemtas Helsinku festivālā "Baltic Take Over". Pēc divām izpārdotām izrādēm Helsinku "Teatri Viirus" teātra trupa "Kvadrifrons" aicina arī vietējos skatītājus piedzīvot savu jaunāko, zombiju tēmai veltīto izrādi. "Kad gulošais mostas" ir lirisks šausmu stāsts par nesaraujamām draudzības saitēm, vairākkārtēju Sniegbaltītes modināšanu, Bonijas Taileres smeldzīgo superhitu, saplīsušu vēja ģeneratoru, milzīgu spoguli un vēl milzīgāku melno caurumu.

Savukārt "Laukku" kolektīvs vēlreiz mēģinās reflektēt par nevainojamo mākslas telpu septiņu stundu garajā performancē "Izsapņot ārthausu", kuru Helsinku "Kiasma" galerijā jau pieredzēja vairāk nekā 1000 somu skatītāju, piedāvājot īpašu publiskās telpas metodoloģiju, kas darba norisē iesaista skatītājus gan celtnieku, gan skatītāju lomās. Performatīvā brīvdabas instalācija būs skatāma Rīgas centrā 3. septembrī (notikuma vieta tiks precizēta augustā).

Performance "Izsapņot ārthausu"
Performance "Izsapņot ārthausu"

Visas vasaras garumā trīs mākslinieku apvienības piedalās vasaras rezidenču programmā bijušā "Casino Latvia" telpās – ar viņu veidotajiem jaundarbiem varēs iepazīties festivālā "Homo Novus". Šī gada rezidenču programmas dalībnieki ir: laikmetīgās dejas apvienība "SIXTH", Rūta Ronja Pakalne un Laura Gorodko, kā arī  grupa "Spēļlaukums" (Madara Gruntmane, Krišjānis Elviks, Nauris Miķelis Goba). Mākslinieku apvienības izmanto rezidenču telpas Festivāla centrā, kā arī saņem darba tapšanas un izrādīšanas procesam nepieciešamo tehnisko un finansiālo atbalstu. Rezidenču programmas izrāžu laiki tiks izziņoti augustā festivāla mājaslapā.

Pilna starptautiskā jaunā teātra festivāla "Homo Novus" programma tiks publicēta augusta pirmajā nedēļā, bet jau šobrīd priecājamies paziņot, ka jau otro gadu pēc kārtas festivālā atgriežas arī Dienvidkorejas mākslinieks Džaha Kū (Jaha Koo) ar "Hamartijas triloģijas" otro daļu – izrādi "Cuckoo". Izrādes pamatā ir saldsērīga saruna starp mākslinieku un pļāpīgiem rīsu vārāmajiem katliņiem, kas iepazīstina skatītāju ar Dienvidkorejas jaunāko laiku vēsturi. Tās laikā mākslinieks atklāj gan savu personisko politisko notikumu pieredzi, gan dalās vispārīgās pārdomās par laimi, dzīvi un nāvi.

Festivālu atbalsta Rīgas dome, Valsts kultūkapitāla fonds, Kultūras ministrija, Eiropas Savienības programma "Radošā Eiropa", Somijas Izglītības un kultūras ministrija. Austrālijas vēstniecība Stokholmā, "Festivals' Path". "Gob Squad" viesizrādes notiek ar Gētes institūta atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti