Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Aplūkojama gleznotāja Lara Strunkes personālizstāde «Aiza»

Pēc 16 gadu pārtraukuma Rīgā atkal varēs aplūkot ievērojamā Latvijas diasporas mākslinieka Lara Strunkes darbus.

Izstādes atklāšanā kopā ar dzīvesbiedri tēlnieci Evu Langi piedalījās arī pats mākslinieks. Viņš atzīst, ka glezniecība ir viņa dzīvesveids: “Tas ir ļoti nozīmīgi pārdzīvot, ka pats spēj kaut ko, un tas ir jāpierāda, vismaz man, katru dienu. Tādēļ es turpinu gleznot, un es arī manu, kas tas neizbeidzas.”

Izstādi organizē jaunizveidotais “VV Foundation”, kuru dibinājuši advokāte un mecenāte Vita Liberte, arhitekts Vilnis Štrams un mākslas zinātnieks Jānis Borgs, informēja “VV Foundation” pārstāve un izstādes kuratore Līna Birzaka-Priekule.

“Laris Strunke ir viens no zināmākajiem un izcilākajiem Latvijas diasporas māksliniekiem. Pēdējā lielā mākslinieka personālizstāde Latvijā notika pirms vairāk nekā sešpadsmit gadiem. Šo gadu laikā ir izaugusi jauna paaudze, kura vēl nav piedzīvojusi satikšanos ar Lara Strunkes mākslu. Fonds vēlas veicināt laikmetīgās mākslas pieejamību un izglītību Latvijā, producējot starptautiskas izstādes. Tieši tāpēc par pirmo mākslinieku ir izraudzīts Laris Strunke – viņa saknes ir meklējamas Latvijā, taču visa dzīve un mākslas prakse ir aizritējusi Zviedrijā," izstādes ieceri komentē Vita Liberte.

Izstāde “Aiza” būs apskatāma Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā (Rīgā, Uzvaras bulvārī 2a) no 2018. gada 11. aprīļa līdz 11. maijam.

Gleznotājs Laris Strunke par izstādes nosaukumu stāsta: “Es biju Islandē un nokavēju autobusu. Man bija pāris stundu laika, un es uzrāpos kalnā, kur es atklāju aizas šķēlumu ainavā, kas ietiecas dziļumā. Šaurums, kur kaut kas slēpjas. Ir viens pārdzīvojums, kad telpa ir atvērta, un otrs, kad ļoti maz kas ir redzams. Jo šaurāks atvērums, jo lielāka interese, kas ir tas, kas slēpjas. Vai šīs divas aizas daļas grib satikties vai nošķirties? Aizas jēdziens ir ļoti daudznozīmīgs.”

Izstādi papildinās daudzveidīga izglītības programma, kas ļaus apmeklētājiem gūt dziļāku un radošāku ieskatu Lara Strunkes personībā un daiļradē. Apmeklētājiem būs iespēja piedalīties praktiskās nodarbībās ar māksliniekiem, lekcijās, sarunās ar izstādes veidotājiem, kā arī būs īpaša programma un tūre bērniem. 

Plašāk par izstādi raidījumam "Kultūras Rondo" stāsta izstādes kuratore Līna Birzaka-Priekule un mākslinieka brāļameita Lara Strunke:

 

Pēdējā Lara Strunkes personālizstāde 2002. gadā norisinājās izstāžu zālē “Arsenāls”. Tajā bija apskatāmas 13 lielformāta gleznas, kas radītas laika posmā no 1995. līdz 2002. gadam. Kopš šīs personālizstādes pagājuši 16 gadi, tādēļ stāsts par Lara Strunkes glezniecību ir jāturpina. Laris Strunke ir viens no nedaudzajiem Latvijā dzimušajiem māksliniekiem, kas ieguvis arī starptautisku ievērību, tādēļ Latvijas simtgades kontekstā viņa mākslas ļoti pastāvīgais un pārliecinošais ceļš ir rādāms ikvienam interesentam.

Laris Strunke (1931) ir latviešu izcelsmes zviedru mākslinieks, pazīstamā latviešu gleznotāja Niklāva Strunkes dēls. Viņš ir Zviedrijas Karaliskās Mākslas akadēmijas loceklis, Latvijas Republikas IV pakāpes Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks, viens no ievērojamākajiem Zviedrijas māksliniekiem. Kopš 1959. gada mākslinieks ir rīkojis personālizstādes dažādās Zviedrijas pilsētās, kā arī piedalījies daudzās grupu izstādēs. Viņa darbi atrodas muzeju un privātajās kolekcijās, tai skaitā arī Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Ungārijas Nacionālajā galerijā Budapeštā, Stokholmas Modernās mākslas muzejā. Lara Strunkes glezniecībai raksturīgas lielizmēra abstraktas kompozīcijas, plaši un spēcīgi krāsu laukumi, kas plaknē rada telpiskuma ilūziju.

Par izstādes grafisko noformējumu parūpējies mākslinieks Krišs Salmanis. Vairāk informācijas iespējams iegūt mājaslapā vvfoundation.org

 

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti