Ģertrūdes ielas teātris aicina uz Baltijas neatkarīgo teātru viesizrādēm

Aprīlī Ģertrūdes ielas teātrī (ĢIT) būs skatāmas atzinību ieguvušas Baltijas neatkarīgo teātru viesizrādes no Lietuvas un Igaunijas.

3. aprīlī ĢIT viesosies Artūra Areimas teātra iestudējums "Par labāku pasauli", kura pamatā ir pazīstamā vācu dramaturga Rolanda Šimmelfenniga luga. Savukārt 13. un 14. aprīlī skatītājiem būs iespēja piedzīvot latviešu izcelsmes Igaunijas mākslinieces Rūtas Ronjas Pakalnes un Lauras Kvelsteinas kopdarbu "Body of Dreams", kas nupat saņēmis Igaunijas Teātra balvas nomināciju kategorijā "Labākā dejas izrāde", informēja teātrī. 

"Par labāku pasauli" ir stāsts, kas aicina skatītāju paraudzīties uz cilvēces mūsdienu sociālo un psiholoģisko realitāti un saskarties ar cilvēka bezatbildības iespējamām sekām. Rolanda Šimmelfenniga lugas "Par labāku pasauli" galvenā tēma ir cilvēka identitātes krīze militāro konfliktu un vides problēmu kontekstā. Režisors Artūrs Areima izrādē attīsta ideju, ka cilvēkam jāmeklē dziļāka saikne ar dabu, jāskatās uz to nevis no iznīcināšanas, bet no saglabāšanas perspektīvas, jāuztver sevi kā tās daļu, nevis noteiktas teritorijas īpašnieku.

Izrādes "Par labāku pasauli" režisors Artūrs Areima ir viens no Lietuvas jaunās paaudzes teātra māksliniekiem, kurš pazīstams arī Latvijas skatītājiem – viņa iestudējums "Kā kļūt nelaimīgam?" nupat piedzīvojis pirmizrādi Latvijas Nacionālajā teātrī. Artūrs Areima ir Eiropas balvas "Jaunā teātra realitāte" kandidāts, un režisora izrādes guvušas ievērību mākslas festivālos Eiropā, Dienvidkorejā un Ķīnā. Tiek uzsvērts, ka režisors runā autentiskā teātra valodā, viņa pētniecības lauks ir eksistenciālie jautājumi – radoša un cilvēciskā neatkarība. "Aktieris viņa izrādē ir vienlīdz svarīgs ar tehnoloģiju izmantošanu, radot apstākļus arī kinematogrāfiskai aktiermeistarībai. Dumpīga mākslinieka pozīcija, dažādu mediju valodu sapludināšana aktuālā situācijas deklamācijā ir veids, kā režisors atklāj emocijas un rada pārdzīvojumu teātrī," teikts izrādes pieteikumā.

Izrāde "Par labāku pasauli", kas saņēmusi Lietuvas augstākās teātra balvas "Skatuves zelta krusts" nomināciju kategorijā "Labākā videogrāfija", Ģertrūdes ielas teātrī būs skatāma 3. aprīlī pulksten 19.00 – lietuviešu valodā ar subtitriem latviešu un angļu valodā.

Savukārt 13. un 14. aprīlī Ģertrūdes ielas teātrī viesosies izrāde "Body of Dreams" no radošās telpas "Elektron.art" Tallinā. Iestudējums, kas nupat saņēmis Igaunijas teātra balvas nomināciju kategorijā "Labākā dejas izrāde", ir vizuāli telpiska poēma, atbalsu un atmiņu konstelācija, strauji izzūdoša vizuālās informācijas kolekcija, kas ceļo caur labi zināmu un nepazīstamu teritoriju arhīviem. 

"Izrādes sākumpunkts ir jautājums: ja cilvēka ķermenis ir pieredzes, atmiņu un nodotās DNS kopums, tad no kurienes rodas viņa autentiskais ķermenis un vai ar ķermeni pietiek? Tas ir ceļojums uz sākumpunktu vai drīzāk krustpunktu – uz vietu, kur dzimst kustība, uz vietu, kur ir mūžam mainīgās atmiņas saknes," stāsta izrādes autores un režisores – latviešu izcelsmes Igaunijas māksliniece Rūta Ronja Pakalne un Laura Kvelsteina. Izrādes dramaturģe Alisa Šnaidera piebilst, ka režisores pievērsušās arī jautājumiem, kā funkcionēt kā māksliniekam mūsdienu krīzes pasaulē, kā veidot saikni ar skatītājiem, kā radīt cerību, siltumu un drošību.

Viesizrādes tiek rīkotas ar mērķi veidot un stiprināt sadarbību Baltijas mākslinieku starpā, kā arī Latvijas skatītājiem dot iespēju iepazīt skatuves mākslu kaimiņvalstīs. 

Pasākumā 4. aprīlī Ģertrūdes ielas teātrī režisors Artūrs Areima vadīs arī radošo darbnīcu Latvijas jaunajiem un topošajiem teātra režijas profesionāļiem. 

Baltijas neatkarīgo teātru viesizrādes Ģertrūdes ielas teātrī atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti