Kultūra

Atklāj strēlnieku tēmai veltītu interneta vietni

Kultūra

Unikāli atradumi Romualda Pipara filmā par Atmodu «Vēsture aiz kadra. Kino»

Latvijas Radio bigbenda tūre Amerikā

Latvijas Radio bigbends piepilda sapņus - koncertēs pasaulslavenās zālēs ASV

Sapņa piepildījums – tā Latvijas Radio bigbenda mūziķi raksturo vieskoncertus Amerikā, divās pasaulslavenās džeza mūzikas koncertvietās Ņujorkā, Linkolna centrā, un Vašingtonā, Kenedija centrā. Koncerti notiks pirmdien un trešdien - Latvijas Radio bigbends tajos atskaņos latviešu mūzikas programmu.

Mūsu bigbends ir pirmais orķestris no Latvijas, kas uzstāsies Amerikā, tāpēc bigbenda direktors Māris Briežkalns to dēvē par vēsturisku braucienu.

Tikai latviešu mūzika iekļauta rūpīgi atlasītajā programmā, ko Latvijas Radio bigbends ved uz Ameriku. To atklāj Emīla Dārziņa „Melanholiskais valsis”, kam seko Gunāra Rozenberga, Ulda Stabulnieka, Raimonda Paula un Kārļa Vanaga kompozīcijas, kā arī latviešu tautas dziesmas Džeimsa Morisona apdarē.

Bigbenda direktors Māris Briežkalns tūri uz Ameriku uzskata par ļoti nozīmīgu Latvijas džeza mūzikas sasniegumu,

kas pirms tam kaldināta neatlaidīgā darbā dažādos virzienos.

Savu artavu Latvijas džeza popularizēšanā devis gan ilggadīgais starptautiskais festivāls „Rīgas Ritmi”, gan bigbenda sadarbība ar tādām džeza pasaules slavenībām kā Kurtu Elingu, Rendiju Brekeru, Šeinu Stīlu un citām, kas likumsakarīgi liecina par mūsu mūziķu augsto meistarību un veicina ievērību.

"Mēs jau iekļaujamies stabili pasaules mūzikas A klasē šajā divīzijā, uzstājamies kopā pilnīgi vienlīdzīgi ar pasaules klases dziedātājiem un solistiem," sacīja Briežkalns. "Tā kā tā slava iet, un, jā, latviešu mūzika skanēs Amerikā, pašās prestižākajās pilsētās un zālēs. Tas ir īstenībā vēsturisks brauciens”.

Pats pirmais taciņu uz Ameriku džeza mūzikas laukā pirms vairākiem gadiem iemina Briežkalna vadītais kvintets,

kas arī atskaņoja tikai latviešu mūziku, kas tieši ar savu atšķirīgo skanējumu amerikāņiem šķita ļoti interesanta un svaiga. Tagad šo taciņu turpinās jau bigbends, un tas būs pirmais orķestris no Latvijas, kas viesojas džeza dzimtenē.

Bigbenda mākslinieciskais vadītājs Kārlis Vanags uzsver, ka tas savā ziņā ir sapņu piepildījums. "Ja, teiksim, pirms kādiem gadiem pieciem, septiņiem kāds būtu uzdrošinājies teikt, ka ar bigbendu mēs viesosimies šādās te zālēs un citā kontinentā, tas liktos absolūti neiespējami," viņš atzīst.

Dodoties uz Ameriku, mūziķi lēmuši, ka centīsies ieinteresēt tieši ar Latvijai raksturīgu džeza skanējumu un mūsu komponistu veikumu džeza laukā.

Lai arī bigbendam ir senas tradīcijas, atkal jaunā veidolā tas darbību sāka pirms četriem gadiem, un Vanags pieļauj, ka tieši šis jaunības azarts ir viens no kolektīva lielajiem plusiem.

Ar bigbendu kopā Amerikā muzicēs arī Kristīne Prauliņa, izpildot vairākas Raimonda Paula dziesmas no albuma „Melns ar baltu”, kas speciāli tūrei atdzejotas angļu valodā.

Prauliņa stāsta, ka skan noteikti citādāk, un sākotnēji viņai bijis grūti pierast, jo uzreiz citādāk „guļ” notis un veidojas tembrāli citas nokrāsas. "Līdz ar to tas man tāds interesants piedzīvojums. Ir ļoti liels prieks un arī diezgan liels satraukums, gribas visu izdarīt labi," viņa saka.

Latvijas Radio bigbends Ņujorkas Linkolna centrā uzstāsies pirmdien divos koncertos, savukārt Vašingtonā, Kenedija centrā, to varēs dzirdēt trešdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti